Illustrator 8 a efekty šrafování - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Vektory

Illustrator 8 a efekty šrafování

31. května 2000, 00.00 | Dnešní výkonově náročný příklad ukazuje, jak ovládat šrafování v Illustratoru 8.

Tentokrát si ukážeme, jak v Illustratoru 8 funguje šrafování. Efekty šrafování je možné moc pěkně použít pro výplně různých objektů, ale pozor - je to hodně výpočetně náročné. Když se budete držet hodnot z příkladu, snad to ještě půjde. Když se vám podaří vyrobit nějakou hodně složitou strukturu, což poznáte třeba podle "zacuchaného" klubka čar, můžete mít problémy s výkonem počítače.

Nastavíme si barvu tahu (fialová), výplň nastavíme na žádná. V plovoucí paletce stopy vybereme v menu Nová stopa a zaškrtneme Nová kaligrafická stopa. V následujícím okně nastavíme parametry stopy.

V paletce nástrojů vybereme nástroj štětec. Poklepáním na nástroj můžeme nastavit parametry, v tomto případě hladkost tahu (čím vyšší hodnota, tím je křivka hladší) a věrnost (nastavujeme možnou odchylku od cesty 0,5-20 obrazových bodů). Štětcem nakreslíme jednoduchý obrazec.

Necháme si ho označený a aplikujeme filtr Stylizovat - Vrhat stín.

Stále máme označeno, vybereme filtr Pero a inkoust - Nové šrafování. Objeví se dialogové okno, v něm klikneme na Nové (tj nové šrafování, uloží se pro příští použití). Po zadání názvu odklikneme.

Objekt odznačíme. Nástrojem Obdélník natáhneme obdélník bez výplně a tahu. Ten bude zastupovat "cosi", co bychom v reálu vyplňovali šrafováním. Vyvoláme okno filtru Pero a inkoust - Efekty šrafování. Illustrator obsahuje některé přednastavené, my u políčka Efekt klikneme na Nový, nazveme jej a odklikneme.
U políčka Šrafování vybereme před chvílí vytvořený vzorek. Další parametry ovládají vzhled šrafování - hustotu, rozptyl, tloušťku, velikost a natočení objetu. Připomínám, že některá nastavení vyprodukují šrafování, které se asi vypočte a zobrazí, dál s ním ale nemusí jít kvůli nárokům na počítač nic dělat.

Nám by se ještě mohlo povést přebytečné cesty odříznout. Odznačíme, nástrojem Obdélník (bez výplně a tahu) těsně orámujeme vytvořenou strukturu. Označíme vše a v paletce Cestář klikneme na ikonku rozdělit.

Na závěr si můžeme strukturku orámovat nástrojem Obdélník, zadáme třeba černý jednobodový tah.

Další relevantní články:

Ornamenty tajemství zbavené
Stopy v Adobe Illustratoru 8
Jak prolínat objekty v Illustratoru
Jednoduchý rámeček s ornamentem v Illustratoru 8
Květinový nápis v Illustratoru
Masky v Illustratoru? A proč ne?
Síla počátečního bodu
Protilehlý nápis v Adobe Illustratoru
Mřížka přechodů - novinka Illustratoru 8
Učíme se v Illustratoru

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: