Xerox začal prodávat digitální tiskový stroj iGen - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Xerox začal prodávat digitální tiskový stroj iGen

Polygrafie novinka

10. dubna 2002, 00.00 | Anne Mulcahy, CEO společnosti Xerox, oznámila na tiskové konferenci k veletrhu IPEX zahájení prodeje nové vlajkové lodi společnosti - digitálního tiskového stroje iGen. Současně sdělila, že Xerox dosud prodal 5000 strojů DocuColor řady 2000, což je pro stroje této kategorie nebývalý úspěch.

Hlavní sponzor zpravodajství
z IPEX 2002:

PRESSTEK

Partneři zpravodajství:
Grafitec
Elektronika-Navrátil
Xerox ČR
Indigo

Mediální podpora:
Printing.cz

Anne Mulcahy, CEO společnosti Xerox, představila na tiskové konferenci pořádané u příležitosti zahájení veletrhu IPEX novinky, které budou podle Xeroxu představovat "bod zvratu v tiskovém průmyslu". Jde především o zahájení prodeje digitálního tiskového stroje iGen 3, od něhož si Xerox slibuje podobné úspěchy, jako od černobílého DocuTechu uvedeného na trh v roce 1990.

Xerox DocuColor iGen3 bylo možné vidět poprvé na posledním veletrhu DRUPA, kde byl však důkladně skryt za poloprůhlednou stěnou a k nahlédnutí bylo v podstatě pouze několik ukázkových výtisků. Oficiální jméno stroje zveřejnil Xerox včetně podrobnějších informací na podzim loňského roku na veletrhu PRINT 01 a nalézt je můžete v článku Xerox představil iGen3. Letos předvádí Xerox digitální tiskový stroj iGen3 na veletrhu IPEX, kde jsou k vidění hned tři jednotky.

Ve stručnosti jde o nejvyšší digitální tiskový stroj společnosti Xerox postavený na nové technologii Xeroxu, jejíž vývoj si vyžádal investice v udávané hodnotě miliardy dolarů. DocuColor iGen3 tiskne z archů max. velikosti A3+, nejvyšší udávanou rychlostí 6 000 jednostranně plnobarevných stran A4 za hodinu. Výrobce navíc slibuje výrazně nižší provozní náklady (tedy cenu vytištění jedné stránky) než u stávajících digitálních strojů. Konkrétně by měl iGen tisknout s odhadovanými náklady 5 centů (přibližně 1,80 Kč) na jednu barevnou stránku (při 50% pokrytí).

Zařízení tiskne s použitím suchého toneru (Xerox hovoří o dry ink, tedy o suché barvě), kdy ve stroji jsou čtyři tiskové systémy pro čtyři základní barvy - Cyan, Magenta, Yellow a Black. Jak je u Xeroxu obvyklé (ale doposud jen u zařízení nižší třídy), všechny čtyři barvy jsou nejprve naneseny na přenosový pás, ze kterého je plnobarevný obraz najednou přenesen na potiskované médium. Specifikem představeného stroje je způsob, jakým se toner dostává na přenosový pás - Xerox udává, že je k tomu použit nejen elektrostatický náboj a tlak, ale také zvukové vlnění. Velké úsilí věnoval Xerox otázce použitelných médií a jejich dostatečnému množství ve stroji. iGen3 se dodává se dvěmi zásobníky papíru, každý o kapacitě 2 x 2 500 archů papírů o plošné hmotnosti 80 g/m2. Celkem tak lze do stroje připravit 10 000 archů papírů. Stroj tiskne na široké spektrum materiálů - od běžných přes natírané papíry, různé samolepicí papíry a průhledné fólie. Specialitou zařízení je možnost automaticky rozpoznávat velikost a typ papíru a potiskovat je v rámci jedné zakázky. Jako RIP jsou se zařízením dodávány k výběru dva systémy - Spire od CreoScitex nebo Xerox DocuSP Server. Tento kontroler byl na IPEXu představen také v nové verzi umožňující poprvé připravovat pomocí jednoho kontroleru data na všechny high-end systémy Xeroxu - jak černobílé DocuTechy, tak barevné DocuColory .

Cena, za kterou si budou moci zákazníci koupit iGen 3 v základní sestavě činí 510 000 dolarů. Anne Mulcahy také na Ipexu oznámila, že v současné době je vyrobeno cca 100 těchto strojů, tiskové stroje procházejí zákaznickými testy a první normální dodávky se očekávají v letošním roce.

Další zajímavá informace, která na tiskové konferenci padla, bylo oznámení 5000. instalace barevného digitálního tiskového stroje série DocuColor 2000 tisknoucí podle konkrétního modelu rychlostí 45 nebo 60 plnobarevných stran za minutu. Dvoutisícovka tak pro Xerox (a ve své kategorii pro celý trh) představuje dosud nejúspěšnější řešení v oblasti produkčního barevného digitálního tisku. Se strojem se můžeme setkat také v českých firmách, bližší informace jsme o něm psali v článku Xerox DocuColor 2000 série. Novinkou IPEXu je dostupnost nových doplňků pro dokončovací zpracování vytištěných materiálů.


CEO společnosti Xerox, Anne Mulcahy

Závěr
Xerox očekává od stroje iGen opravdu hodně. Úměrně tomu intenzivně marketingově oslovuje potenciální uživatele již delší dobu a to především tak, aby své řešení odlišil od jiného nového zařízení stejné kategorie, barevného digitálního stroje NexPress (viz různé mediální přestřelky). Při prodeji iGenu bude mít Xerox nepochybně na čem stavět - minimálně na nezpochybnitelném ohromném úspěchu DocuTechu a velmi dobrých výsledcích s barevným řešením DocuColor řady 2000. Nicméně DocuTech neměl ve své době konkurenci a také DocuColor 2000 nabízel na trhu netradiční poměr cena/výkon/kvalita podpořený navíc velmi masivní reklamní kampaní.
iGen má hodně předpokladů proto, aby se stal vlajkovou lodí Xeroxu v tomto tržním segmentu - stroj má moderní konstrukci, nabízí velmi dobrou kvalitu tisku a ekonomiku provozu o které analytici spekulují, že by mohla znamenat opravdový začátek přelomu v poptávce po digitálním tisku oproti nízkým nákladům tištěných např. ofsetem. Na druhé straně je však třeba vidět cenu, která je ve srovnání s ostatními, třebaže technologicky staršími, řešeními dostupných na trhu výrazně vyšší. Dokonce se blíží k ceně za klasické DI tiskové ofsetové stroje kompaktní konstrukce (např. nový Karat 46) a tak lze brát slova CEO Xeroxu Anne Mulcahy skutečně vážně - podaří-li se iGen skutečně prosadit tak, jako kdysi DocuTech, bude to v dnešní době opravdu znamenat "bod zvratu v tiskovém průmyslu" pro digitální tisk, který v kategorii strojů typu iGen skutečně začíná s malonákladovým ofsetovým tiskem soutěžit "v jednom ringu".

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: