Z Corelu do Photoshopu aneb od vektoru k bitmapě - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Poradna

Z Corelu do Photoshopu aneb od vektoru k bitmapě

28. března 2000, 00.00 | Převést vektorovou grafiku na bitmapu není jen záležitost exportu do některého z bitmapových formátů. Možnosti jsou mnohem větší.

"Vyrobit" z vektorového souboru bitmapu, to je úkol, který zná pravděpodobně každý grafik pracující s počítačem. Důvody pro "změnu skupenství" mohou být různé, stejně jako postupy, kterými se lze dopracovat k bitmapové podobě dříve čistě vektorového souboru. Je pravdou, že CorelDRAW, jako velmi frekventovaný vektorový grafický software (ať si říká kdo chce, co chce), v nejnovějších verzích disponuje celou řadou bitmapových efektů. Bohužel pravdou je ale také, že na většinu z nich není zrovna stoprocentní spolehnutí.

Postup klasický

Nejznámější cesta, jak převést vektor na bitmapu, je export do některého z bitmapových formátů. Není cílem tohoto článku vyjmenovávat známé bitmapové formáty a problematiku s nimi spojenou. Pojďme se podívat, co můžeme získat exportem vektorových dat do bitmapy.
Především je třeba říci, že Corelovy exportní filtry se v posledních verzích dost zlepšily, takže třeba na takový TIF CMYK se můžeme obracet s důvěrou. Dialogové okno exportního filtru poskytuje všechna potřebná nastavení a výsledky odpovídají očekávání. Dokonce i antialiasing funguje spolehlivě. Jedno je však jisté, nekorunovaný král mezi bitmapovými editory - Adobe Photoshop je stále na vrcholu kariéry, a jeho přítomnost prostě nelze dost dobře ignorovat, stejně jako jeho formát PSD. Bylo by tedy ideální, kdyby exportní filtr do formátu PSD zachovával vrstvy a stejně výhodná by byla podpora transparentního pozadí. S vrstvami bude problém - žádná volba. Průhledné pozadí volbu má, bohužel však nejde zaškrtnout. Na tomto místě se musím zmínit o jisté záležitosti, kterou dost dobře nechápu. Volbu Průhledné pozadí (Transparent Background) totiž můžeme aktivovat při exportu do již zmíněného TIFu. K čemu je to ale dobré, když TIF jako takový průhledné pozadí neuloží?
Co tedy máme jisté je, že klasickou cestou exportu, dostaneme z CorelDRAW sice kvalitní bitmapu, ale jaksi "plochou", bez podpory vrstev a jiných vymožeností. Nevadí, někomu to může úplně stačit, my se však podíváme na postup, který nabízí mnohem větší míru uživatelských zásahů.

Kde je Photoshop doma

Ještě k předchozímu odstavci. Exportem samozřejmě získáme bitmapu s rozlišením jako si zvolíme. Nějaké zásadní resamplování směrem dolů asi nebude žádoucí, takže potřebnou velikost a rozlišení je třeba znát předem.
Osobně ale někdy používám CorelDRAW k jakémusi "skicování", kdy si potřebné části grafiky připravím lehce a rychle ve vektoru, a v Photoshopu na ně potom aplikuji úpravy a efekty, které v Corelu nelze udělat. Pochopitelně že při takovém způsobu práce často nastává situace, kdy je potřeba jednotlivé objekty (posléze v PSD - vrstvy) různě zmenšovat, zvětšovat rotovat apod., což je činnost, která bitmapě na kvalitě moc nepřidá. Nedá se nic dělat, musíme se podívat do domovské stáje Photoshopu, protože tam se nalézá řešení velké části problémů. Vektorové formáty firmy Adobe jsou jak známo Ai a EPS. Proč tedy nevkládat, vektorovou grafiku do Photoshopu s jejich pomocí? Pojďme na to.

Poměrně známý způsob využívá formátu Ai. Soubor nebo jen požadované objekty se z CorelDRAW vyexportují do souboru *.Ai, načež ten se pomocí příkazu Umístit (Place) vloží do Photoshopu. Zde mají pochopitelně navrch zastánci Illustratoru. Ti se s nějakým exportem a tím i určitou duplikací souborů nemusí obtěžovat. Pojďme ale dál. Zapomněl jsem uvést, že před umístěním je třeba mít ve Photoshopu otevřený soubor. "Plejsnout" vektor (ani nic jiného) na prázdnou plochu se vám asi nepodaří. Ovšem pravý půvab celé věci nastává po provedení této akce. Grafika se objeví v náhledovém rozlišení, ohraničená úchyty, pomocí nichž lze libovolně měnit velikost, pozici nebo rotování. Důležité je, že v této fázi stále pracujeme s vektorovými obrazovými daty, tudíž nehrozí jakákoliv degradace rozlišení. Bitmapou se grafika stává až po "položení" dvojklikem myši nebo klávesou Enter. Letmý pohled na roletku Vrstvy nás ubezpečí v tom, že jsme obrázek nepoložili na existující grafiku, ale nalézá se poslušně v samostatné vrstvě.

Před položením je možné s grafikou manipulovat

Nic není nemožné

Ani tento postup ale není bez problémů. Bohužel nedokážu přesně definovat příčinu, ale někdy se stává, že jsou oříznuté části křivek. Byla-li v CorelDRAW použitá gradientní výplň, pak je nanejvýš pravděpodobné, že do Photoshopu nedostanete nic. Občas to prostě vypadá, že je lepší sáhnout po klasickém exportu a dát si práci se selekcí objektu z pozadí.

Někdy jsou části grafiky oříznuté

Nevěšte hlavu, pomůže druhý formát firmy Adobe - EPS. Použijete-li jej místo Ai, je rázem po problémech. Nežádoucí ořezy zaoblených křivek jsou minulostí, dialogové okno dokonce nabízí definování oblasti přesahu. A přechodové výplně? Posuďte sami na ukázkách.

Z EPSu se křivky neoříznou

EPS korektně zobrazuje přechodové výplně

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: