CorelDRAW na plný plyn - Správce pohledů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Vektory

CorelDRAW na plný plyn - Správce pohledů

17. března 1999, 00.00 | Vektorové grafické programy obvykle "chodí" rychleji, než jejich bitmapoví kolegové. Nesmí se však zapomínat na používání funkcí, které optimalizují překreslování.

Vektorové grafické programy obvykle "chodí" rychleji, než jejich bitmapoví kolegové. Nesmí však nastat situace, kdy soubor typického zástupce vektorového programu, kterým CorelDRAW bezesporu je, obsahuje velké množství křivek, hodně přechodových výplní, nebo nedejbože větší bitmapu. To pak "tečou nervy" každému uživateli, nevlastní-li zrovna supervýkonnou pracovní stanici. Program běží pomalu při otevírání souboru, při samotné práci i při ukládání, tedy pokud čirou náhodou uprostřed práce všechno nezkolabuje a neobjeví se známá modrá obrazovka, s dojemným hlášení Windows, že všechno je v tahu. Samozřejmě, že velkou část nervů spolyká překreslování obrazovky při každé změně měřítka zobrazení. Abychom překreslování maximálně omezili, je vhodné využít služeb funkce s názvem View Manager, která umožňuje komfortnější a rychlejší pohyb ve složitém dokumentu.

Roletku View Manager, neboli Správce pohledů vyvoláme jako obvykle některým z mnoha způsobů. Nejrychlejší je klávesová zkratka Ctrl+F2; jinak lze hledat v menu View nebo v panelu vlastností při aktivovaném nástroji Lupa. Každopádně při prvním použití se nám objeví na monitoru prázdná roletka, pomocí níž musíme jednotlivé pohledy na dokument nadefinovat.

Nejdříve však trochu teorie. Některé pohledy totiž není třeba definovat vůbec, což se týká těch, které lze vyvolat pomocí standardních příkazů nástroje Lupa. Je tedy zbytečné vytvářet si pohled "všechno", když pro zobrazení všeho, co máme nakreslené existuje příkaz Lupy, známý např. pod klávesou F4. To stejné se týká zobrazení stránky nebo zobrazení vybraných objektů (Shift+F4, Shift+F2). Kromě dalších možností, kterými je zobrazení šířky nebo výšky stránky, nám ovšem Corel nic víc nenabídne, takže bychom se mohli pustit do zkoumání View Manageru.

Roleta View Manager

Vysvětlovat, co znamenají první čtyři tlačítka zleva mi připadá poněkud zbytečné, a význam zbývajících dvou, se znaménky "+" a "-", je zvídavému čtenáři asi už teď jasný. Ano, kliknutím na plus se přidá nový pohled na dokument, odpovídající právě zvolenému výřezu obrazovky, a tlačítko mínus označený pohled jak jinak, než vyzmizíkuje. Každý jednotlivě nadefinovaný pohled na dokument má pět částí. Dovolil bych si pro tentokrát začít odzadu: číslo s hodnotou procent je tu víceméně pro informaci, a ukazuje zvětšení aktuálního pohledu. Není ale úplně zbytečné, protože víme-li, že pracujeme např. ve zvětšení 10000%, můžeme si klidně dovolit nějakou tu nepřesnost, jelikož na výsledku nikdo nic nepozná ani pod sebelepší lupou. Druhá informace zprava nám říká, na které stránce dokumentu se nastavený pohled nachází. Z toho tedy jasně vyplývá, že pomocí View Manageru lze "skákat" i mezi jednotlivými stránkami vícestránkového souboru. Není třeba pamatovat si, co na které stránce dokumentu máme, protože Správce pohledů si to zapamatuje za nás. Vlevo od čísla stránky se pak nachází samotné pojmenování pohledu. CorelDraw při kliknutí na tlačítko "+" standardně přiřadí název "View #", kde # je pořadové číslo námi nadefinovaného způsobu zobrazení. Tento název můžeme podle libosti změnit prostým kliknutím myškou na něj a přepsáním. Není to možnost k zahození, jelikož se určitě lépe budeme orientovat mezi pojmy konkrétně popisujícími náš soubor, než mezi "View 1 - X". Pracujeme-li tedy např. na schématické mapce zapojení rozváděčových skříní pro telekomunikace, pojmenujeme si jeden pohled jako "Hlavní rozvaděč", druhý pohled jako "První větev" atd, atd.

Pojmenování pohledů

Praktické použití pak spočívá v prostém dvojkliku myškou na vybraném pohledu v roletce View Manager. Aniž bychom museli nejprve zobrazovat všechno, a pak lupou označovat potřebný výřez, CorelDRAW poslušně napoprvé zobrazí námi nadefinovaný podhled na dokument. A s klidem můžeme být na úplně jiné stránce, než na které se zmíněný výřez nachází.

Výše uvedené vlastnosti Správce pohledů by pro praktické použití mohly bohatě stačit. CorelDRAW jde však ještě o kousek dál. S každým uživatelsky definovaným pohledem jsou v levé části roletky View Manager spojené dvě ikonky - stránka a lupa. Standardně jsou ikonky prosvícené, tudíž aktivní. Co se však stane, když kliknutím na ně volby deaktivujeme? Odznačíme-li ikonku stránky, bude se při používání Správce pohledů sice měnit definovaný výřez, ale stále jen v rámci aktivní stránky. Nic nenaděláme, i když některé z pohledů budou odkazovat na jinou stránku dokumentu. Využít tuto funkci lze patrně jen v případech, kdy se na všech stránkách vždy na stejném místě nachází nějaký objekt, nebo skupina objektů. Abychom nemuseli pro každou stránku zvlášť definovat tento výřez, je možné právě deaktivací uvedené ikonky zobrazit tento pohled na pracovní stránce. Kliknutím na ikonku lupy zvolený pohled uzamčeme, čímž jeho použití vypneme. K čemu je to dobré nevím, snad pro to, abychom mohli některé části dokumentu ukrýt před šéfem nebo manželkou. Nic nám to ale nebude platné, protože se zmíněná záležitost nedá zaheslovat. Tvůrci programu nejspíš tuto funkci zařadili jako volbu mezi funkčností a smazáním pohledu, tzv. sichr, kdybychom to ještě náhodou někdy potřebovali.

Takže to by mohlo být asi všechno k jednomu z užitečných nástrojů programu CorelDRAW. Na závěr jen několik doplňujících informací: program nerozlišuje mezi plným náhledem a zobrazením ve drátěném modelu. Nadefinujeme-li si pohled např. v plném náhledu a pracujeme posléze ve drátěném modelu, Corel se při aktivaci onoho pohledu sám nepřepne do původního režimu zobrazení. Uživatelsky definované pohledy obecně platí jen pro ten jednotlivý soubor, ve kterém byly určené, a v němž jsou uložené. Provedeme-li však po definici pohledů nové nastavení Settings for New Documents, popsané v předchozím dílu CorelDRAW na plný plyn s názvem Ladíme nový dokument, námi nastavené pohledy budou implicitní pro každý nově vytvářený soubor.

Z předchozího výkladu je tedy zřejmé, že View Manager neboli česky Správce pohledů je funkcí, jejíž použití zvláště při práci na objemných nebo složitě strukturovaných dokumentech, podstatným způsobem zefektivňuje ovládání programu.

--
ex vizuální zóna

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: