Jednoduchý rámeček s ornamentem v Illustratoru 8 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Vektory

Jednoduchý rámeček s ornamentem v Illustratoru 8

2. května 2000, 00.00 | Ve vytváření ornamentů je Illustrator jako doma - dnes zkoušíme jednoduchý rámeček.

Tentokrát jsou (snad mi odpustíte "provozní důvody" :)) tutorialy pro Illustrator a Photoshop přehozené, znamená to, že Photoshop najdete na stránkách grafiky až zítra. Námětem dnešního příkladu je výroba ozdobného rámečku z opakujících se prvků.

Nástrojem obdélník natáhneme čtverec (se stisknutou klávesu Shift). Tah nastavíme na černou, abychom objekt viděli. Z rohu do rohu natáhneme nástrojem Pero uhlopříčky.

Vše označíme a v paletce Cestář příkazem rozdělit vytvoříme čtyři trojúhelníky. Nástrojem pro výběr skupiny je teď možné označit každý trojúhelník zvlášť.

V paletě nástrojů zaktivujeme okénko výplně a každý trojúhelník vyplníme černobílým lineárním gradientem (přechodem) tak, aby bílá byla ve středu a černá při krajích. Vybereme vždy jeden trojúhelník a klikneme na ikonku přechodu v paltce nástrojů. Postupně přitom upravujeme úhly v plovoucí paletce přechod. Označíme vše a černý tah poté změníme na žádný.

Opět vše označíme a aplikujeme filtr Deformovat - Vypustit a nafouknout. S hodnotou můžete zkusit experimentovat, a vytvářet vlastní pěkné tvary.

Ornament zmenšíme nástrojem pro změnu velikosti a volbou Objekt - Transformovat - Transformovat jednotně rozmístíme do rámečku. Klikneme samozřejmě na kopírovat, pak použijeme zkratku Opakovat příkaz - u mně je to apple-D (nastavení posunutí je asi jasné).

Nakonec natáhneme černý obdélník s kulatými rohy nástrojem Zaoblený obdélník a umístíme ho pod rámeček postupem Objekt - Uspořádat - Zcela dozadu.

Pracujeme v české verzi Illustratoru 8 pro Mac.

Relevantní odkazy:

Květinový nápis v Illustratoru
Masky v Illustratoru? A proč ne?
Síla počátečního bodu
Protilehlý nápis v Adobe Illustratoru
Mřížka přechodů - novinka Illustratoru 8
Učíme se v Illustratoru

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: