Kodak Professional 5260 a variabilní bod - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Kodak Professional 5260 a variabilní bod

4. října 2001, 00.00 | Jedním z výrobků oceněných cenou Seybold Hotpick byla také velkoformátová tiskárna Kodak Professional 5260, která používá zajímavou technologii zvýšení kvality a rychlosti tisku.

Zpravodajství z veletrhu Seybold SFO 2001 sponzorují:
Na první pohled jde o běžnou velkoformátovou tiskárnu pracující s šesti barvami (CMYK + světlé C a M), která má rozlišení 300 x 300 dpi, 600 x 600 dpi a 1200 x 600 dpi. Stroj má automatický podavač média z role a dokáže potisknout až 62 " široké médium.


Kodak Professional 5260

Tiskárna může pracovat s pigmentovými i dye-based inkousty a podporuje široké spektrum tiskových médií - papíry, filmy, vinyly nebo canvasy. Kromě toho nabízí Kodak speciální interiérové médium Kodak Professional Instant-Dry photographic media, které je vhodné pro tisk ve vysokém rozlišení.

Co činí tento model vyjímečným je způsob tvorby inkoustových kapek, které mohou mít až pět různých velikostí od 8 do 67 pikolitrů. To není nic zvlášního, protože konkurenční tiskárny (Epson, Roland, HP, Canon aj.) ji mají také. Vyjímečné je, že velikost kapek lze regulovat během tisku. Díky regulaci velikosti kapek během tisku lze rychleji tisknout plné plochy a detaily prokreslit "pečlivěji". Pět velikostí kapek je možné dosáhnout pouze v rozlišení 300 x 300 dpi, ve dvou vyšších rozlišeních jsou to pouze tři velikosti kapek inkoustu.

Konkurenční tiskárny používají sice také variabilní bod, ten je ovšem pevně nastaven, většinou pro celou tiskovou úlohu (nebavíme se o stolních tiskárnách, tam jsou trochu jiné požadavky a nároky). U běžných tiskáren si proto můžete zvolit rychlejší tisk s menším prokreslením detailů nebo pomalejší tisk s větší kresbou. Kodak 5260 může plné plochy tisknout rychleji (větším bodem) a složitější části obrazu dobře prokreslit (menším bodem).

V předchozích tiskárnách požíval Kodak tiskové hlavy Epson, u 5260 není výrobce tiskových hlav zatím znám (zřejmě půjde také o Epson). Ovšem lidé z Kodaku tvrdí, že tisková hlava je pouze polovina úspěchu, druhá polovina je systém přívodu inkoustu.

V základní sestavě se tiskárna dodává s tiskovým programem Kodak Easy Print 5000, ale očekává se, že bude pracovat i s ripy třetích firem, jako je například Onyx PosterShop a další.

Tiskárna se nejprve začne dodávat na dálném východě (v říjnu), potom v Evropě (v listopadu), Americe (v prosinci) a do dalších částí světa v roce 2002. Očekávaná americký cena je 29 995 USD, což je o něco více než 1 mil. Kč.

Za zajímavé řešení Kodaku rozhodně patří ocenění i naše sympatie, ovšem na českém trhu bude třeba počkat, až se tato technologie dostane i do cenově dostupnějších tiskáren. Je pravda, že Kodak vždy dodává ucelené řešení, používá vyladěné inkousty a tisková média, ovšem velkoformátových tiskáren této kategorie se na českém trhu prodá pouze malé množství, počítáno v jednotkách kusů od každého výrobce (například tiskárny ColorSpan DisplayMaker XII jsou v ČR dvě).

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: