Stopy v Adobe Illustratoru 8 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Vektory

Stopy v Adobe Illustratoru 8

17. května 2000, 00.00 | Palety stop v Illustratoru nabízejí řadu nastavení a tvůrčích možností - předvádíme první malou část.

V dalším pokračování začátečnického seriálu o Adobe Illustratoru 8 se podíváme na velmi "mocný" nástroj, stopy. Ukážeme si dvě z variant stop, jak se definují a kreslí. Citlivě použity, dají vám do ruky nepřeberné množství tvarů a kombinací.

Nejdříve si vyrobíme jednoduchý objekt, který následně použijeme jako stopu (vzorek). Nástrojem Elipsa natáhneme kroužek (držíme klávesu Shift kvůli symetrii). Výplň žlutá, tah necháme žádný. Přes kroužek natáhneme obdélník se stejným barevným nastavením. Oba objekty označíme a vystředíme.

Oba objekty necháme označené. V menu vybereme Objekt - Složené cesty - Vytvořit.

Budoucí stopu zdeformujeme filtrem Deformovat - Cikcak, a doplníme filtr Stylizovat - Přidat stín.

A konečně se dostáváme ke stopám. Celý objekt označíme a v plovoucí paletce stop vybereme Nová stopa. Postup dvakrát zopakujeme, a vytvoříme si najednou Rozsévací i Objektovou stopu. Obě se vzápětí objeví na svých místech v plovoucí paletce stop.

Podrobněji se nejdříve podíváme na Rozsévací stopu. Jak název napovídá, stopy budou rozesety (způsob záleží na nastavení okna) podél nakreslené cesty.

Stopu i cestu můžeme modifikovat. S cestou pracujeme jako obvykle, vlastnosti stopy upravujeme poklepáním na její ikonu v paletce (nebo v menu paletky Volby stopy). Nepřehlédněte vliv nastavení síly tahu.

Druhou dnešní stopou je Objektová stopa. Na rozdíl od Rozsévací roztáhne podél cesty obrazec stopy jako jeden motiv. Úpravy probíhají podobně, jako v předešlém případě.

Zkoušejte varianty, myslím, že pro dnešek máte materiálu k experimentům dostatek, na další možnosti, včetně práce s barvami se podíváme příště.

Další relevantní články:

Jak prolínat objekty v Illustratoru
Jednoduchý rámeček s ornamentem v Illustratoru 8
Květinový nápis v Illustratoru
Masky v Illustratoru? A proč ne?
Síla počátečního bodu
Protilehlý nápis v Adobe Illustratoru
Mřížka přechodů - novinka Illustratoru 8
Učíme se v Illustratoru

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: