Novinky od Wacomu - Intuos konečně s dobrou myší - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Novinky od Wacomu - Intuos konečně s dobrou myší

Wacom Intuos2

2. října 2001, 00.00 | Na Seyboldu představil Wacom dvě novinky, které určitě udělají radost kdejakému grafikovi. Jednou je následník tabletu Intuos, druhou úplně nový LCD-tablet.

Zpravodajství z veletrhu Seybold SFO 2001 sponzorují:
Hlavní novinkou je bezesporu Intuos2, což je (na rozdíl od řady Graphire určené pro domácí použití) tablet určený pro profesionální grafiku. Intuos2 zvládne 1024 úrovní přítlaku, což je více než dokážete využít ve svých oblíbených aplikacích.


Nejmenší varianta tabletu Intuos2

Možná jste již slyšeli o únavovém syndromu, který postihuje uživatele při dlouhodobé (a většinou nevhodné) práci s klávesnicí a myší. Podle údajů výrobce je používání tabletu mnohem výhodnější a výrazně snižuje riziko vzniku syndromu. Výrobce dokonce uvádí, že vynaložené úsilí je při použití tabletu až o 40 % nižší než u myši.


Intuos2 pro náročnější uživatele

Rozlišení tabletu je 2540 dpi, přesnost 0,01 " (0,254 mm), snímač náklonu pracuje v rozmezí 50-60°. Pokud někomu nevyhovuje přesnost modelu Graphire, určitě ho nový Intuos potěší. Tablet se dodává pro rozhraní USB nebo klasické sériové, i když to je určeno spíše pro Unix (i když je stále ve Windows podporované).

Vylepšení je, podobně jako u modelu Graphire2, zejména v designu. Tablety Intuos2 se dodávají v modrošedé kombinaci, která je elegantní a decentní. Vybrat si můžete z pěti konfigurací, které mají pro americký trh formát 4 x 5, 6 x 8, 9 x 12, 12 x 12 a 12 x 18 palců (pro Evropský trh bude zřejmě A5 až A3 oversized). Ke všem modelům se dodává Grip Pen a myš - k nižším modelům se dodává 2D Mouse, k vyšším pak 4D Mouse. Ke všem modelům se dodává Corel Painter Classic a ovladače, u modelů s 2D Mouse dostanete navíc ještě Adobe Photoshop Elements.

2D Mouse 4D Mouse

Velké ocenění určitě získají nové myši, které jsou mnohem praktičtější. Rozhodně lépe padnou do ruky a navíc mají kolečko pro snadné ovládání zejména Internetu a programů Office. Ale třeba s ním začnou více počítat i výrobci grafických programů.

Americká cena nejnižšího modelu činí 199 USD (pod 8000 Kč), 12 x 12 " přijde na 520 USD (necelých 20 000 Kč). Přístroje jsou k dispozici pro Windows 95 a vyšší, Mac OS 8.5, 9.x nebo 10.1, dále SGI IRIX 6.5 nebo Sun Solaris.

Cintiq
Další novinkou je LCD-tablet s cenou pod 2000 USD. S podobným výrobkem přišel Wacom někdy před třemi lety (nebo to jsou už čtyři?), ale velkou díru do světa neudělal. Výrobek měl určité dětské choroby a byl poměrně drahý.


Wacom Cintiq

Nový model má lepší rozlišení zobrazení (1024 x 768) i tabletu (1016 dpi) a 512 úrovní přítlaku. Monitor lze připojit přes VGA nebo DVI (seznam kompatibilních karet), tablet tradičně sériovým rozhraním nebo USB.

Přes zlepšené parametry vidí výrobce hlavní oblasti použití při prezentacích, v medicíně, řízení, oblasti CAD/CAM, architektuře a podobných oblastech. Přestože je myšlenka na "online" práci lákavá, praxe je trochu horší a grafik raději uvykne trochu nezvyklé schizofrenii, kdy se dívá na monitor, ale kreslí na tabletu (navíc jsou monitor i tablet často větší).

Cintiq je také dostupný pro Windows 95 a vyšší, Mac OS 8.5, 9.x a 10.1 a IRIX nebo Solaris. Cena zařízení je 1899 USD, tedy přibližně 70 000 Kč, což odpovídá ceně špičkového 18" LCD-monitoru. Za stejnou cenu můžete pořídit také slušný 21" monitor s tabletem Intuos2 formátu A3. Oblast použití Cintiq tedy opravdu bude spíše ve speciálních aplikacích.

Mac OS X
Těsně před Seyboldem byla oznámena dostupnost beta-verze ovladačů pro Mac OS X 10.1. Protože máme tablet ve firmě i počítač s OS X, určitě se na tuto kombinaci podíváme. Trochu to zatím kazí seznam aplikací pro OS X, ale to se určitě časem zlepší. Zatím je k dispozici Corel Painter 7, Corel PHOTO-PAINT, takže z důležitých aplikací chybí pouze Photoshop, ale to je takový obecný povzdech.

Už při uvádění Graphire2 se šuškalo, že se chystá také inovace řady Intuos. Na tabletu není příliš co zlepšovat, ale výrobce určitě potěšil lepší ergonomií myši a decentnější barvou.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: