Tipy pro tisk více obrázků na jeden list pomocí Adobe Photoshopu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Photoshop

Tipy pro tisk více obrázků na jeden list pomocí Adobe Photoshopu

photoshop

27. května 2002, 00.00 | Dnešní tutoriál vám ukáže, jak snadno vytvářet v Photoshopu uživatelsky definovaná alba např. fotografií nebo jakýchkoliv jiných obrázků.

Nejen s rostoucí oblibou digitálních fotoaparátů produkující množství snímků uložených v digitální podobě roste počet e-mailových dotazů na způsob, jak efektivně tisknout více fotografií na jednu stránku.
Způsobů existuje celá řada, my si dnes ukážeme cestu, jak toho snadno dosáhnout v nejrozšířenějším grafickém editoru - Adobe Photoshopu. Ten má funkce pro podobné úkony implementovány spíše okrajově, nicméně v posledních verzích programu velmi propracovaně.
V tutoriálu popisujeme sedmou verzi Adobe Photoshopu, obě zmiňované funkce jsou však dostupné také v Adobe Photoshopu 6 (na rozdíly upozorňujeme v textu).

Contact Sheet II
Nejjednodušší cestou jak automaticky umístit více fotografií na stránku jednoho snadno tisknutelného dokumentu je funkce pro tvorbu kontaktů: file>automate>Contact Sheet II. Pomocí této funkce si můžete zvolit adresář obsahující fotografie, velikost výsledného listu (formát a rozlišení) a definovat způsob umístění fotografií na list nastavením počtu sloupců a řádků. Poslední volba umožňuje přidávat k náhledům jméno souboru. Velikost jednotlivých fotografií se vypočítá z ostatních zadaných údajů. Funkce, která je ve stejné podobě dostupná jak ve verzi šest, tak sedm, je praktická a snadno ovladatelná, ale nicméně velice jednoúčelová. Nástroj neumožňuje nastavovat velikosti všech náhledů, natož jednotlivých políček.


Rozhranní funkce Contact Sheet II


Výsledek funkce - jednotlivé náhledy mají jednu velikost, kterou lze ovlivňovat jen celkovým počtem náhledů na stránce (uživatel např. nemůže vůbec nastavovat velikost mezer mezi jednotlivými náhledy).

Picture Package
Potřebujete-li umísťovat více obrázků na jeden list stejným způsobem, nicméně s výrazně více možnostmi než nabízí Contact Sheet, pak je ideálním pomocníkem funkce file>automate>Picture Package. Jejím původním posláním bylo umístit na jeden list kopie jednoho obrázku/fotografie podle vybrané šablony. Ta se dala navíc uživatelsky upravovat a s trochou cviku tak šlo rychle udělat makro, které "nasázelo" kopie jedné fotografie na jeden list naprosto podle vašich představ. Tak tomu bylo v šesté verzi Adobe Photoshopu, kde funkce sloužila opravdu jen k již zmíněnému účelu - umístit na jednu stránku kopie jedné fotografie podle zvolené šablony.


Picture Package v Photoshopu 6

Sedmá verze Photoshopu obsahuje funkci Picture Package výrazně vylepšenou. Pomocí několika kliknutí myši lze stále umístit na jeden list libovolný počet různě velkých kopií jednoho obrázku/fotografie (podle zvolené šablony), nově však lze velmi snadno do vybrané šablony kliknutím myši umisťovat i další vybrané obrázky umístěné na disku nebo CD disku.
Potřebujete-li umístit více obrázků na jeden list podle stálé šablony, nebo několika šablon, a máte-li k dispozici Adobe Photoshop, pak je tato funkce pro podobné účely ideální. Stačí si vybrat správnou šablonu, zvolit barevný prostor a rozlišení listu, nastavit případné popisky a do jednotlivých pozic šablony vybrat příslušené fotografie.


Picture Package v Photoshopu 7

Šablony si navíc může uživatel připravit zcela podle svých představ. Stačí uložit definici šablony v textovém formátu do adresáře Presets/Layouts (funguje jak v šesté, tak sedmé verzi Photoshopu). Konkrétní popis vytvoření šablony se lze dočíst jak v nápovědě Adobe Photoshopu, tak souboru ReadMe.txt umístěném ve zmíněném adresáři. Nejedná se však o žádnou programátorskou práci - jednoduše se určí velikost celého listu a poté na jednotlivých řádcích velikosti a pozice vkládaných obrázků, kterých může být na jednom listu až 50.

Připomínáme, že automaticky (např. na celý adresář) lze tuto funkci použít pouze pro vytváření několika kopií stejného obrázku na jeden list, vytváření "alba" je nutné dělat ručně - tj. nastavit v poli Source typ File (soubor jako zdroj) a následně "naklikat" příslušné obrázky do šablony a tu vytisknout nebo uložit pro externí tisk. Budete-li tímto způsobem vytvářet několik desítek listů za měsíc, pak je pro vás tato volba ideální. Potřebujete-li podobným způsobem připravovat listů mnohem více, pak doporučujeme vytvořit si pro tento úkol v Photoshopu vlastí akci.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: