Jak na "okraj do ztracena"? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Jak na "okraj do ztracena"?

8. ledna 2001, 00.00 | V dnešní poradně se podíváme, jak konkrétně vytvořit v Adobe Photoshopu "okraj do ztracena" u nepravidelných prvků.

Ve vašich e-mailech nás žádáte, abychom se více věnovali konkrétním dotazům, které nám zasíláte nebo které pokládáte v diskuzním fóru. Vzhledem k tomu, že řada dotazů se týká výběrů v Adobe Photoshopu, dává tato poradna odpověď na otázku, jak vytvořit u obrázků okraj do ztracena (viz např. dotaz položený ZDE). Ukázka je vytvořena v Adobe Photoshopu 5.5. Celý postup si ukážeme s použitím masky vrstvy, pochopitelně ale, že existuje celá řada dalších způsobů, jak k podobnému výsledku dojít.

Po otevření budete mít váš obrázek patrně jako pozadí v jedné jediné vrstvě. Zkopírujte proto obrázek do nové vrstvy tak, abychom mohli nezávisle pracovat s pozadím. Provedete to přetažením kopírované vrstvy na prostřední ikonu v paletě Layers/Vrstvy.

Nyní jen pro zopakování: Po zkopírování vrstvy má náš obrázek dvě vrstvy (viz obrázek). Aktivní vrstva je podbarvena modře, kliknutím myši na název vrstvy můžete určit, která vrstva má být aktivní. Bližší informace o vrstvách naleznete v našem tutoriálu ZDE. Přepněte se do spodní vrstvy a vytvořte výběr celé plochy (CTRL + A).

Nyní vybarvíme spodní vrstvu barvou pozadí - z menu Edit/Úpravy zvolte nástroj Fill/Vyplnit (nebo použijte ikonu kyblíčku) a vyplňte vše např. barvou popředí (já měl nastavenou světle zelenou). Paleta vrstev by měla vypadat podobně, jako na následujícím obrázku. Připomínám, že kliknutím na ikonu oka můžete vypnout horní vrstvu a ujistit se tak, jak vlastně vypadá spodní vrstva.

Nyní si v obrázku vytvořte výběr, který bude nakonec představovat objekt, jehož okraje se budou "ztrácet" v pozadí. Pro vytvoření výběrů můžete použít např. nástroj laso. Ujistěte se, že výběr provádíte v horní vrstvě.

Máme-li definován výběr, můžete přistoupit k vytvoření masky vrstvy.

Pomocí té můžeme zviditelnit např. pouze část definovanou ve výběru (Reveal Selection z menu Layer, resp. Odkrýt výběr z položky Přidat masku vrstvy z menu Vrstvy) nebo naopak vše ostatní (Hide Slection/Skrýt výběr). My zvolíme volbu Reveal Selection/Odkrýt výběr a vše kromě výběru by mělo zmizet - resp. uvidíte barvu pozadí.

V příslušné vrstvě palety Layers/vrstvy se objeví ikona naší masky. S maskou lze dělat spoustu činností, v našem minitutoriálu si jen řekněme, že kliknete-li na ikonku masky (zde na obrázku ten černý čtverec s bílým výběrem), pracujeme nadále s maskou, klikeme-li na ikonu obrázku (čtverec s fotkou přírody), budeme pracovat s obrázkem. Pracujeme-li s maskou nebo obrázkem udává také ikona vedle oka - je-li zobrazen onen kruh výběru jako na našem obrázku, pracujeme s maskou, je-li zobrazena ikona tužky, pracujeme s obrázkem.

Na masku můžeme nyní aplikovat libovolné efekty - např. ji rozostřit filtrem Filters/Blur/Gaussian Blur (Filtry/Rozostředí/Gaussovské). Já jsem na svém obrázku použil tento filtr s parametrem 20. Po aplikování filtru získáme požadovaný efekt - obrázek má své kraje vykreslené "do ztracena".

Samozřejme, že v této fázi můžeme podle libosti měnit barvu pozadí, upravovat nastavení masky, měnit masku atd.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Poradna  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: