Proč a kde hledat firmware pro digitální fotoaparát? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Proč a kde hledat firmware pro digitální fotoaparát?

4. ledna 2001, 00.00 | Některé digitální fotoaparáty jdou vylepšit jednoduchým nahráním nové verze firmware. Jak to funguje a kde hledat poslední verze vám poradíme v naší poradně.

Dnes si v naší poradně odpovíme na jeden dotaz týkající se digitálních fotoaparátů, respektive takzvaného firmwaru těchto přístrojů. Pan Chrtek se nás zeptal: "Slyšel jsem, že existují speciální programy, které umí vylepšit digitální fotoaparáty různých značek. Opravdu existují a případně kde je mohu najít?"

V úvodu je potřeba zdůraznit, že neexistují žádné univerzální programy, které by uměly měnit vlastnosti všech digitálních fotoaparátů. Přesto se občas na internetových stránkách výrobců objeví takzvané "nové verze firmware", o co jde?

Každý fotoaparát v sobě obsahuje v podstatě takový zjednodušený počítač. Fotoaparáty jsou vybaveny procesorem, pamětí, sběrnicí a dalšími komponentami. Firmware je operačním systémem, tedy program, který ovládá jednotlivé součásti a například zajišťuje výpočet komprese JPEG, ukládání snímků na paměť či jejich zobrazování na displeji. Každý typ digitálního fotoaparátu má svůj vlastní firmware, který je unikátní a je vyvíjen pouze pro něj. Jako každý program jde i firmware teoreticky vylepšovat a záleží pouze na výrobci, jak se k této variantě postaví. Jsou tři možnosti:

  1. Firmware měnit nelze. Zejména u levnějších digitálních fotoaparátů výrobci prostě neinvestují do vylepšování firmware. Vzhledem k tomu, že typický fotoaparát se neprodává déle než dva roky a za vylepšení firmware většinou uživatelé nejsou ochotni zaplatit, jde o krok pochopitelný. Takovéto fotoaparáty nejsou ani vybaveny k tomu, aby šel firmware vylepšovat jinak, než výměnou speciální paměti EEPROM.
  2. Firmware vylepšuje výrobce. Stále častěji se setkáváme s tím, že výrobci po zahájení prodeje digitálních fotoaparátů dále pracují na jejich firmware. Důvody jsou dva. Tou méně příjemnou je skutečnost, že se stále častěji objevují fotoaparáty, u kterých nejsou vychytány všechny chybičky. Nový firmware pak zajišťuje nápravu nepříjemné situace.
    Druhou možností je, že výrobce obměnou firmware vylepšuje vlastnosti fotoaparátu tak, aby udělal přístroj atraktivnějším pro uživatele a zejména další potenciální kupce. Tato vylepšení se nejčastěji týkají zlepšení úspory energie, zrychlení určitých operací či přidání nějakých funkcí, u kterých je to možné.
  3. Funkce fotoaparátu může vylepšit i sám uživatel. Tato netradiční možnost opravdu u několika málo fotoaparátů existuje. Asi nejznámější jsou fotoaparáty vybavené operačním systémem Digita. Ten je do určité míry standardizován a pro programátorsky zdatné jedince či společnosti existuje možnost vytvořit speciální programy, které poběží na digitálním fotoaparátu. Může jít o cokoli, na co stačí hardware fotoaparátu. Příkladem budiž programování her, o kterém jsme již informovali.

Kde nový firmware získat?
Protože firmware je vždy specifickou záležitostí, na které pracují týmy vývojářů výrobce, nové verze je možné získat pouze od výrobců či jejich prodejní sítě. V drtivé většině případů jsou nové verze k dispozici na webových stránkách výrobce a to zdarma. Někdy je vyžadována registrace, ale to pro majitele fotoaparátů není výrazná překážka a pro ostatní je firmware tak jako tak k ničemu. Bohužel skoro vždy je nutné hledat na zahraničních stránkách výrobců, což může představovat jazykový problém. Obecná rada je v tomto ohledu těžká. Nejčastěji najdete soubory v sekcích "Download" či "Support", kde bývá i možnost přihlásit se k odběru bulletinu s novinkami. Pak vás sám výrobce emailem informuje o uvolnění nových verzí firmware či jiných službách, což může ušetřit hodně starostí.

Závěr
Na závěr ještě jedno důležité upozornění. Instalace nové verze firmware do digitálního fotoaparátu je operace většinou poměrně jednoduchá, ale zato značně nebezpečná. Při selhání může dojít až k poškození fotoaparátu, takže vřele doporučujeme se buď obrátit na zkušené odborníky či si alespoň důkladně pročíst nápovědu a bezvýhradně se řídit pokyny výrobce. Změnit digitální fotoaparát v ceně desítek tisíc korun v kus mrtvého plastu je poměrně snadné! Postup opačný bývá hodně problematický.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: