Dobře utajené předvolby v CorelDRAW - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vektory

Dobře utajené předvolby v CorelDRAW

11. května 2000, 00.00 | Vyznat se v předvolbách takového bumbrlíčka, kterým CorelDRAW beze sporu je, někdy připomíná procházku bludištěm. Cestu ke dvěma preferencím ukazuje tento článek.

Kde jsou ty doby, kdy Preference CorelDRAW tvořilo jedno dialogové okno?! Jak postupem času program rostl do krásy a do velikosti, rostly také možnosti předvoleb. Dnes je v takovém stavu, že když je potřeba nějakou předvolbu změnit, obnáší to zpravidla perné hledání v pěkně rozvětveném stromu preferencí. Abychom si trochu ulehčili hledání, přináší tento článek "odhalení" předvoleb dvou funkcí a vlastností grafiky CorelDRAW.

Rozlišení bitmapových efektů

Typickým představitelem Corelových bitmapových efektů je interaktivní stín. Jedněmi proklínaný, druhými milovaný, avšak je tady a asi z programu hned tak nezmizí. Ovšem jestlipak víte, že lze u tohoto efektu nastavit rozlišení? Nevíte? Hned se to dozvíte a dovede vás k němu tato cesta: Možnosti - Dokument - Obecné (Options - Document - General).

Nastavení rozlišení bitmapových efektů

K nastavení požadovaného rozlišení slouží rozbalovací menu, jehož hodnoty se na první pohled tváří jako pevně dané, avšak budete-li mít o hodnotě rozlišení jinou představu, je možné číslo prostě přepsat. No a je to. Proč tedy trápit počítač se zbytečně vysokým rozlišením? Když k tomu přidáme fakt, že Corel při použití bitmapových efektů značně ubere plyn, je zřejmé, že možnost nastavit rozlišení není od věci.

Nabruste hrany

O problematice hodnoty Omezení špičatosti (Miter limit), která zajišťuje vykreslení hrotů křivek s ostrými úhly, na nichž je aplikovaný obrys, jsem už jednou referoval v článku CorelDRAW na plný plyn - nesem vám soubory. Pro oživení uvádím znovu obrázek, který Omezení špičatosti (Miter limit) v článku ilustroval.

Správně nastavený Miter limit dělá ostré hrany

Jestliže zde bylo nastavení vzpomínané pro případ přenosu souborů CDR v. 7 na jiný počítač, pak devátá verze Corela je na tom úplně stejně. Hodnota Omezení špičatosti (ale že je to pěkný název?!) stále není součástí souboru ale nastavení pracovního prostředí, které může mít každý uživatel jiné. A tak nezbývá nic jiného, než zapátrat, kde že se hodnota předvolby Omezení špičatosti (Miter limit) vlastně skrývá. Klikejme tedy do správného cíle: Možnosti - Pracovní plocha - Upravit (Options - Workspace - Edit).

Nastavení Omezení špičatosti

Takže to bychom měli připomenutí jedné málo známé a jedné dobře schované předvolby z CorelDRAW. Jak jsem již uvedl, je možností preferencí jaksi příliš a struktura jejich "ladění" hodně složitá. Osobně bych pro příště tvůrcům programu navrhoval přibalení tištěné mapy preferencí. Tím by se uživatelům zajisté usnadnilo hledání příslušného parametru a také spousta zbytečně "ujetých nervů".

Další relevantní články:

Velká rošáda nejen pro CorelDRAW
Kapátko neboli pipetka v CorelDRAW
Barvy v CorelDRAW jak je možná neznáte
Kolik stojí CorelDRAW 9?
Jak převést v CorelDRAW odstavcový text na křivky
Vodící linky v CorelDRAW - znáte je dobře?
Potíže s vrstvami v CorelDRAW
CorelDraw 9 bude obsahovat kalibrační terče Agfy
Nová soutěž o CorelDraw 9
CorelDRAW 9 - premiéra
Co nového v CorelDRAW 9?
CorelDRAW na plný plyn - ořezová cesta - proč ne?
CorelDRAW na plný plyn - 20+1 myších dvojkliků
CorelDRAW na plný plyn - věda zvaná vektorizace
CorelDRAW na plný plyn - Správce pohledů
CorelDRAW na plný plyn - ladíme nový dokument
Corel představil preview balíku CorelDraw 9
CorelDRAW na plný plyn - nesem vám soubory

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: