Vektorové obrysy v CorelDRAW? No problem! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Poradna

Vektorové obrysy v CorelDRAW? No problem!

15. června 2000, 00.00 | Že je vám obrysové pero CorelDRAW pro řezání na plotru k ničemu? Bejvávalo, poslední verze Corela umí obrys převést na křivku.

Každý "řezač", neboli obsluha plotru jen potvrdí, jak dokáže zvednout náladu zákazník, který si přinese hotovou grafiku, která je z velké části stvořená z křivek, na nichž je aplikované obrysové pero. Příchozí klient pochopitelně nechápe, že s takovým souborem je ještě hromada práce, a když uslyší cenu za přípravu pro řezání, myslí si, že jej chceme okrást. Vždyť on si to přinesl hotové!?!

V dřívějších verzích Corela byla s vektorizací "outlajnů" opravdu slušná zábava, ale v devítce? Když jsem psal recenzi na tehdy ještě čerstvý CorelDRAW 9 (to mi připomíná, že se blíží čas desítky!), byla funkce Převést obrys na objekt (Convert Outline To Object) jednou z těch, které jsem nezapomněl zdůraznit. Je to právě ona, která se stará o vektorizaci, nebo chcete-li převedení do křivek jinak bitmapového obrysového pera.

Funkce se v menu nachází hned u své kolegyně, klasického známého Převést na křivky. Klikáním tedy cesta vede tudy: Změnit - Převést obrys na objekt (Arrange - Convert Outline To Object). Výrobce nám dal k dispozici také klávesovou zkratku, podobnou kombinaci pro funkci Převést na křivky, pouze Shift přibyl. Zkratka je tedy Ctrl+Shift+Q. Pojďme ale dál k naší funkci. Domnívám se, že už její samotná existence je podstatnou informací zejména pro ty, kteří doposud pracují ve starších verzích Corela. Prostě ji aplikujeme na jakýkoliv objekt s obrysovým perem, a ona poslušně vytvoří objekt nový (původní zůstává), čistě vektorový.

Dlužno dodat, že Převést obrys na objekt občas trošku zlobí. Zejména u zaoblených křivek má tendenci vytvořit vektorový obrys čítající více uzlů, než je zdrávo. V tomto se velmi podobá nástroji Interaktivní kontura. Potom nezbývá, než zasáhnout ručně a přebytečné uzly vymazat. Neplechu funkce také tropí u křivek s ostrými úhly. I když obrysové pero přinutíme pomocí Miter limit (viz. samostatný článek) k vykreslování hezky ostré špičky, funkce Převést obrys na objekt si říct nedá a neustále špičku usekává. Škoda, opět je nutný ruční zásah. I přes tyto neduhy si však pořád stojím za svým, a to že práci udělá pořádnou.

Na závěr jeden malý tip. Jak známo, obrysové pero CorelDRAW už od pradávna disponuje poměrně širokou škálou nastavení. Kromě jiného můžeme ovlivňovat i způsob zakončení křivky, mezi něž patří také zaoblení konce. V neposlední řadě lze obrysové pero deformovat a rotovat, čímž dostáváme kaligrafický efekt. Pouhými třemi "čárami" (a jednou kružnicí) pak můžeme nakreslit třeba takovéto logo:

Logo vytvořené pomocí kaligrafického pera

Abychom jej mohli vyřezat ze samolepící fólie, nebo třeba vygravírovat do vícevrstvého materiálu, k tomu neposlouží nic jiného, než funkce Převést obrys na objekt, o níž pojednával tento článek.

Další relevantní články:

Corel Draw 8 - Rozdílné způsoby kopírování objektů
Corelovy zaoblené rohy
Dobře utajené předvolby v CorelDRAW
Velká rošáda nejen pro CorelDRAW
Kapátko neboli pipetka v CorelDRAW
Barvy v CorelDRAW jak je možná neznáte
Jak převést v CorelDRAW odstavcový text na křivky
Z Corelu do Photoshopu aneb od vektoru k bitmapě
Bezplatný export pro Flash z Corelu 9
Vodící linky v CorelDRAW - znáte je dobře?
Potíže s vrstvami v CorelDRAW
Corelovsky hezky česky
Corel RoadShow
Corel Draw 9.0 CZ již brzy...
Jak dostat Corela Draw9 zadarmo?
Nová soutěž o CorelDraw 9
CorelDRAW 9 - premiéra
Druhá CorelSign Show
Co nového v CorelDRAW 9?
CorelDRAW na plný plyn - ořezová cesta - proč ne?
CorelDRAW na plný plyn - 20+1 myších dvojkliků
CorelDRAW na plný plyn - věda zvaná vektorizace
CorelDRAW na plný plyn - Správce pohledů
CorelDRAW na plný plyn - ladíme nový dokument
Corel představil preview balíku CorelDraw 9
CorelDRAW na plný plyn - nesem vám soubory

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: