Fujifilm inovuje, přichází FineScan 2750XL - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Fujifilm inovuje, přichází FineScan 2750XL

29. dubna 2002, 00.00 | Společnost Fujifilm působí i v oblasti profesionálních DTP skenerů a na veletrhu IPEX představila velice zajímavý vylepšený model A3 stolního skeneru. Verze XL přináší 2x nárůst produktivity práce prakticky s identickým hardwarem.

Hlavní sponzor zpravodajství
z IPEX 2002:

PRESSTEK

Partneři zpravodajství:
Grafitec
Elektronika-Navrátil
Xerox ČR
Indigo

Mediální podpora:
Printing.cz
Přestože si u nás značku Fujifilm nespojujeme s profesionálními DTP skenery tak silně jako například s fotografickou oblastí, působí tento gigant úspěšně i na tomto poli. Portfolio produktů sice není nejbohatší, ale speciálně model Finescan 2750 sklidil již řadu prestižních ocenění. Na letošním IPEXu byla představena jeho vylepšená verze XL. Hardwarově jsou obě verze v podstatě identické, takže si nejprve představme jejich HW parametry.

Základní charakteristika
Skenery používají speciálně vyvinutý Super-linear CCD prvek s 3x10.500 elementy. Jde o řádkovou variantu SuperCCD snímačů, která Fuji vyvíjí a vyrábí pro svoje digitální fotoaparáty a jejím přínosem by měla být zejména zvýšená citlivost. Snímač je osazen na XY snímací hlavě, která disponuje dvěma optickými soustavami. První nabízí fyzické rozlišení 762dpi, druhá 2743dpi. V obou případech výrobce uvádí maximální zvětšení až 2500% a dynamický rozsah 0 - 3.7D. Elektronika pracuje se 14bitovou barevnou hloubkou a výstupem je 42bitový RGB obraz.
Skener může pracovat s libovolnou předlohou do rozměru 470 x 350 mm. Je vybaven oddělenou lampou pro snímání odrazivých předloh a lampou pro průsvitky. V obou případech jde o regulované fluorescentní lampy.
Oba dva skenery jsou od IPEXu dodávány s FireWire rozhraním a jsou připojitelné jak k počítačům s MacOS (vč. verze X), tak i k PC. Pro doplnění fyzické rozměry skeneru jsou 980 x 660 x 340 mm při hmotnosti 58 kg.

Rozdíl mezi klasickou a XL verzí
Rozdíl mezi klasickou a XL verzí skeneru je v dodávaném programovém vybavení. Verze XL přichází s novým balíkem ColorKit V3.0 Standard, který podporuje technologii SOOM (Scan Once Output Many), podobně jako například skenery Creo iQsmart. Navíc nový software rozšiřuje možnost korekcí o vylepšený USM, vylepšenou správu barev vč. editace ICC profilů či nástrojů pro automatizaci dávkového zpracování.
Pro uživatele Macitoshů je velmi dobrou zprávou, že Fuji nejen připravilo verzi pro OS X, ale dalo si práci s jejím re-programingem a optimalizací pro toto zcela nové prostředí.


Expozice Fujifilmu na IPEXu 2002

Závěr
Skenery Finescan 2750 a 2750XL nabízejí velice zajímavé a cenově dostupné rozlišení. S fyzickým rozlišením 2.700dpi sice představují spíš nižší profesionální třídu DTP skenerů, ale programové vybavení a některé konstrukční prvky jako například XY skenování odpovídají třídě hi-end modelů. Celkově tedy zejména model XL představuje cenově dostupné řešení pokrývající většinu typických zakázek a nabízející poměrně velmi vysokou produktivitu práce.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: