Má smysl chrátit fotoaparát pouzdrem? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

Má smysl chrátit fotoaparát pouzdrem?

29. listopadu 2000, 00.00 | Jak je to s ochrannými pouzdry? Kolik stojí, jak fungují a kde všude je má smysl použít? Článek je doplněn i konkrétním příkladem pouzdra Sony MPK-P1.

Digitální fotoaparát asi ještě dlouho nebude příliš levnou záležitostí. Přesto, když už se rozhodnete pro nákup, jistě se poohlížíte po nějakém příslušenství. Základem jsou paměťové karty s vyšší kapacitou, ale u těch se asi nikdo příliš dlouho nerozhoduje. Co ale s takovým ochranným pouzdrem?

Prakticky již všichni výrobci alespoň k některým modelům svých digitálních fotoaparátů nabízejí ochranná pouzdra. Primárně se jedná o obal fotoaparátu umožňující fotografování pod vodou, ale jejich využití je mnohem širší. Co si budeme nalhávat, přestože fotoaparáty stojí desetitisíce, jejich mechanická odolnost není zdaleka ideální. Až na pár výjimek by si většina těchto přístrojů zasloužila kvalitní ochranu. Pouzdra jsou vodotěsná, prachotěsná a samozřejmě zvyšují mechanickou odolnost proti tlaku i nárazu. Takzvaná "marine" pouzdra toto všechno nabízejí, ale za jakou cenu?

Protože jsou ochranná pouzdra konstruována pro fotografování pod vodní hladinou, působí v běžné "nadvodní" praxi dost zvláštně. Samozřejmě zvětšují rozměry fotoaparátu, to je pochopitelné. Již horší je skutečnost, že snad všechna pouzdra jsou v takzvaném sportovním provedení, takže září pastelovými barvami a na robustnosti gumových dílů si doslova zakládají. Decentní pouzdra na trhu chybí. Navíc u některých z nich je problém s částečným omezením funkčnosti, protože ne všechna tlačítka jsou přístupná bez otevření krytu. A příslovečným posledním hřebíčkem do rakve je cena, která ve většině případů kolísá kolem 10.000 Kč. Levněji se dají pořídit pouze neznačková pouzdra, u kterých jsou většinou jakékoli garance dost sporné. Uveďme si konkrétní příklad značkové varianty:

Sony MPK-P1
Jedním z těch lepších ochranných pouzder se může pochlubit společnost Sony. Díky malým rozměrům fotoaparátu Sony P1 je i pouzdro příjemně malé a dobře padne do ruky. Díky použití polykarbonátu je příjemně odolné proti tlaku i nárazu, takže se o fotoaparát nemusíte tolik bát. Výrobce uvádí vodotěsnost do 30m, podle zahraničních testů si pouzdro směle troufne až do 100 metrové hloubky. Prachotěsnost je samozřejmostí. Výhodou je, že Sony se podařilo zpřístupnit snad všechny ovládací prvky, takže funkčnost prakticky není omezena.

Bohužel poloprůhledné "kouřové" provedení je doplněno mohutnými žlutými částmi, takže pokud zrovna nefotografujete v plavkách u bazénu, můžete s tímto pouzdrem působit opravdu exoticky. Dodávky tohoto příslušenství zatím dost váznou, takže přestože se v Japonsku pouzdro prodává za cca 250 USD, ve Spojených Státech se neoficiální cena na volném trhu vyšplhala na skoro 500 USD. Za tuto cenu si pouzdro koupí opravdu jen ti nejotrlejší fandové a to je rozhodně škoda. Přestože P1čka má poměrně odolný plášť, nečistota či déšť jí také nesvědčí a rozumné ochranné pouzdro by se často hodilo.

A na konec jedna lepší zpráva. Do ČR zatím sice pouzdra nedorazila, ale koncová cena by měla být 9.990Kč a snad je bude možno koupit těsně před Vánoci. Pokud by to vyšlo, tak by byla levnější než v USA, tedy za předpokladu, že dodávky budou stále jen sporadické.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: