Také Fuji bude svítit fialově - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Reportáže

Také Fuji bude svítit fialově

16. dubna 2002, 00.00 | Společnost Fuji představila na největším pre-pressovém stánku IPEXu své první fialové CtP jednotky a především nové fotopolymerové tiskové desky určené pro akcidenční tisk.

Hlavní sponzor zpravodajství
z IPEX 2002:

PRESSTEK

Partneři zpravodajství:
Grafitec
Elektronika-Navrátil
Xerox ČR
Indigo

Mediální podpora:
Printing.cz

Společnost FujiFilm se v současné polygrafii prezentuje jako velmi silný a dravý výrobce, dávající najevo záměr rozšířit co nejvíce svůj světový tržní podíl v tomto odvětví. Na IPEXu tak výrobce pro návštěvníky připravil největší stánek v oblasti čistě pre-press technologií o rozloze 1500 m2 nabízející možnost seznámení s řadou nových produktů.

Patrně nejzajímavější novinkou jsou první nové CtP technologie s osvitem ve fialovém spektru od tohoto výrobce. Zařízení představilo Fuji navíc v doprovodu nových tiskových desek rozšiřující tak stále poměrně úzkou nabídku desek pro CtP.

Fialové CtP s duálním laserem
Konkrétně je na IPEXu k vidění Computer-to-Plate zařízení Luxel V-9600 CTP, alternativa stávajícího modelu P-9600 CTP vybavená fialovým laserem. Jednotka je nabízena v konfiguraci od manuálního, přes poloautomatické až po plně automatické zařízení. FujiFilm čekal s představením CTP jednotek využívající lasery pracující ve fialovém spektru (405 nm) poměrně dlouho, na druhou stranu mohl své jednotky představit s 30mW fialovými lasery. Tyto lasery nabízejí, oproti v současné době běžně používaným 5mW laserům, výrazně vyšší výkon. S ním pak mohou takto vybavené jednotky zpracovávat fotopolymerové tiskové desky neobsahující stříbro a nabízející vyšší výdržnost než desky na bázi stříbra.

Stejně jako v CtP zařízení V-9600 nabízí Fuji u představené fialové verze možnost využívání výkonu nejen jednoho, ale i dvou duálně pracujících laserů. Tím se rychlost jednotky dostává na skutečně úctyhodná čísla. CtP jednotky Luxel V-9600 CTP jsou dodávány ve formátu B1+ pro osvit tiskových desek v maximálním formátu 1160 x 940 mm. Minimální rozměr zpracovatelné tiskové desky činí 500 x 400 mm (např. stroje Heidelberg GTO). V duálním provedení (s dvěma lasery) je zařízení schopno připravovat až 43 tiskových desek formátu B1 za hodinu při rozlišení 1219 dpi, resp. 32 desek formátu B1 při rozlišení 2540 dpi. Je-li jednotka vybavena jedním laserem, je produkční rychlost přibližně poloviční. CtP jednotka V-9600 CTP bude dodávána také ve variantě Vx-9600 CTP. Ta nebude disponovat vnitřním systémem pro děrování desek a bude k dispozici také jen v manuálním a poloautomatickém provedení.

Druhou novou CtP jednotkou s fialovým laserem představenou na IPEXu společností FujiFilm je Luxel Vx-6000 CTP. Jde o zařízení formátu B2, nabízené v manuální nebo poloautomatické konfiguraci. Maximální velikost zpracovávané tiskové desky činí 750 x 670 mm, minimální velikost pak 340 x 371 mm. Stejně jako výše popisovaná osmistránková CtP jednotka bude Vx-6000 dodáváno s jedním, nebo dvěma lasery - v konfiguraci s dvěma lasery pak umí jednotka připravit 37 B2 plátů při rozlišení 2400 dpi za hodinu nebo 48 desek stejného formátu za hodinu při 1200 dpi. V konfiguraci s jedním laserem jsou rychlosti 23 resp. 33 desek za hodinu.

Fotopolymerová tisková deska pro fialové CtP
Představení CtP jednotek s fialovým laserem je na IPEXu doprovázeno uvedením první tiskové desky z produkce Fuji citlivé na záření ve fialovém spektru (405nm) - Brillia LP-NV. Fotopolymerová tisková deska je určená pro zpracování fialovými lasery o výkonu 30mW a její udávaná výdržnost činí 200 000 obratů (milion po zapečení). Jde tak o první komerčně představenou fotopolymerovu tiskovou desku FujiFilm určenou pro fialové CtP jednotky připravující desky pro kvalitní akcidenční tisk.
Velkou výhodou tohoto typu desky je skutečnost, že oproti současně používaným deskám pro fialové CtP neobsahuje stříbro a podle našeho názoru by mohla, s ohledem na používané suroviny, být deska v budoucnu levnější než současné desky na bázi stříbra.

Rastrování Co-Res Screening
Novinkou týkající se CtP jednotek FujiFilm, a to vybavených jak fialovým, tak termálním laserem, je nová technologie rastrování. Tu Fuji nazývá Co-Res Screening a představuje součást workflow systému Celebrant Extreme. Využitím představeného algoritmu rastrování lze připravovat tiskové desky s velmi jemnou lineaturou při relativně nízkém dpi a ušetřit výrazně systémové prostředky a především čas. Konkrétně výrobce předvádí na IPEXu ukázky tištěné s 300 lpi při 2400 dpi a 175 lpi při 1200 dpi.

Další tiskové desky
Na stánku Fuji jsou k vidění další čtyři nové tiskové desky z produkce této společnosti. Konkrétně jde o novou negativní fotopolymerovou desku Brillia LP-N3, představující vylepšenou verzi desky Brillia LP-NS, určenou pro CtP jednotky s osvitem ve vnitřním bubnu. Deska je citlivá na záření ve spektru 488 - 532 nm. Její výdržnost je 200 000 obratů bez zapečení a až milion obratů se zapečením.
Další zajímavá novinka se nazývá Brillia LD-NS. Jde o tiskovou desku určenou pro termální CTP (830nm) a nižší náklady do cca 30 000 obratů. Deska je velmi citlivá (200mj/cm2) a je připravena pro osvit s jemnější lineaturou (do 200 lpi). Pro desky určené na vyšší náklady a připravované termálním CtP je určená tisková deska LH-PSE podporující také rastry do 200 lpi. Výdržnost desky udává výrobce v hodnotách 200 000 obratů před zapečením a milion obratů po zapečení.
Poslední novou tiskovou deskou z produkce FujiFilm představenou na IPEXu je fotopolymerová tisková deska Brillia LP-NN2 určená pro novinový tisk. LP-NN2 je připravená pro CtP jednotky pracující s modrým a zeleným laserem (488-532nm) a její výdržnost se pohybuje v řádech 300 000 obratů.

Závěr
Připojením společnosti Fujifilm k výrobcům nabízející "fialové" CtP jednotky tak již zbývají z významných výrobců defacto pouze Creo a Presstek, kteří fialové lasery ve své produktové řadě nenabízejí. Postupně se tak potvrzují předpovědi, že fialové lasery budou v nejbližší budoucnosti hrát, spolu se stále dominantní termální technologií, v polygrafii velmi důležitou úlohu. Oproti termální technologii se prosazují především v menších formátech, nicméně, jak je vidět na příkladu jednotky od Fuji, i ve větším formátu mají co nabídnout.
Z pohledu většiny uživatelů jednotek CtP je pak důležité, že se nabídka desek pro CtP rozšiřuje. Je sice stále omezená, ale je cítit, že se začíná vytvářet konkurenční prostředí. Produkce stačí zatím jen tak tak uspokojovat poptávku uživatelů a tak nelze očekávat, že by představené novinky nějak dramaticky začaly působit na cenu CtP tiskových desek. Zlom v ceně tiskových desek pro fialový laser by nicméně mohly podle našeho názoru představovat fotopolymerové desky určené pro akcidenční tisk. Uvidíme, jaké budou mít uživatelé zkušenosti s představenou novinkou Brillia LP-NV.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Reportáže  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: