Corelovy zaoblené rohy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vektory

Corelovy zaoblené rohy

19. května 2000, 00.00 | Ne vždy jsou ostré rohy vektorových objektů CorelDRAW účelem nebo vítanou předností. Následující článek ukáže jeden z postupů, jak rychle a přesně ostré rohy zaoblit.

Může to být tvůrčí záměr, může to vyplývat z požadavků zpracovatelské technologie, může za tím být cokoliv jiného, avšak jisté je, že občas potřebujeme zaoblit ostré rohy vektorových objektů CorelDRAW. Na tomto místě lze závidět některým řezacím programům, které tento úkol zvládají na jedničku. Prostě jen označíte požadované rohové uzly, zadáte poloměr zaoblení a software se už o zbytek postará sám. Corel však taková kouzla neumí, musíme si tedy pomoci sami. Předpokládejme, že nelze použít cestu spočívající ve vytvoření grafiky z obdélníků se zaoblenými rohy, například proto, že jsme je již rozbili do křivek, nebo jsme původní soubor "dostali" od někoho jiného. Způsobů, jak zaoblit ostré rohy je samozřejmě více. V tomto článku popíšu postup, který delší dobu používám a s jehož výsledky jsem maximálně spokojený, zejména co se týká rychlosti práce.

Začíná to zcela prozaicky, podle charakteru zaoblení vytvořím kružnici nebo elipsu, kterou umístím do rohu, jež chci zaoblit. Při umisťování doporučuji pečlivost ve spolupráci s lupou, aby byly tečny kružnice přesně položené na křivce rohu. Není třeba zdůrazňovat, že hodně pomůže funkce Zarovnat a rozmístit (Align and Distribute) nebo pomocné linky.
Pak kružnici převedu na křivku pomocí klávesové zkratky Ctrl+Q (kdo chce lovit myší v menu, ať tak činí). Přepnu se na nástroj pro tvarování uzlů - opět klávesa: F10. Označím dva uzly kružnice uvnitř ostrého rohu a myší je přetáhnu "naruby" tak, jak je vidět z ilustrace.

Přetažení uzlů kružnice naruby

No a teď už je to jasné. Funkce Oříznout (Trim) zajistí ukrojení ostrého rohu a je jen na nás, jestli si zdrojový objekt ponecháme na další rohy, nebo jej při "trimování" obětujeme. To se stane v případě, kdy je neaktivní volba Ponechat původní: Zdrojové objekty /Leave Original: Source Object(s)/ v ukotvitelném panelu Tvarovat (Shaping).

Zaoblený vnější roh

Výše uvedený postup ukazoval zaoblení vnějšího rohu. Nyní si ukážeme, jak zaoblit roh vnitřní. Na začátku je opět kružnice nebo elipsa, tentokrát ale umístěná vně původního objektu. Další kroky jsou úplně stejné, jako u vnějšího rohu. Takže: převedení kružnice na křivku - aktivace nástroje pro editaci uzlů - přetažení dvou vnějších uzlů kružnice "naruby".

Přetažení uzlů kružnice u vnitřního rohu

Tentokrát jsem uzly přetáhnul dovnitř původního objektu, takže logicky nebude následovat funkce Oříznout, ale Sloučit (Weld). Opět si podle nastavení Ponechat původní: Zdrojové objekty /Leave Original: Source Object(s)/ mohu zdrojový objekt ponechat nebo zařídit jeho zmizení. Každopádně však na sebe výsledek nenechá dlouho čekat.

Zaoblený vnitřní roh

No a je to. Na závěr jen jedna poznámka. Na začátku postupu zdůrazňovaná pečlivost při umisťování kružnice nebo elipsy na původní objekt nebyla jen tak pro nic za nic. Posunete-li totiž kružnici dovnitř nebo vně objektu, bude po provedení celého postupu výsledek vypadat v závislosti na směru a délce posunu více či méně takto:

Nepřesně umístěná kružnice podává neuspokojivé výsledky

Další relevantní články:

Dobře utajené předvolby v CorelDRAW
Velká rošáda nejen pro CorelDRAW
Kapátko neboli pipetka v CorelDRAW
Barvy v CorelDRAW jak je možná neznáte
Škatule hejbejte se
Jak převést v CorelDRAW odstavcový text na křivky
Z Corelu do Photoshopu aneb od vektoru k bitmapě
Vodící linky v CorelDRAW - znáte je dobře?
Potíže s vrstvami v CorelDRAW
Corelovsky hezky česky
CorelDRAW 9 - premiéra
CorelDRAW na plný plyn - ořezová cesta - proč ne?
CorelDRAW na plný plyn - věda zvaná vektorizace
CorelDRAW na plný plyn - Správce pohledů
CorelDRAW na plný plyn - ladíme nový dokument
CorelDRAW na plný plyn - nesem vám soubory

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: