Kapátko neboli pipetka v CorelDRAW - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vektory

Kapátko neboli pipetka v CorelDRAW

4. května 2000, 00.00 | Nástroj důvěrně známý z bitmapových grafických programů se objevuje i v deváté verzi převážně vektorového CorelDRAW. Nalézá zde uplatnění, nebo jej programátoři implementovali jen jaksi navíc?

Vysvětlovat čtenářům Grafiky on-line funkci kapátka nebo chcete-li pipetky, se mi zdá poněkud zbytečné. Dávno jsme si zvykli, že jej obsahuje každý bitmapový editor, a možná bychom byli překvapeni, kdyby naopak u některého tato samozřejmost chyběla. Co však dělá v převážně vektorově orientovaném programu, kterým CorelDRAW bezesporu je?

Zase ta bitmapa v Corelu!

Přítomnost sdruženého tlačítka Kapátko/Plechovka barvy v nástrojové liště CorelDRAW verze 9 ale není úplně tak bezpředmětná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Nástroj Kapátko v nástrojové liště V první řadě za to může možnost vložení bitmapy do Corela. Vím, tento program není ideální pro práci s bitmapovou grafikou, ale najde se řada příkladů, kdy je přítomnost samotné bitmapy vítaná. Jeden za všechny: tvoříte grafiku pro polep vozidla. To je jasná Corelovská parketa. K mání je pro tento účel spousta knihoven zvektorizovaných vozidel, avšak pokaždé se najde nějaké auto, které se v nich nenachází. Pak jsou dvě možnosti: buď si příslušnou káru překreslit do vektorové podoby sami, nebo pro tvorbu grafiky použít jako podklad naskenovanou fotografii auta - tedy bitmapu. My zůstaneme u druhé varianty.

Díky rozhraní Twain ani není třeba pro skenování opouštět samotný CorelDRAW a obrázek auta tedy máme na pracovní ploše během několika málo chvil. Potom ale většinou zjistíme, že některé části, jako např. původní polep nebo nejrůznější "rychlé pruhy" je třeba vyretušovat. Můžeme se s bitmapou uchýlit např. do Photoshopu a příslušné části odstranit, můžeme ale také nechtěné prachsprostě "přeplácnout" vektorovým objektem přímo v CorelDRAW. I když tato rada vypadá na první pohled neprofesionálně, něco na ní určitě je. Potřebujete totiž snad pro řezání na plotru dokonalý bitmapový podklad auta? Předpokládám, že asi ne, tak proč se zdržovat jeho retušováním, když zmíněné překrytí pro účely prezentace zákazníkovi postačí. Chce to jen, aby překrytí mělo stejnou barvu, jako původní podklad. Asi není třeba rozebírat, že když se plocha na naskenované fotografii tváří jako bílá, ve skutečnosti zase tak úplně bílá není apod. A právě zde nastupuje kapátko, pomocí něhož přesně zjistíme, z čeho všeho se skládá, a v jakém barevném prostoru se nám potřebná barva nachází. Když posléze objekt, kterým nechtěné místo na bitmapě "přeplácneme", obarvíme na stejnou barvu, dostáváme velkou pravděpodobnost, že na náhledovém výtisku bude část vypadat jako klasicky vyretušovaná v bitmapě.

Podobných příkladů lze nalézt celá řada. Popsaným způsobem můžeme třeba "nadstavit" část bitmapy se spojitou barvou a při troše šikovnosti i v místech s gradientní výplní. Stejně tak poslouží kapátko při zjišťování přesného složení barvy v určité části gradientní výplně vytvořené samotným Corelem, nebo u separovaných bimapových efektů, typicky stínů CorelDRAW, atd atd. Jenom jedna poznámka: uvedený postup "retuše" bitmapy samozřejmě nelze doporučit pro práce, při kterých je bitmapa podkladem pro kvalitní komerční tisk, typicky rastrový čtyřbarvotisk, ale i nízkonákladový digitální tisk, kde jsou požadavky na kvalitu mnohem větší. Je-li však výstupem náhled a pro další zpracování není bitmapa důležitá, nevidím důvod, proč příklad s autem nepoužít.

Jak to celé funguje?

Práce s kapátkem v CorelDRAW 9 je takřka na chlup stejná jako u mnoha bitmapových kolegů. Při stisknutí tlačítka v nástrojové liště se změní vzhled Panelu vlastností (Property bar) asi tak, jak je vidět na následujícím obrázku.

Panel vlastností při aktivovaném kapátku

Nyní máme k dispozici pět možností nastavení kapátka plus poslední tlačítko, které způsobí zobrazení ukotvitelného panelu Barva (Color) na monitoru. V něm je pochopitelně "nacucnutá" barva nastavená, a s jeho pomocí můžeme touto barvou potřebné objekty vybarvit.

Samotné možnosti nastavení kapátka se skrývají v prvních čtyřech volbách. První volba - Výplň/Obrys (Fill/Outline) se mi zdá tak trochu nadbytečná. S takto předvoleným kapátkem totiž zjistíme pouze hodnoty barevné výplně a barvy obrysu u vektorových objektů CorelDRAW se spojitou barvou nebo gradientní výplň jako celek, na což jak jistě uzná každý uživatel Corela, není třeba speciální nástroj. Klasické možnosti kapátka jsou tedy v tlačítkách 1X1, 3X3, 5X5 a Výběr (Selection), které udávají plochu v obrazových bodech, z níž kapátko nabírá informace o barvě. Kromě 1X1 se samozřejmě jedná o způměrovnání hodnot pocházejících z matice plochy, kterou v posledním případě - Výběr (Selection), tvoří libovolná obdélníková oblast vybraná tažením myši. Nepoužíváte-li Panel vlastností (Property bar), pak je tady ještě jedna informace a to, že všechny popsané volby kapátka lze vyvolat pravým tlačítkem myši v kontextovém menu.

Jedna malá finta

Jak již bylo uvedeno, barva "nabraná" kapátkem se nastaví v ukotvitelném panelu Barva, odkud ji můžeme přenášet na požadované objekty. Ke stejnému účelu slouží i podnástroj Plechovka barvy, "vykouknuvší" při delším podržením stisknutého tlačítka myši na tlačítku kapátka (nebo obráceně). Pokud pracujeme stylem nabrat barvu - obarvit nové, je přepínání mezi kapátkem a konvičkou, stejně tak obarvení pomocí ukotvitelného panelu Barva zbytečně zdlouhavé. Pro takovou práci nás programátoři CorelDRAW vybavili maličkým fíglem, jež spočívá ve stisknutí klávesy Shift. Jednoduše klikneme kapátkem na požadované místo, stiskneme Shift, čímž se nám kurzor změní na konvičku, a tou můžeme ihned polévat příslušné objekty s jistotou, že barevné složení je stejné jako v místech, na která jsme kliknuli kapátkem.
Jednoduché, prosté, ale účinné.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: