HP indigo slibuje digitální explozi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

HP indigo slibuje digitální explozi

HP indigo

25. dubna 2002, 00.00 | Indigo se na IPEXu poprvé ve velkém představilo jako součást společnosti Hewlett-Packard. My jsme navíc měli možnost hovořit přímo s Benny Landou, bývalým CEO Indiga, který slibuje velké změny v tiskovém průmyslu. Na co se tedy můžeme těšit?

Hlavní sponzor zpravodajství
z IPEX 2002:

PRESSTEK

Partneři zpravodajství:
Grafitec
Elektronika-Navrátil
Xerox ČR
Indigo

Mediální podpora:
Printing.cz

Nových produktů byla na IPEXu k vidění celá řada. Z hlediska budoucího vývoje tiskového průmyslu se však jedna z nejdůležitějších novinek veletrhu neodehrávala v rovině skutečně nových produktů, jako spíše v rovině nové obchodní vize a filozofie. Hovoříme o společnosti Indigo, tvořící v dnešní době jednu z divizí společnosti Hewlett-Packard. Ta na IPEXu dala vědět, že se s ní, prostřednictvím strojů Indigo, musí počítat nejen v pre-pressu, ale nyní i v celém procesu výroby tiskovin.

IPEX představoval v podstatě první oficiální představení Indiga coby divize společnosti Hewlett-Packard. Spolu s laser jety, desk jety a design jety reprezentuje Indigo poslední, nejvyšší skupinu zařízení pro tisk dokumentů - a to v produkčních rychlostech a objemech. Včlenění Indiga do produktové řady HP bylo na IPEXu viditelné na první pohled. Představované stroje byly nejen v trochu odlišném barevném vyvedení s logem HP, ale především mají nyní zcela nové modelové označení. Indigo UltraStream 2000 se tak nově jmenuje HP Indigo Press 3000, původní Indigo Platinum je nově HP Indigo Press 1000, stroj známý dříve jako Indigo Publisher 4000 se nyní nazývá HP Indigo Press w3200 a Omnius WebStream 100 naleznete v nabídce HP pod označením HP Indigo Press ws4000. HP dokonce rozdávalo na veletrhu malého průvodce digitálními tiskovými stroji obsahující i "převodní" tabulku mezi starými a novými názvy. Staronové stroje pak doplňovaly na IPEXu novinky, nebo dokonce zařízení, na jejichž uvedení si ještě nějaký rok počkáme.

Třebaže HP-Indigo nepředstavilo na IPEXu žádné zásadní novinky, dávaly vystavené stroje a především s nimi spojené vize poměrně hluboké podměty k tomu, do jaké míry tato akvizice ovlivní budoucí vývoj polygrafie. Nám se navíc podařilo setkat na krátký soukromý rozhovor s Benny Landou, zakladatelem Indiga a současným strategickým poradcem CEO, a Paulem Bradleym, managerem majícím v HP tiskové stroje Indigo na starost a tak jsou prezentované názory a myšlenky skutečně "z první ruky".

V současné době na poli produkčního barevného digitálního tisku bojují o přízeň zákazníků tři hlavní rivalové - Heidelberg, Hewlett-Packard a Xerox (v abecedním pořadí), následovaní dalším množstvím společností nabízející různě rychlá a robustní digitální zařízení použitelná také pro oblast digitálního tisku. Trochu zvláštní postavení má společnost Xeikon (nyní část Punch International), která sice disponuje kvalitními a rychlými stroji, avšak podobně jako Indigu před sloučením s HP této společnosti chybí prodejní kanály napojené přímo na velké korporace.
A v tom právě tkví obrovský posun, který vidíme v budoucích perspektivách Indiga pod hlavičkou Hewlett-Packard. HP má v kancelářském prostředí jedinečné postavení a velmi dobré jméno. V současné době představuje ve většině tržních segmentech se zařízeními pro tisk tržní jedničku, a především firmu, která umí korporacím nabídnout takové řešení, na které budou slyšet. A bude-li HP schopné nabízet stroje Indigo podobně, jako, zjednodušeně řečeno, výkonnější laserové tiskárny, bude to podle našeho názoru znamenat pro tiskový průmysl výrazný posun. Řada drobnějších tiskových zakázek (výroba pozvánek, hlavičkových papírů, vizitek, výročních zpráv, brožurek atd.) se může u velkých korporací poměrně rychle přesunout do vlastních tiskových oddělení využívající právě např. Indiga. To sice není vůbec nová myšlenka a pochopitelně, že tímto směrem uvažují všichni výrobci digitálních tiskových strojů, nicméně HP by ji mohlo rozvést do funkčního modelu. Devizou firmy, kromě nesmírně silného prodejního kanálu, je i styl myšlení a celkový firemní pohled na potřeby zákazníků ovlivněný kancelářským prostředím ve kterém se HP pohybuje. HP má podle našeho názoru možnosti a schopnosti připravit takové nástroje a mechanismy, které přiblíží produkční digitální tisk běžným uživatelům tak, jako by si tiskli dokumenty na lokální laserové tiskárně.

Základem takového přístupu je vytvoření prostředí, "izolující" běžného uživatele od vyspělých pre-press a tiskových technologií a nabízející jen ty prostředky a nástroje, na které jsou uživatelé zvyklí z každodenní kancelářské práce. Nový základní kámen této kategorie představilo HP na IPEXu pod názvem HP Production Flow. Produkt je určen pro centralizovanou správu workflow dokumentů a jeho součástí budou různé nástroje usnadňující práci s dokumenty. Konkrétně HP např. na veletrhu předvádělo internetově orientovaný, publikační nástroj HP Custom Publishing. Systém nabízí mj. katalog předpřipravených šablon pro nejrůznější účely (pozvánky, vizitky aj.). Obsluze pak stačí vložit do šablony správný text a zaslat úlohu k vytištění. Systém se sám postará o vyřazení zakázky a její přípravu pro digitální tisk. Opět nejde o žádnou zcela novou revoluční myšlenku, ale význam spočívá v potenciálu, který HP má při aplikaci podobného řešení do velkých firem. A podaří-li se podobný proces nastartovat, lze očekávat nejen pokles ceny samotných tiskových strojů, ale i spotřebního materiálu. Ten se dnes stále vyrábí jen v bývalém izraelském sídle společnosti Indigo, ale vše je podle Landy pouze věcí poptávky zákazníků - HP je podle jeho slov připravena postavit v Evropě nebo USA další továrnu speciálně pro výrobů barev pro Indigo.

Jak jsme se zmínili, kromě změny označení jednotlivých modelů zůstává produktová řada HP-Indigo v podstatě stále stejná. Až na drobné změny zejména v základních modelech strojů (o kterých na Grafice průběžně informujeme) tak lze získat orientační přehled o strojích Indigo v např. v našem článku Kompletní přehled strojů Indigo, který jsme publikovali před Drupou 2000.

Novým strojem který HP nabízí od veletrhu PMA, a který byl na IPEXu také k vidění, je digitální tiskový stroj hp indigo photo 9000 pro produkční tisk fotografií. Tedy v podstatě digitální fotolab postavený na tiskové technologii Indigo. Informace na serveru HP můžete nalézt ZDE, na Grafice jsme o těchto řešeních psali ve článku Digitální tisk fotografií. Na IPEXu představovalo HP kompletní workflow - tj. od profesionálního digitálního fotoaparátu po výstup na stroji photo 9000 a výsledky byly velmi pěkné.

Posledním strojem o kterém se v tomto článku zmíníme je tiskový stroj formátu B2, který vyvíjí Indigo již několik let. Až sedmibarevný tiskový stroj se bude u HP jmenovat hp indigo press b7000 a půjde o zařízení, které bude tisknout rychlostí 4000 barevných archů B2 za hodinu. Podle Landy bude stroj oficiálně uveden na nejbližším veletrhu Drupa, tedy v roce 2004.

Závěr
Začlenění Indiga pod Hewlett-Packard působí velmi smysluplným a uceleným dojmem. HP nabízí jednotnou a gradující řadu tiskových produktů, ve které se nepřekrývají různé technologické směry jako je např. čistě digitální tisk a DI ofsetový tisk, což by mohlo firmě pomoci v koncentraci na jedno nabízené řešení. Firma má podle našeho názoru obrovský potenciál v oslovení velkých korporacích, pro které by nabízená řešení mohla být zajímavá a funkční zůstává pochopitelně i rozsáhlá distribuční síť bývalého Indiga, která se bude i nadále starat o prodej digitálních strojů především do více polygraficky orientovaných firem - různých studií a tiskáren.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: