Výměnné objektivy u digitálních fotoaparátů? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Výměnné objektivy u digitálních fotoaparátů?

20. dubna 1999, 00.00 | V dnešní poradně jsme si na mušku vzali objektivy a možnost jejich výměny či úpravy. Je výměnný objektiv výsadou profesionálů?

Existuje prosím také digitální fotoaparát s výměnným objektivem ??

Jsou v podstatě tři typy přístrojů z pohledu změny ohniskové vzdálenosti a tak změny vlastností objektivu. Podívejme se na jednotlivé varianty, z kterých vyplyne odpověď na Vaší otázku.

1) Pevný objektiv s fixní ohniskovou vzdáleností.
Pokud jste majitelem tohoto typu přístroje, pak možností, jak změnit vlastnosti objektivu jsou velmi omezené. Tyto přístroje jsou nejlevnější a tomu odpovídá i omezený uživatelský komfort. Jedinou možností je použít předsádkové čočky, ale ani to není vždy možné. Podmínkou je, aby fotoaparát měl závit či nějakou jinou možnost uchycení předsádky.

2) Pevný objektiv s transfokátorem.
Zde jsme se dostali do střední kategorie, která bohužel často znamená tu maximální dostupnou techniku pro běžné uživatele. Tyto přístroje mají sice transfokátor, nejčastěji v rozsahu cca 35 - 105 mm (v přepočtu na 35mm film). Bohužel objektivy jsou fixní a výměna opět nepřipadá v úvahu a nastupují opět předsádky. U této kategorie je závit běžný, takže by to neměl být takový problém.

3) Fotoaparát s výměnným objektivem
Dostáváme se k vysněné kategorii, která bohužel spadá do oblasti profi techniky. Ceny u nás se pohybují vysoko nad 100.000 Kč, takže pro amatéry je to dost vzdálené. Základem těchto přístrojů jsou většinou klasické zrcadlovky, do kterých je vestavěna digitální sekce. Příslušenství vč. objektivů je pak jasně dáno fotoaparátem, který slouží jako základ. Nejčastěji se používají těla NIKON, Minolta či Canon. Nabídka objektivů, filtrů a dalšího systémového příslušenství je obrovská a ceny většinou dost vysoké. Někdy se poštěstí nákup od třetích výrobců s perfektním poměrem výkon/cena, ale to už je o něčem trochu jiném.

--

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: