Adobe a jeho vize Network Publishingu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Adobe a jeho vize Network Publishingu

27. září 2001, 00.00 | Jaké bylo vystoupení zástupců společnosti Adobe na letošním Seyboldu? Co tato společnost představila kromě svých vizí?

Zpravodajství z veletrhu Seybold SFO 2001 sponzorují:
Maratón vystoupení zástupců jednotlivých společností na letošním Seyboldu jaksi nebere konce. Po Quarku a Applu svou vizi představila včera i společnost Adobe. Hlavním řečníkem byl Bruce Chizen, prezident a CEO Adobe Systems. Vzhledem k tomu, že Adobe svoje novinky představilo veřejnosti již před touto keynote prostřednictvím tiskových zpráv, vystoupení bylo zaměřeno zejména na vize a dlouhodobé cíle společnosti.

Network Publishing
Adobe stejně jako Quark a řada dalších společností již dávno opustilo tradiční pojetí papírového publikování a soustřeďuje se na cross-media řešení. Tím se v případě Adobe nemyslí pouze tištěná podoba a web, ale i obecná multimedia, video produkce či takzvaná new-media. Pochopitelně prim i nadále hraje tištěná a internetová podoba, které jsou podřizovány vlastnosti tradičních kreativních nástrojů (Photoshop, Illustrator, PageMager, InDesign). Hlavním heslem Adobe je tedy možnost znovu použití již stávajícího obsahu v jiných formách a to pochopitelně co nejrychleji, nejjednodušeji a nejlevněji. Co je důležité, z celého konceptu se pomalu vytrácí role "dělníků" zajišťujících jednotlivé konkrétní podoby obsahu a důraz se přesunuje zpět ke klasické kreativní tvorbě.

Produkty
Přestože novinky byly již odhaleny veřejnosti před touto keynote, vše bylo postaveno na produktech. Ty postupně představoval Shantanu Narayen, který převzal techničtější část vystoupení. Základem všeho byl pochopitelně Illustrátor 10, který byl prezentován na MacOS 10.1. Volba tohoto produktu byla pochopitelná, protože na rozdíl od InDesignu dokáže rychle produkovat velmi efektní výstup. Na druhou stranu trochu paradoxně celá show postrádala zajímavé informace pro profesionály, jejichž účast na Seyboldu se dá předpokládat. Předvádění nových štětců a modifikátorů objektů dost připomínalo donedávna tak ostře kritizovaný populistický přístup Corelu. Inu, doba se mění.
Kromě Illustratoru přišla řada i na InDesign 2.0, o kterém však prezentátoři příliš neprozradili. Stejně jako lidé z Quarku se zaměřili na práci s tabulkami, která je u obou konkurenčních produktů nová a na první pohled dost podobná.

Velice lehce byla zmíněna nová služba označovaná jako Internet Printing. Nejde o nic jiného, než že Adobe uzavřelo strategickou dohodu se společností nabízející Print On Damang prostřednictvím Internetu a rozhraní její služby by mělo být implementováno do nových Adobe produktů. Další službou představenou na keynote bylo Adobe Studio, tedy další internetový projekt. Studio je jakýmsi prostředím zprostředkovávajícím týmovou kreativní práci prostřednictvím Internetu. Nabízí běžné funkce vedení projektu plus možnost náhledu a sdílení grafických dokumentů.

Na závěr byl představen připravovaný serverový systém AlterCast. Ten bude komerčně nabízen až počátkem roku 2002, přesto byl předváděn již v poměrně pokročilé vývojové verzi. AlterCast nabízí možnost dynamické tvorby nejen textového web obsahu, ale i grafického obsahu přímo na serveru. Ve spolupráci s Illustrátorem, InDesignem a Photoshopem dokáže automaticky a dynamicky generovat HTML stránky včetně adekvátně upravených obrázků ve spolupráci s databází a XML šablonami.

Adobe vs. Quark keynote
Protože jsme včera hodně kriticky zhodnotili vystoupení zástupců Quarku na letošním Seyboldu, jistě bude korektní srovnat obě vystoupení. Ani jedna z jmenovaných společností nedokázala naplnit sál ani připravit tak poutavou show jako například Apple. Například na keynote Adobe zazněl výraznější potlesk pouze jednou za celou hodinu prezentace.
Ani jedna z uvedených společností nepředstavila takovou bombu, kterou by dokázala divákům vyrazit dech. Quark doplatil na to, že XPress 5 je pořád jen v beta verzi, kterou mají uživatelé již možnost testovat a Adobe si trochu stížilo pozici tím, že o nových produktech informovalo s předstihem. Navíc tak, jak byly novinky prezentovány, nepůsobily příliš přelomovým dojmem, přestože oba nové produkty jsou jistě zajímavé.
Ve výsledku je tedy obraz obou vystoupení velmi podobný. Představování vizí, o kterých se již hodně dlouho hovoří nikoho příliš neoslní. Navíc pokud se prezentace produktů nevezme za dobrý konec, může dopadnout dost rozpačitě.

Adobe na ploše
Přeci jen jsme měli již trochu času projít si i veletržní část Seyboldu, takže můžeme informaci o keynote doplnit informací z výstavní plochy. Adobe bezesporu na letošním Seyboldu investovala do plochy nejvíce a je prakticky nepřehlédnutelná. Jen v jižním křídle má tři samostatné sekce, na kterých představuje produkty, školí příchozí a představuje network publishing v praxi. Jak můžete vidět na fotografiích, vše je pojato opravdu ve velkorysém stylu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: