Začínáme s Photoshopem (2) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Začínáme s Photoshopem (2)

20. srpna 1999, 00.00 | V dnešním dílu seriálu si probereme zbylé nástroje palety nástroje. Článek obsahuje samozřejmě opět odkazy na zajímavé tipy.

V dnešním dílu seriálu si probereme zbylé nástroje palety nástroje. Předcházející díl naleznete ZDE.

11 - Nástroje pro změnu ostrosti. K dispozici jsou tři volby - kapička pro rozostřování ostrých okrajů (potlačí se detaily), trojúhelník pro zostřování měkkých okrajů a prst pro rozmazávání obrazu (nástroj simuluje efekt tažení prstem po vlhké malbě).

12 - Sada tónovacích nástrojů. K dispozici jsou opět tři volby - Nástroj zesvětlení (špendlík s plnou hlavičkou), nástroj ztmavení (ruka) a nástroj houba pro změnu barevné sytosti plochy. Je-li obrázek černobílý (tj. v režimu stupňů šedi), slouží nástroj houba k zvyšování nebo snižování kontrastu. U nástrojů pro zesvětlení a ztmavení lze zvolit, se kterými oblastmi obrazu chceme pracovat - lze měnit např. jen střední tóny, stíny nebo naopak světla. Jako u jiných nástrojů, také zde lze volit velikost stopy.

13 - Nástroje pro práci s cestami. Ano, také Photoshop disponuje základními nástroji pro práci s vektorovou grafikou. Cestami lze vektorově definují různé objekty, které lze později libovolně měnit, převádět do výběrů nebo vyplňovat. Cesty přestavují velmi důležité a komplexní funkce, kterým se budeme věnovat v některým z příštích dílů seriálu. K dispozici je pero pro kreslení, magnetické pero, nástroj cesta od ruky a nástroje pro práci s kotevními body.

14 - Nástroje pro práci s textem. K dispozici jsou čtyři volby - nástroj pro vytváření textu, nástroj pro vytváření textové masky a nástroje pro vertikální psaní - ať textem, nebo textovou maskou. Nově psaný text se ukládá do nové vrstvy /blíže viz příště/ a je možné jej kdykoliv zpětně editovat.

15 - Nástroj měřítko pro měření vzdálenosti, polohy a úhlů. Při měření dvou bodů se na obrazovce zobrazí dočasně úsečka a v paletě Informace je možné získat následující údaje: počáteční pozici, vodorovnou a svislou vzdálenosti od osy x a y, celkovou vzdálenost, úhel vhledem k ose. Nástrojem lze také nastavit druhou měřicí úsečku a tak měřit úhel.
TIP: získaný úhel lze pak například zadat do funkce číselné transformace. Podrobné rozepsání tipu naleznete v článku Tip pro použití pravítka Photoshopu 5.0.

16 - Nástroje pro vytváření přechodů. K dispozici je rozmanitá paleta celkem pěti nástrojů - nástroj pro lineární přechod, nástroj pro kruhový přechod, nástroj pro úhlový přechod, nástroj pro zrcadlový přechod a nástroj pro křížový přechod. Přechody lze používat buď již existující, nebo lze vytvářet přechody vlastní. Přechod se vytvoří tak, že myší klikneme na počáteční bod a kurzor přesuneme na bod koncový (při stále stiknutém levém tlačítku myši).

17 - Nástroj plechovka barvy pro vyplňování ploch barvou popředí. Barva se rozlije do ploch, které jsou barevně podobné bodu, na který se nástrojem klikne. Barevná podobnost se definuje v políčku tolerance, zadat lze hodnoty 0 až 255. Zapnout lze také vyhlazení hran.

18 - Nástroj kapátko pro vzorkování barvy v obraze. Kapátkem se "nabírá" nová barva popředí či pozadí z již existujícího obrazu - stačí funkci zvolit a kliknout na libovolnou aktivní část obrazu. Zajímavá je také možnost změny velikosti vzorkované oblasti. Nástroj lze například nastavit tak, aby načítal hodnoty z oblasti 3 x 3 body. Nástrojem se lze také pouze pohybovat nad obrazem a pouze si prohlížet naměřené hodnoty v paletě "Informace". K dispozici je ještě nástroj pro vzorkování obrazu až ze čtyř různých bodů obrazu.

19 - Nástroj ručička pro přesouvání části obrazu uvnitř okna. TIP: Chcete-li použít ručičku, když je vybraný jiný nástroj, podržte mezerník a táhněte myší v obraze.

20 - Nástroj lupa pro zvětšování či zmenšování obrazu.
TIP: Obraz se zmenšuje při použití nástroje při současném stisknutí klávesy Alt.

21 - Informace o platné barvě popředí a barvě pozadí. Barva popředí je zobrazena v horním poli (zde světle žlutá), barva pozadí je v dolním poli. Kliknutím na zobrazenou šipičku lze barvy popředí a pozadí prohazovat. Kliknutím na malé překrývající se čtverce v levém spodním rohu se nastaví výchozí barvy.
TIP: Chcete-li navzájem zaměnit barvu popředí a pozadí, stiskněte klávesu X.

22 - Přepínání režimu rychlá maska. Problematiku probereme v samostatném článku.

23 - Ovládání režimu zobrazení oken obrazu. První ikona z leva zobrazí obraz v standardním okně s řádkem nabídek a posuvníky po stranách. Druhá ikona zobrazí obraz přes celou obrazovkou s řádkem nabídek, ale bez titulního pruhu a posuvníků. Poslední ikona zcela napravo zobrazí obraz přes celou obrazovku, bez titulního pruhu, nabídek a posuvníků.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: