Ornamenty tajemství zbavené - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Vektory

Ornamenty tajemství zbavené

24. května 2000, 00.00 | Podívejte se, jak v Illustratoru definovat stopu se vzorkem a jak ji použít k výrobě třeba rámečků.

Z minula nám ještě zbývá podívat se na poslední variantu stopy, stopu se vzorkem. Její příprava není složitá, jen trochu náročnější na přesnější práci, výsledek ale stojí za to. Zkuste si později různé varianty velikostí a tvarů vzorků, stejně jako jejich přiřazení k jednotlivým prvkům stopy, jako jsou vnitřní rohy, nebo začátek a konec.

Nejprve si připravíme jednoduchý objekt, který použijeme na výrobu rámečku. Nástrojem elipsa natáhneme oválek, který vyplníme barvou, třeba zelenou (paletka nástrojů - výplň, paleta vzorník nebo paleta barvy).

Obrázek si raději zvětšíme, abychom lépe viděli detaily. Na označený objekt aplikujeme filtr Deformovat - Cikcak a filtr Deformovat - Vypustit a nafouknout.

Toto je část budoucího vzorku. Objekt pečlivě ohraničíme obdélníkovým rámečkem bez výplně, zatím vytaženým černou barvou. Zkontrolujeme, zda nám nikde nic nevyčnívá a objekt společně s rámečkem umístíme zcela dozadu.

Tím jsme si připravili jednu část rámečku. Ještě budeme potřebovat rohový díl. Ten musíme vložit do čtvercového rámečku, který (a jeho obsah) musí být stejně vysoký, jako vzorek (dlaždice) boční, aby dlaždice správně navazovaly.

Objekt zkopírujeme do schránky a necháme vložit před (jabko-C, jabko-F). Zkopírované posuneme do středu čtverce.

Znova zkopírujeme a necháme vložit před, poklepeme na nástroj otáčení, nastavíme úhel 90° a odlikneme.

Označíme oba nové objekty (leží na sobě) a provedeme příkaz Objekt - Složené cesty - Vytvořit.

Nástrojem pro výběr chytneme růžek vzniklého ohraničujícího rámečku a se stisknutými klávesami Alt a Shift (zachová střed a poměr) pozorně stáhneme objekt na velikost černě vytaženého čtverce.

Nyní černý tah čtverce a obdélníka nastavíme na žádný. Označíme obdélníkovou dlaždici i s rámečkem a zvolíme v menu Úpravy - Definovat vzorek. Pojmenujeme nově vytvořené políčko, které se vzápětí objeví v plovoucí paletě Vzorník. To samé provedeme s rohovou dlaždicí.

Přejdeme do plovoucí paletky Stopy. V menu vybereme položku Nová stopa. Tím vyvoláme okno, kde zaškrtneme Nová stopa se vzorkem.

Objeví se další okno, ve kterém umístíme vzorky na správná místa. Nová stopa se poté objeví v plovoucí paletce Stopy.

A je hotovo, novou stopu si můžeme hned vyzkoušet. Nástrojem Obdélník natáhneme objekt bez výplně a bez tahu. Necháme označené a klikneme na právě vytvořenou stopu v paletce Stopy. Chování stopy lze ještě upravit po poklikání na její ikonku v plovoucí paletě Stop.

Další relevantní články:

Stopy v Adobe Illustratoru 8
Jak prolínat objekty v Illustratoru
Jednoduchý rámeček s ornamentem v Illustratoru 8
Květinový nápis v Illustratoru
Masky v Illustratoru? A proč ne?
Síla počátečního bodu
Protilehlý nápis v Adobe Illustratoru
Mřížka přechodů - novinka Illustratoru 8
Učíme se v Illustratoru

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: