Protilehlý nápis v Adobe Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Vektory

Protilehlý nápis v Adobe Illustratoru

5. dubna 2000, 00.00 | Protilehlý text na kružnicích snadno a rychle v Illustratoru 8.

Reakcí na příklady postupů v Illustratoru je sice méně, ale zato jsou praktičtější. Minule jsme si ukazovali mřížku přechodů, a už je tu další příklad, inspirovaný konkrétní žádostí. Ukážeme si na něm nejen umístění textu na protilehlých křivkách, ale i zase další z funkcí paletky Cestář.

Nejprve si připravíme kružnici bez tahu (žádný) s výplní (třeba modrou).

Kružnici zkopírujeme do schránky (jablko-C) a vložíme ji zpátky před první kružnici (pozor na středění kružnice, pomohou vodítka). Použila jsem funkci vložit dopředu (u mně na Apple je to jablko-F, je to v menu). Dvojklikem na nástroj změny velikosti otevřeme dialogové okno a přední kružnici zmenšíme na 70%. Označíme obě kružnice a v paletce Cestář najdeme butonek Odečíst přední, na který klikneme.

Vybereme nástroj hvězda, "chytneme" střed a tažením zvětšujeme průměr hvězdičky. Paprsky se přidávají současnými stisky kurzorových šipek nahoru (dolů se odebírají, pěkné, že?).

Označíme vše, a v plaetce Cestář vybereme butonek Rozdělit. Odznačíme, a nástrojem pro výběr skupiny (bílá šipečka s plusem) klikneme doprostřed hvězdičky. Označené smažeme.

Všechno označíme a v menu Objekt si zatím hotové zamkneme, ať se nám to tam dál neplete. Znovu vložíme modrou kružnici (opět pozor na středění kružnice), měla by být pořád v clipboardu (ve schránce). Zmenšíme ji jen na 75%, vymažeme výplň (kliknutím na ikonku Žádná), a vybereme nástroj nůžky. Kliknutím na levý krajní bod a pravý krajní bod kružnici rozdělíme na dvě poloviny. Odznačíme, označíme spodní polovinu a zrcadlově ji obrátíme (vodorovně, viz okna). Žádná změna vidět není, ale obrátili jsme směr budoucího textu.

Vybereme nástroj pro text na křivce, klikneme do horní polokružnice a můžeme psát. Atributy textu se upravují v příslušné paletce po označení žádané části textového bloku (o tom někdy příště). Celým nápisem je možné pohybovat, stačí přepnout na nástroj pro výběr a uchopit text za krajní svislou čáru. Nepřehlédněte, že když "vyjedeme" s textem za okraj cesty (polokružnice), vrátí se druhou stranou. Odznačíme, a to samé provedeme s textem na spodní cestě.

Oběma textům ještě přiřadíme nějakou pěknou barvu (pokud jsme to už neudělali rovnou).

Další relevantní články:

Mřížka přechodů - novinka Illustratoru 8
Učíme se v Illustratoru

Vyhledat všechny články s tématikou "Illustrator"

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: