Vodící linky v CorelDRAW - znáte je dobře? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Vektory

Vodící linky v CorelDRAW - znáte je dobře?

16. března 2000, 00.00 | V nových verzích CorelDRAW jsou k dispozici i nové možnosti pro práci s vodícími linkami.

Na úvod považuji za nutné zdůraznit, že informace v tomto článku obsažené, se týkají deváté verze CorelDRAW, i když je reálné, že popsané postupy budou fungovat také v osmičce. Nižší verze už na tom ale budou asi poněkud hůře.

Každý uživatel si určitě všimnul, že se vodící linky ve dvou nejnovějších verzích CorelDRAW chovají poněkud jinak, než bylo zvykem dříve. Klasickým příkladem je to, že z pravítka sice novou linku vytáhneme, avšak zpátky ji do něj už nezasuneme. Všichni víme, že je třeba ji vymazat klávesou Delete. Tento fakt mi zpočátku připadal jako nesmysl, nutící uživatele k učení nových postupů, avšak ono to má své výhody. Princip je v tom, že se vodící linky do jisté míry chovají jako běžný jiný objekt v CorelDRAW. Z toho vyplývá, že by se na ně mohly dát aplikovat nejrůznější příkazy a funkce jako na jiné objekty. Proč ne, pojďme to zkusit.

Příklad takříkajíc učebnicový. Potřebujeme z důvodu přesného rozmístění více objektů na pracovní ploše vytvořit rastr svislých nebo vodorovných (nebo obou) vodících linek. I když mezi námi: pro přesné rozmístění objektů existují mnohem efektivnější postupy. Vraťme se však k vodícím linkám. Co pro rozmístění můžeme udělat? Nejhloupější cesta spočívá v postupném vytahování linek a jejich umisťování podle čísel na pravítkách. Máte-li dost času, klidně tento postup používejte dál, já však nabízím jednodušší řešení. Jestliže se vodící linky do jisté míry chovají jako objekty, pak by měly jít i duplikovat příkazem Ctrl+D (nebo zdlouhavěji Úpravy - Duplikovat). Zkusíme to a ejhle, ono to funguje! Označíme myší linku provedeme příkaz duplikování a hned tu máme dvě. Jak známo, duplikování lze uživatelsky nastavit včetně posunu. Duplikát tak nezůstane na původním místě, ale přesune se o zadaný směr a krok. No a pomocí tohoto kouzla můžeme z jedné vodící linky během několika okamžiků vytvořit libovolný rastr. Velmi výhodná je funkce duplikování pro šikmé vodící linky. Nedovedu si dost dobře představit opětovné nastavování úhlu natočení linky pokaždé znovu. Dnes už jen stačí stisknout klávesovou kombinaci Ctrl+D, a druhá, stejně šikmá linka je na světě.
Že nevíte, jak se nastavuje posun duplikátu? Malé osvěžení znalostí je zde: možností je více, asi nejjednodušší způsob je nastavení na Panelu vlastností - Property bar. K tomu jsou určené dvě kolonky v pravé třetině panelu. Ovšem pozor, ty se na panelu objeví pouze v případě, nemáte-li označené žádné objekty.

Nastavení posunu duplikátu

Číslo, které zadáte do horní kolonky, určuje posun duplikátu ve vodorovném směru, spodní kolonka udává posun ve vertikální rovině. Kladné hodnoty posunují objekty (nebo v našem případě vodící linky) doprava nebo nahoru, záporná čísla způsobí posun doleva a dolů. To je vše.

Ještě jeden poznatek k vodícím linkám v deváté verzi CorelDRAW. Potřebujete smazat najednou více linek než jednu? No problem, klávesa Shift, funguje i v tomto případě - přidává k výběru. Můžete tedy naráz smazat nejen jednu, ale i dvě, tři, čtyři, .... a také všechny linky. Občas se mi dostane "do ruky" soubor, ve kterém přes vodící linky není vidět nic jiného. Cesta k jejich rychlému odstranění vede přes menu Úpravy - Vybrat vše - Vodící linky. Zcela logicky tento příkaz vybere-označí veškeré vodící linky v dokumentu, přičemž následující klávesa Delete udělá přítrži rázný konec.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: