Autoexpozice a manuální posun - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Autoexpozice a manuální posun

9. dubna 1999, 00.00 | U digitálních fotoaparátů se většinou nabízí možnost manuálního posunu automatické expozice. Víte o co jde? Pokud si nejste jisti, nakoukněte do poradny.

K čemu slouží posun expozice u digitálních fotoaparátů a jak se používá?

Většina digitálních fotoaparátů provádí nastavení expozice zcela automaticky. V praxi to znamená, že před pořízením snímku provede fotoaparát měření světelných podmínek a podle toho nastaví clonu a rychlost uzávěrky na "optimální" hodnoty. Optimální hodnoty jsou to pochopitelně z pohledu programu, který digitální fotoaparát používá.

U digitálních fotoaparátů se běžně používá nastavení expozice podle hodnot naměřených v okolí středu snímku. Tyto hodnoty z určité oblasti se průměrují a tak se získává optimální volba. U některých přístrojů je možno přepnout na bodové měření. V tomto případě se nastavuje expozice podle hodnot naměřených v přesném středu snímku. Jiné varianty bohužel většinou chybí, nemluvě o možnosti ručního nastavení.

Každé automatické nastavení sebou nese určité riziko, že přístroj nastaví takové hodnoty, které fotografovi nevyhovují, protože má určitý záměr se snímkem. A zde nastupuje role manuálního posunu expozice. Přístroje nabízejí možnost jak prodloužit, tak zkrátit expozici. Tím fotogram získává možnost ovlivnit světelné podání snímku. Posun se typicky provádí v několika krocích v obou směrech.

Na naší ukázce je patrné, jak funguje zkrácení expozice. První snímek je pořízen fotoaparáte Olympus CAMEDIA 1400XL při automatickém určení expozice. Na druhém snímku vidíte výsledek posunu expozice o "-3EV". Při tomto nastavení dochází ke zkrácení expozice a tím ke ztmavení snímku. Pokud by našim cílem byla počítačová myš, pak je druhé nastavení výrazně vhodnější.

--

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: