Quark dožije z tradice? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Quark dožije z tradice?

26. září 2001, 00.00 | Včerejší vystoupení Jurgena Kurze na Seyboldu opět potvrdilo smutný fakt, že Quark není schopen přijít na trh s novým produktem a Xpress 5 i nadále zůstává pouze v beta verzi. Jak dlouho to ještě mohou uživatelé a investoři trpět?

Zpravodajství z veletrhu Seybold SFO 2001 sponzorují:
San Francisko, 14:15 místního času, Moscone Center - Obrovský sál Esplanade je v polovině přepažen zástěnou, ale i tak se nepodařilo zdaleka naplnit připravená místa v hledišti. Možná je důvodem napjatá atmosféra v USA, možná vytrácející se důvěra v to, že Quark má na své Keynote co nabídnout. Jurgen Kurz, director of Product Managemant, přichází na pódium s decentním zpožděním, které zřejmě mělo vyvolat potřebné napětí v poloprázdném hledišti. S neutuchajícím optimismem a úsměvem na tváři rozjíždí více jak hodinový maratón opakování již dávno řečeného.

QuarkXPress 5
První část vystoupení pochopitelně patřila tomu nejlepšímu a nejznámějšímu, čím se může společnost Quark pochlubit. Pochopitelně je řeč o systému XPress, který se pomaličku blíží ke své již rok a půl oznamované verzi 5. Problém je v tom, že kromě CD s veřejnou beta verzí, kterou si každý může již několik týdnů stáhnout z webu, nepředstavili lidé z Quarku nic nového. Zřejmě nejnovějším krůčkem k plné verzi je dokončení exportu do SVG formátu, nicméně i to je věc již dlouho známá. Více jak patnáct minut tak diváci poslouchali a sledovali to, co již dávno věděli. Pokud vám novinky verze 5 unikly, tak si je můžete prohlédnout v našem článku z 10.9.2001 či dokonce z 20.9.2000!

Quark DMS
Digital Media Systém (DMS) byl dalším bodem programu. Jistě se jedná o sofistikovaný systém správy obsahu, nicméně má jednu zásadní vadu. Celý je postaven na propojení s XPressem 5, který je v beta verzi a navíc je reálně zajímavý pouze pro velká movitá vydavatelství. Prezentace jej pochopitelně vykreslila v tom nejlepším světle, ale nemohla zastínit zásadní otázku. "Kolik vydavatelství chce v tomto okamžiku pracovat s cross-media formátem založeným na XPressu a masivním databázovém řešení?" A pochopitelně je otázkou, kolik z potenciálních zájemců má dostatek prostředků a dalších zdrojů pro realizaci takovéhoto projektu. Quark investuje nemalé prostředky do elektronického publikování a DMS je další ukázkou toho, že technologie zatím předčí reálné potřeby uživatelů.

Quark Active Publishing Server
Třetím předváděným produktem byl APS, který je serverovou nástavbou DMS. Jeho úkol je poměrně prostý. S využitím šablon z XPressu a přímého ODBC spojení s databází sestavuje on-damand webové stránky. Vývojový tým se dle všeho pokusil tuto myšlenku poměrně rozsáhle rozpracovat, což je jistě chvályhodné. Bohužel ani prezentátor, ani přivolaný produkt manager nedokázali celé řešení dovést do stavu, který by prezentoval něco jiného než "server error". Nešlo o první prezentaci na světě, která trošku zaskřípala, ale sledovat bezradné pohledy lidí z Quarku oživující IIS server nebylo snad ani zábavné. Navíc chybělo elegantní odvedení pozornosti diváků k jinému tématu, takže jaksi nešlo přehlédnout neprofesionalitu celého vystoupení.

Co bude dál?
Keynote nejen že nerozptýlila rozpaky mnohých uživatelů, ale naopak jim přidala vrásek. Quark už přestal hovořit o tom, kdy vlastně uvede XPress 5. Jurgen Kurz si vystačil s opakovanými proklamacemi toho, že dlouhé beta testování povede k lepšímu produktu. Ani stále dokola opakované fráze o efektivitě, produktivitě a technologickém náskoku Quarku již zřejmě nikoho neuspokojí. Adobe uvádí jednu verzi konkurenčního produktu za druhou a uživatelé XPressu mohou maximálně na základě bety zjistit, že pětka nebude až taková bomba, jak by čekali.
Tragičnost celého vystoupení podtrhl Kurz svou závěrečnou větou. V té zdůraznil, že Quark je tady již 20 let, a že doufá v další úspěšnou dvacítku. Nicméně kromě tradice toho Quarku v ruce již mnoho nezbývá a pokud si hodně nepospíší, tak jej čeká výrazně kratší budoucnost.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Reportáže  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: