CorelDRAW na plný plyn - ořezová cesta - proč ne? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce

Vektory

CorelDRAW na plný plyn - ořezová cesta - proč ne?

20. dubna 1999, 00.00 | Ořezová cesta v Corelu? PowerClip je účinné, avšak málo známé řešení!

Každý, kdo se alespoň trochu vážně zabývá PC zpracováním obrazových dat ví, co obnáší pojem ořezová cesta. Obecně jsou ořezové cesty vžité zejména v programech Adobe Photoshop nebo třeba Quark Xpress, málokterý uživatel CorelDRAW si však uvědomuje, že něco podobného (a možná co do možností více propracovanějšího) funguje i v jeho oblíbeném software, již od verze 4 nebo 5. Corel své podání ořezové cesty pojmenoval PowerClip a lze říci, že v některých případech jsou její vlastnosti poplatné názvu, tedy vpravdě silné. K tomu se však ještě dostaneme, nyní jak PowerClip funguje.

V podstatě úplně stejně jako u zmíněných programů. Máme nějaký obsah, který chceme vložit do nějakého tvaru tak, aby okolí zůstalo průhledné. Na tomto místě bych si dovolil malou odbočku. Použití ořezové cesty je snad ve 100% případů v předtiskové přípravě, konkrétně při zlomu stránek na osvit. Nebudu zde tvrdit, že CorelDRAW je zrovna ideálním kandidátem na takovou práci. Jsou sice uživatelé, kteří jej s úspěchem takto používají, avšak obávám se, že tvoří onu příslovečnou vyjímku potvrzující pravidlo. Proč tedy tolik řečí o ořezové cestě v CorelDRAWu? Jelikož v tomto programu je její ovládání mnohem více intuitivní, lze možností využít i v jiných případech, viz následující příklad.

Osobně zcela běžně používám Corel na návrhy vizitek. V této relativně jednoduché tiskovině lze dobře "uhlídat" nestandardní práci s textem, jehož na vizitce nebývá mnoho, a pokud program obstojně ovládáme, jde práce takříkajíc od ruky. Jako u každé tiskoviny, i u vizitky nastává situace, kdy některá část layoutu je tzv. "na spad", neboli až do kraje formátu. Pro předtiskovou přípravu je nutné tyto části upravit tak, aby cca o 3-5 mm přesahovaly formát, přičemž při finálním řezání se zcela prozaicky uříznou. S touto technologickou specifikou je třeba počítat již při grafickém návrhu. V praxi to pak může vypadat třeba takto:

Vizitka na spad

Jako seriózní grafické studio pochopitelně před samotnou realizací klientovi náš výtvor předložíme ke schválení, a jako seriózní firma mu nebudeme trapně vysvětlovat, že to co přesahuje na jeho vizitkách ve finále nebude. Náhledový výtisk tedy musíme provést na čistý formát. Je několik cest, jak to udělat. Jedna z možností je navrhovat dílko bez spadání, a po schválení příslušné části přidat. Ve vektorovém formátu by to ještě šlo, avšak horší situace nastává, je-li na spad bitmapa. Další variantou (celkem zhusta používanou) je "přeplácnutí" přesahujících částí bílými obdélníčky, jež se opět po odsouhlasení smáznou. Oba způsoby jsou sice funkční, avšak při využití PowerClip zcela zbytečné a pracné.

Uvedenou vizitku můžeme úplně klidně již od začátku tvořit se spadáním tak, jak vidíme na obrázku. Jakmile se dílo podaří, označíme objekty přesahující formát, a zalovíme myškou v menu Effects. Zde ve spodní třetině nalezneme kýženou položku PowerClip. Po kliknutí na ni se rozbalí podmenu s jedinou prosvícenou nabídkou - Place Inside Container, neboli česky - Vlož do kontejneru. Zde opět malé odbočení: Corel používá poněkud nestandardní terminologii, tudíž kde u jiných programů hledáme onu ořezovou cestu-Clipping Path, v CorelDRAWu se jedná o kontejner. Každopádně jde jen o slovíčkaření, protože výsledkem následující akce je klasický ořez. Po kliknutí na Place Inside Container kurzorová šipka poněkud otěhotní nebo chcete-li, změní tvar na tlustější/baňatější šipku, kterou je třeba kliknout na obdélník tvořící formát vizitky. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat, a přesahující části se poslušně ukrojí na požadovaný formát.

Takto úhledně upravenou vizitku klientovi vytiskneme, a jakmile vysloví souhlas nad naší úžasnou kreativitou, vrátíme vše do původní podoby, abychom mohli provést stránkovou montáž a ostatní záležitosti. Jak vrátíme? Označíme obdélník tvořící formát vizitky, přičemž ve stavovém řádku můžeme číst: PowerClip Rectangle on Layer xy. Corel nám nenápadně naznačuje, že obdélník funguje jako ořezová cesta. Klikneme opět v menu Effects na PowerClip a zvolíme položku Extract Contens, čímž objekty vložené do PowerClipu-ořezové cesty opět vyjmeme.

Předpokládám, že zvídaví čtenáři již v této chvíli mají v hlavě spoustu dalších možností použití funkce PowerClip v CorelDRAW. Aby však věcem bylo učiněno zadost, je třeba uvést ještě jednu informaci. Pro výše popsanou práci je nutné program malinko nastavit. V menu Tools - Options (Ctrl+J), na záložce Advanced nalezneme zaškrtávací volbu Auto-center new PowerClip contens. Tuto volbu je třeba mít deaktivovanou. Zaškrtneme-li ji, Corel bude označené objekty umisťovat doprostřed kontejneru-ořezové cesty, takže v našem příkladu výsledek dopadne takto:

Špatné nastavení PowerClipu

Tolik seznámení s ořezovou cestou v CorelDRAW. Jak již bylo uvedeno, zmíněná záležitost je ale opravdu Power, proto k dalším rozšiřujícím možnostem využití se ještě vrátíme v dalším pokračování tohoto seriálu.

--
ex vizuální zóna

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: