Elektronický hledáček pod lupou - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Elektronický hledáček pod lupou

DF EVF

7. června 2001, 00.00 | V čem je lepší a v čem je horší elektronický hledáček u digitálního fotoaparátu? Jak zvolit mezi elektronickým a optickým hledáčkem při výběru fotoaparátu?

Konstruktéři digitálních fotoaparátů při své práci v podstatě vždy balancují mezi osvědčenými konstrukčními prvky z klasické fotografie a novinkami speciálně navrženými pro fotoaparáty digitální. V prvním případě se výrazně více zavděčí konzervativní většině uživatelů, ale jsou limitováni možnostmi již existujících řešení. V druhém případě sice mohou vytvořit velmi praktická a elegantní řešení, na které si však uživatelé nemusí zvyknout. Asi nejtypičtějším příkladem této situace jsou hledáčky u digitálních fotoaparátů.

Pokud je fotoaparát vybaven klasickým optickým hledáčkem, může jít buď o průhledový typ nebo o takzvanou zrcadlovku. V prvním případě jde o řešení levné, ale nepřesné. Průhledové hledáčky v drtivé většině nenabízejí přesné zobrazení zaznamenávaného snímku z principielních důvodů. Konstrukce zrcadlovek (SLR) sice zaručuje přesné zobrazení skoro celé zaznamenávané scény, ale dostat do hledáčku informace o expozici či jiné údaje je extrémně drahé. Proto digitální fotoaparáty přicházejí s alternativou, kterou jsou elektronické hledáčky.

Po konstrukční stránce je elektronický hledáček poměrně jednoduché, i když výrobně náročné zařízení. Jeho základem je miniaturní displej s úhlopříčkou do 0,5 palce. Tento displej je zabudován do šachty hledáčku a doplněn o jednoduchou optiku pro možnost korekce optických vad očí a zaručení ostrosti. Z venku vypadá tedy hledáček v podstatě skoro stejně jako optický, ale uvnitř je obraz, který vzniká elektronickou cestou a zobrazuje se na displeji.

Výhody elektronického hledáčku
Největší výhodou těchto hledáčků je jejich schopnost zobrazit obraz přesně tak, jak bude zaznamenán. To znamená, nejen přesné zobrazení kompozice scény se skoro 100% přesností, ale i zohlednění světelných a barevných podmínek. Protože v elektronickém hledáčku je zobrazován obraz snímaný snímačem a zpracovaný fotoaparátem, je schopen EVF zohlednit například nastavenou citlivost, balanci bílé barvy, digitální zoom či efekty. Záleží pochopitelně na kvalitě hledáčku a na tom, nakolik je fotoaparát schopen produkovat plynulý obraz pro elektronický hledáček, ale principielně je zde možnost opravdu 100% přesnosti zobrazení.
Druhou významnou výhodou elektronických hledáčků je zcela samozřejmá možnost zobrazovat v hledáčku libovolné stavové informace či dokonce ovládací prvky. Zcela samozřejmé je zobrazení informací o expozici, nastavení fotoaparátu a třeba i zbývající kapacitě na paměťové kartě či zaostření. Některé fotoaparáty dokonce umožňují pomocí elektronického hledáčku procházet systémová menu přístroje a provádět tak nastavení bez nutnosti "odtrhnout" fotoaparát od oka.
Elektronické hledáčky mají i další specifické výhody. Například při špatných světelných podmínkách dokáží lépe zobrazit scénu než optické hledáčky a dát tak fotografovi možnost lépe komponovat snímek. Pokud fotoaparát umožňuje použití digitálních efektů, je možné přímo v hledáčku sledovat výsledek a včas si rozmyslet jejich použití apod.

Nevýhody elektronických hledáčků
Každé řešení má i své nevýhody, což pochopitelně platí i o elektronickém hledáčku. Bezesporu největší nevýhodou je dnes psychologický odpor části uživatelů. Obraz elektronického hledáčku může působit nepřirozeným dojmem a to jak po stránce barvené, tak i po stránce kresby. Důvody jsou částečně technologické a částečně spíš historické. Ve většině případů nedokáží použité displeje zobrazit všechny barvy spektra a uživatel se většinou musí spokojit se cca 64 tisíci odstínů. Navíc displej má omezený počet zobrazovacích bodů a není schopen vykreslit všechny detaily tak, jak by je vidělo oko skrz optický hledáček.
Právě limitované rozlišení je druhým největším problémem elektronických hledáčků, protože omezuje možnost posouzení ostrosti snímků a kontroly detailů. Při autofokusu není tento problém tak markantní, ale manuální zaostření pomocí elektronického hledáčku je problematické. Ani řešení s částečným zvětšením zaostřovací plochy nedokáží nahradit komfort analogové optiky.
Další uváděnou nevýhodou je nutnost napájení displeje v EVF. Elektrické energie není u digitálních fotoaparátů nikdy dost, ale spotřeba miniaturních displejů naštěstí není příliš dramatická. Takže je s tímto limitem nutno počítat, ale není zásadní.
Posledním problémem je zajistit zcela plynulé zobrazení obrazu. Pro zcela plynulé zobrazení je potřeba minimálně kolem dvaceti obnovení obrazu na displeji za sekundu. To může být pro digitální fotoaparát seriózní problém, takže se stává, že obraz je částečně trhaný.

Příklad z praxe
Abychom demonstrovali součastný technologický stav, připravili jsme malý popis moderního elektronického hledáčku. Jedná se o modul společnosti DisplayTech s označením Lightview QVGA. Ten je použit například u nových fotoaparátů Minolta Dimage 5 a 7, s tím, že představuje jedno z nejlepších používaných řešení dneška. Jeho základem je speciální FLC displej s úhlopříčkou 0,19" a rozlišením 320 x 240 bodů. Tento typ displeje na rozdíl od klasických LCD umožňuje zobrazování 24bitové barevné informace a to při teplotách od -30 do 80 stupňů Celsia. Velikost jednoho zobrazovacího bodu je pouhých 12 mikrometrů, což zaručuje velmi ostrý obraz. Navíc displej má obnovovací frekvenci až 100 Hz, vlastní podsvícení a je barevně kalibrován na hodnotu 6500 K. Spotřeba v aktivním stavu je pouhých 135 mW a v úsporném režimu dokonce 5 mW.

Shrnutí
Elektronické hledáčky se stávají stále častější součástí digitálních fotoaparátů zejména vyšší střední třídy. Důvodem je zejména uživatelský komfort, který za přijatelné výrobní náklady nabízejí. Samozřejmě se jedná o určitý kompromis, který má své nevýhody, které je v současnosti stále více posouvají spíš do roviny psychologické. Po technické stránce zaznamenaly elektronické hledáčky výrazný kvalitativní posun a nejmodernější modely již postrádají většinu vytýkaných nedostatků. Proto není správné elektronický hledáček paušálně odmítat, protože nabízí takový komfort, který v dané cenové kategorii nelze jinak zajistit.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: