Jak používat digitální foťák pod Dosem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

Jak používat digitální foťák pod Dosem

3. července 2000, 00.00 | V tomto článku vám poradíme, jak využívat digitální foťák pod Dosem, jaký program
zvolit. Dále se zde dozvíte užitečné informace o tom, jak nahrávat fotky do
počítače na cestách rychle a efektivně.

Již delší dobu jsem uživatelem digitálního fotoaparátu. Jedná se konkrétně o model Olympus Camedia 840. Občas se mi stane, že jedu pryč a potřebuji na onom místě, kam jedu nafotit třeba i dvě stovky fotograií. Ano, vyřešila by to velko-kapacitní Smart Media karta, ale ta by vyšla na relativně dost peněz. Jistou výhodou pro mne je, že vlastním obstarožní notebook 286, 1 MB RAM, 80 MB HDD. Již od mých digitálních začátku jem měl zálusk využívat kapacitu notebooku jako přenosné medium pro fotografie z digitálu. Chyběla ale jedna podstatná složka k realizování nápadu - nějaký dosový klient pro obsluhu foťáku. Na 286ce totiž Windows nerozchodím, Linux taktéž ne. Takže zbýval jen ten DOS. Bohužel u Olympusu podporují pouze platformu Windows, o Linuxovém (o něm jsem psal nedávno zde) nebo dosovém klientovi ani vidu, ani slechu.

CamWork

Před několika dny jsem čirou náhodou našel na Internetu kýžený program, o kterém se moc neví a to je zcela jistě škoda. Jmenuje se CamWork, autorem je pan Max Lyons. Internetová stránka programu se nalézá zde. CamWork podporuje podle autora tyto značky digitálních fotoaparátů: Agfa, Epson a Olmypus. Je ale velmi pravděpodobné, že budou s touto aplikací spolupracovat i další značky a modely digitálních fotoaparátů. Program je nyní distribuován jako emailware, to znamená, že je zdarma, ale pokud ho chcete, musíte si o něj napsat autorovi (e-mailem, samozřejmě) a on vám ho pošle (velmi rychle). Pokud se vám nechce čekat, můžete si ho stáhnout z některého z FTP archivů - stačí použít FTP Search a zadat k hledání řetězec "camwork.zip".
Zajímavé je, že program začal vznikat již v prosinci roku 1997, kdy byla digitální fotografie ještě plenkách. Bohužel byl ale vývoj i ukončen a to někdy v únoru 1998, na druhou stranu disponuje program v podstatě všemi funkcemi, které jsou třeba.

CamWork

Tou hlavní je transfer fotografií z digitálního fotoaparátu do počítače. Mezi další funkce patří výmaz fotografií ze SmartMedia karty nebo informace o nabití akumulátoru. Editace obrázků nebo jen prosté prohlížení program neumožnuje a to je nakonec i dobře (kvůli veliksoti a rychlosti programu).
Vše se obsluhuje z příkazové řádky. Typické spuštění obsahuje tyto parametry

c:\>camwork.exe /com1 [číslo portu] /s115200 [přenosová rychlost] /pall [počet obrázku, které se mají stáhnout do počítače,nyní všehcny] /dc:\temp [cesta, kam se mají obrázky uložit]

Vše ostatní se provede automaticky, na závěr se vás program jen zeptá, zda má smazat fotografie ze SmartMedia karty. Fotografie jsou na harddisku uloženy v čisté podobě, nekoná se žádná další ztráta kvality. Co se týče rychlosti přenosu, na mém již zmiňovaném notebooku 286 trval přenos 4 MB obrázků žalostně dlouho, asi 45 minut. Bylo to zapříčiněno pravděpodobně nízkou průchodností portu nebo celkově nízkým výkonem počítače.
Na mém stolním počítači, taktéž notně zastaralém, trval přenos 4 MB asi 13 minut, což je přibližně stejná doba jako ve Windows. Když jsem fotky do počítače nahrával pomocí CamWorku podruhé, začal se mi tento způsob líbit více než ve Windows. Je to rychlé a hlavně velmi jednoduché. Odpadá spouštění Photoshopu respektive nepraktického Olympusího FotoAlba a importortování obrázků ... Takhle stačí připojit kabel do počítače a do foťáku a spustit jeden dávkový soubor. Všechny fotky naleznu v "čisté" podobě v jednom adresáři pěkně pohromadě.

CamWork

Program má ještě jedno skvělé použití. Představte si, že jedete do civilizované ciziny, nafotíte nějaké fotografie a chcete je nekomu poslat nebo nahrát na web. Pokud nemáte v dotyčné zemi přátele nebo známé, potom přicházi v úvahu nějaká internetová kavárna. Tam vás ale těžko nechají instalovat nějaké TWAIN ovladače. Naopak proti spuštění jednoho dosového souboru by již nemuseli mít takové námitky. Navíc, CamWork má pouhých 66 kb v nekomprimované podobě, takže se vejde v pohodě na disketu a nebo ho stačí mít uložený někde na webu a vždy si ho v té či oné inetové kavarně stáhnout.
Software je podle mne naprosto skvělý, je sice velmi jednoduchý, ale v tom je jeho síla, plní totiž svůj účel, navíc je zdarma.
Na závěr bych chtěl poprosit majitele digitálních fotoaparátů, zda by nebyli ochotni program vyzkoušet se svým modelem a do diskuzního fóra pod článkem napsat, zda jim CamWork funguje.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: