Xerox a Heidelberg bojují o segment digitálního tisku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Filmy

Xerox a Heidelberg bojují o segment digitálního tisku

27. března 2001, 00.00 | Prezidentka a COO společnosti Xerox, Anne Mulcahy, představila 20.3. v New Yorku novou strategii Xeroxu, která by měla vést k "Novému Xeroxu". Zaútočila přitom na Heidelberg, který ji nezůstal nic dlužen.

Prezidentka a COO společnosti Xerox, Anne Mulcahy, představila 20.3. v New Yorku novou strategii Xeroxu, která by měla vést k "Novému Xeroxu" (The New Xerox).

Základem strategie je transformace společnosti z černobílých na barevná řešení - a to ve všech segmentech trhu, na kterých Xerox působí. Nový směr strategie firmy je podložen především příjmy v oblasti barev - ty vzrostly z 1,5 miliardy dolarů v roce 1997 na více než 3 miliardy v roce 2000. Ze společnosti známé jaké "The Document Company" by se tak chtěl Xerox přerodit do "The Color Company".

Součástí vystoupení byla také prezentace několika konkrétních nových barevných řešení. Je to například nový Phaser 2135, o kterém jsme na Grafice již psali ZDE, tisknoucí udávanou rychlostí 21 barevných stran za minutu. Zmíněné byly také pochopitelně plnobarevné tiskové stroje DocuColor, které jsou pro Xerox velmi úspěšné.


Zahalený FutureColor prezentovaný na veletrhu Drupa

Na tiskové konferenci Xerox také připomněl připravovaný digitální tiskový stroj určený pro standardní polygrafický trh. Stroj s kódovým jménem FutureColor, který jsme mohli vidět v uzavřené místnosti na Drupě 2000, tiskne suchým tonerem podobně jako digitální tiskové stroje Xeikon a na trh by se měl dostat v roce 2002.

O tom, že to s barvou myslí Xerox vážně, vypovídá také situace v otázce investic. Společnost v poslední době velmi šetří a tak jsou všechny výdaje pečlivě zvažovány. Přesto podle Mulcahy bude Xerox investovat do vývoje barevných technologií více než dříve - letos konkrétně více než 715 milionů dolarů, což představuje přibližně 40% všech výdajů na výzkum vynaložených společností. Cílem Xeroxu je pak převést většinu svých zařízení na barevné v horizontu tří až pěti let.

Součástí konference bylo také oznámení spolupráce s izraelskou společností Scitex Digital Printing, divizí Scitexu, kdy Xerox plánuje v budoucnu prodávat digitální tiskové stroje Versamark - a to jak černobílé, tak barevné. Jde o zařízení tisknoucí vysokou rychlostí až 2000 stran za minutu určené zejména pro tisk velkého objemu personalizovaných tiskovin jako jsou např. vyúčtování telefonních poplatků či personalizované dopisy. Tiskové stroje Versamark tisknou technologií ink-jetu a jejich velká výhoda je kromě rychlosti tisku také ve velmi nízkých nákladech, které se pohybují okolo jednoho centu na tiskovou stranu. Na druhou stranu stroje nekonkurují klasickému barevnému digitálnímu akcidenčního tisku, neboť použitá technologie má dnes při tak vysoké produkční rychlosti své kvalitativní limity vhodné právě pro zmíněné aplikace.

Xerox se pochopitelně nehodlá vzdát ani segmentu černobílého digitálního tisku. Podle slov prezidentky bude společnost nadále podporovat a rozvíjet zejména stroje řady DocuTech a DocuPrint.

Xerox v současné době udává, že má sedmdesátiprocentní podíl na trhu barevného digitálního produkčního tisku a je s pětadvacetiprocentním podílem druhým největším hráčem na poli kancelářského barevného tisku. Je nesporné, že zejména se stroji DocuColor 2000 je ve svém segmentu velmi úspěšný, ale na druhou stranu je patrná nervozita z relativně nového rivala, se kterým musí Xerox na digitálním poli soupeřit - a tím je tiskárenský gigant Heidelberg. Ten v současné době velmi ostře na Xerox útočí a to nejen svými produkty, ale i prohlášeními. Boj se v současné době odehrává především v oblasti černobílého digitálního tisku, ale Heidelberg se cítí silný také v oblasti software a barevného digitálního tisku.

Například v nedávné tiskové zprávě Heidelberg uvádí, že již prodal svůj dvoutisící Digimaster 9110 - přímou konkurenci strojům řady DocuTech, tedy černobílého digitálního tiskového stroje tisknoucí rychlostí 110 stran za minutu. To je za dvacet měsíců prodeje velmi slušný výkon. Podle Heidelbergu plánuje společnost do roku 2005 obsadit na trhu velkoobjemového digitálního tisku (tj. strojů s výkonem nejméně 90 stran za minutu) třicetiprocentní podíl.

Zatím více méně v marketingové rovině, zato o to ostřeji, útočí Heidelberg na Xerox také v otázce barevného tisku. Právě v segmentu barevného digitálního tisku plánuje v září Heidelberg začít prodávat stroj NexPress, který připravuje společně s Kodakem. Stroj byl předváděn např. na veletrhu Drupa 2000. Jde o digitální barevný tiskový stroj s rychlostí tisku 2 100 jednostranně potištěných barevných stran A3 za hodinu. Bližší informace naleznete v našem článku Heidelberg NexPress 2100 na Drupě. Stroj představuje konkurenci spíše pro připravovaný FutureColor od Xeroxu, ale samozřejmě potenciálně oslovuje možné zákazníky strojů řady Xerox DocuColor 2000. To bylo patrné i z prohlášení prezidentky Xeroxu, která na svém vystoupení v NewYorku označila DocuColor 2000 jako "Now Press" - zařízení, které je k dispozici již dnes a NexPress 2100 jako zařízení, které "nenabízí žádnou novou převratnou technologii, nebude o tolik rychlejší a bude prodáváno za více než dvojnásobnou cenu". Odpověď se jí dočkala v zápětí od Chrise Payna, vedoucího marketingu firmy NexPress, který mediální cestou Xeroxu vzkázal, že "nevidí NexPress 2100 jako konkurenční produkt DocuColoru 2060, neboť 2060 bylo vyvinuto z technologie kopírek, kdežto NexPress z technologie tiskového stroje". Navíc v současné době Heidelberg také oznámil, že koupil od společnosti CSP nový workflow systém na řízení digitálních tiskových strojů, což je oblast, ve které dosud Xerox se svými řešeními dominuje.

Lze předpokládat, že na trhu produkčního digitálního tisku, zejména barevného, dojde mezi Xeroxem a Heidelbergem k významnému souboji. Xerox má sice v této oblasti tradici, na druhou stranu Heidelberg je výrazně finančně silnější - bude tedy záležet především na dovednostech managementu Xeroxu a marketingové komunikaci, aby si společnost dokázala udržet svůj dosavadní výrazný marketingový podíl. Jednou z cest může být i spolupráce s firmami jako je Scitex, které disponují technologiemi, které Xerox sám nevyrábí. Na druhou stranu by Xerox neměl propadnout snaze uspět všude za každou cenu - tak v poslední době působil např. s uváděním DI tiskových strojů (vyráběných mj. s českým Adastem), kde přeci jen bude pro Xerox souboj s Heidelberg a jeho systémy DI velmi obtížný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: