Potíže s vrstvami v CorelDRAW - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Poradna

Potíže s vrstvami v CorelDRAW

14. března 2000, 00.00 | Nejen Photoshop pracuje s vrstvami. V CorelDRAW nejsou ale příliš používané a mohou přinést problémy.

Že CorelDRAW umí pracovat s vrstvami, ví každý byť jen trochu zběhlý uživatel. Osobně však neznám nikoho, kdo by je aspoň příležitostně využíval. Práce ve vektorovém programu je prostě z hlediska manipulace s objekty mnohem jednodušší, než např. ve Photoshopu, kde jsou vrstvy naopak používané permanentně. Občas ale nastane situace, která donutí uživatele s vrstvami něco podniknout, aniž by o to nějak zvlášť usiloval.

Jedním z typických příkladů je import souborů *.CMX z programu CorelTRACE, případně z některé knihovny clipartů. Co se stane? Importované soubory si ponechají název původní vrstvy, ve které byly uložené, a ta se jako taková přidá do vašeho pracovního souboru. Modelová situace: pracujete v CorelDRAW a vaše pracovní vrstva má název Vrstva 1. Naimportujete soubor, který jste před tím nechali automaticky vektorizovat v programu CorelTRACE. Importovaná grafika bude s největší pravděpodobností v nové vrstvě s názvem Outline. Nic zvláštního se nebude dít až do té doby, než se pokusíte objekty z nové vrstvy "zasunout" pod objekty z pracovní vrstvy. Ať se budete snažit sebevíc, nepodaří se vám to, právě z toho důvodu, že něco je v jedné vrstvě a něco v druhé. To, co v rámci jedné vrstvy jde lehce, tedy přesuny objektů dopředu nebo dozadu, to mezi jednotlivými vrstvami nelze. Stejně jako ve Photoshopu jsou vrstvy nad sebou, tudíž objekty, které leží v horní vrstvě logicky nelze dát pod objekty ve vrstvě pod ní. Pochopitelně že řešení je přesunout požadovanou vrstvu dolů. Vnikneme tedy do menu Okno - Ukotvitelné panely - Správce objektů (v anglické verzi Window - Dockers - Object Manager), a myškou prostě vrstvu přesuneme na patřičné místo. Tato operace má ale několik zádrhelů. Za prvé je to příliš zdlouhavé. Ovšem pokud nevlastníte 20ti a více palcový monitor, na kterém máte výše uvedený panel Správce objektů zobrazený trvale. Osobně si o tom i tak dovolím pochybovat. Druhý a mnohem zákeřnější zádrhel spočívá v tom, že přesunem vrstvy hýbeme se všemi objekty, které jsou v ní vytvořené. Co když potřebujeme přesunout jen některé?

Panel, který už nebudete potřebovat

Řešení je celkem jednoduché a spočívá ve využití schránky Windows. Požadované objekty stačí vyjmout do schránky (Ctrl+X), přepnout se ve Správci objektů na vrstvu, do níž chceme objekty vložit a prostě je tam vložíme (Ctrl+V). Pořád je však i tento postup poněkud krkolomný. Jestliže jste zvyklí pracovat s jednou vrstvou, čtěte pozorně následující řádky. Prozradí postup, který používám několik let a ještě mně nezklamal. Přitom o nějakém ukotvitelném panelu s názvem Správce objektů při běžné práci nic nevím. Postup je úplně jednoduchý. Jakmile cokoliv naimportujete do svého pracovního souboru, ihned je třeba všechno pomocí schránky vyjmout. Bez váhání stačí pokračovat příkazem Vložit, a světe div se, ono to funguje. Všechno je hezky v jedné vrstvě, kde si už pořadí "zrichtujete" obvyklými příkazy nebo klávesovými zkratkami.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: