Žhavé novinky - Seybold HotPicks - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Žhavé novinky - Seybold HotPicks

Seybold Hotpicks 2001

27. září 2001, 00.00 | Přestože výstava Seybold vypadá jako akce malé firmy, má ve světě publikování (klasického i webového) poměrně velkou váhu. Proto není divu, že z 200 přihlášených výrobků získalo prestižní ocenění pouze 23. Zde můžete najít odpověď na otázku, zda je na tom Quark opravdu tak špatně.

Ocenění byla udělena celkem v 11 kategoriích. Některé jsou pro nás poměrně exotické, jiné důvěrně známe a často se s nimi setkáváme. Probereme si ocenění po jednotlivých kategoriích.

PDF
Poměrně tradiční kategorie, pouze nesmíme zapomínat, že PDF není pouze formát předtiskové přípravy, ale obecně komunikační. Pro specializovaná řešení mají redaktoři Seyboldu zvláštní kategorie
. Prvním výrobcem je Ansyr Technology s produktem PDF Forms, což je zásuvný modul pro Primer PDF, který umožňuje uživatelům Windows CE a Pocket PC vzdáleně pracovat s dokumenty PDF pomocí bezdrátového spojení. Zatímco jiní výrobci (ale i Adobe) s PDF pro Pocket PC pouze koketují, Ansyr přinesl funkční řešení.
Idelix Software přišel se zásuvným modulem, který na první pohled vypadá jako hračka. Jedná se o lupu pro dokumenty PDF, která zvětšuje místo pod kurzorem. Hlavní výhodou je, že dokument můžete mít zobrazený celý a zvětšujete pouze určité části. Pokud dokument zvětšíte normální lupou, musíte pracně skrolovat.


PliablePaper od Idelixu

Automatizace tiskové produkce
Opět jsme částečně v kategorii PDF, tentokrát speciálně zaměřené. Při zpracování PDF před tiskem je potřeba správně naplánovat workflow, navrhnout ho a kontrolovat.
Vytváříte časopis? Potom pro vás je důležité plánování rozvržení stránek. Přesně to dělá QXPlan2 od Callas Software. Zatímco první verze pracovala pouze s QPS, nová je úplně přepsaná a pracuje s Adobe Acrobatem jako zásuvný modul. Nyní stále pracuje s QPS, ale nově podporuje také K4 nebo InDesign. V programu máte velmi dobrý přehled, které stránky jsou hotové, kde je potřeba ještě něco udělat a které jsou úplně prázdné. (Podobné programy jsou také součástí jiných workflow řešení, které jsou často mnohem dražší.)
Trochu z jiného soudku je Caslon Flow 2.0 od firmy Caslon IT. Jedná se o workflow systém založený na sledovaných složkách, neboli takzvaných hotfolderech. Aplikace dokáže přesouvat soubory podle různých nastavených parametrů, kontrolovat otevřené soubory, posílat zprávy o dokončení operace atd. Nová verze navíc podporuje JDF (Job Definition Format) a dálkovou správu přes webové rozhraní.
Přestože je tvorba PDF pro odborníky jednoduchá, laikům nebo začátečníkům často dělá potíže. Proto existuje spousta nástrojů pro snadnou tvorbu PDF. Častým problémem těchto aplikací je, že jim odborníci nevěří. Synapse Prepare od CreoScitex je aplikace, která dokáže správně nastavit nejen Acrobat Distiller, ale také Enfocus PitStop, takže pro vytvoření a kontrolu PDF stačí jedna operace.

Redakční systémy
V Česku jde o opomíjenou kategorii, a to nikoli z důvodu nezájmu zdejších firem, ale kvůli ceně za tyto systémy. Proto ji probereme pouze stručně.
Firma Managing Editor představila TruEdit, což je redakční systém založený na Adobe InDesignu a Adobe InCopy.
U nás známější Quark QPS a jeho výrobce Modulo Systems dostal také ocenění, zejména za výrobek své australské pobočky, který se jmenuje Gadgets. Ten spočívá v řízení reklamy.
Další produkt, K4 Publishing System od Softcare Software, se staví do pozice konkurenta Quark QPS, ale je opět založen na InDesignu a InCopy. Výrobce je z Německa, tak o něm možná neslyšíme naposledy.

Web Content Management
Opět jedna opomíjená kategorie a opět částečně z finančních důvodů. Jediným oceněným je firma Stellent s produktem Stellent Content Management System 5.0. Celý systém dokáže pracovat asi s 200 různými formáty souborů a normalizovat je pro použití na webu (za běhu).

Color Mangement Oblast správy barev je u nás známá. Produkty se objevují poměrně nepravidelně, takže občas je větší úroda, někdy menší. Tentokrát je oceněný pouze jeden produkt, a sice LCD/CRT Spyder od ColorVision. Ten navazuje na loňské ocenění pro firmu GretagMacbeth, která jej dostala za kalibraci LCD-monitorů. LCD/CRT Spyder je kolorimetrická sonda optimalizovaná pro kalibraci monitorů, která bere v potaz specifika LCD.

Asset Management
Tato kategorie je u nás o něco populárnější, ale zatím neznáme firmu, která by systematicky používala software pro správu archivovaných multimediálních dat. Třeba se to časem zlepší.
O prvních oceněných (spolupráci Canto a Espion-Visual Search Option) jsme již psali v samostatném článku, proto vás na něj odkážeme.
Další cenu získala společnost OTG Software za VideoXtender, který je určen pro ukládání digitálních mediálních dat. Díky integraci do systému Windows NT je produkt velice transparentní.
Další samostatný systém pro správu digitálních dat je Mambo 3.0 od firmy WebWare, který dokáže pracovat s novou architekturou Adobe XMP (přineseme podrobný článek). Program podporuje protokol WebDAV, takže je otevřený budoucí integraci s produkty jiných firem.

Digital Rights Management
Pokud neumíte anglicky, tak jde o sen tvůrců a noční můru uživatelů - systémy správy chráněného obsahu. Tvůrci chtějí vytvořený obsah co nejlépe zabezpečit, ale na druhou stranu musí být DRM systémy přístupné pro e-commerce.
Jednou z perspektivních společností je Authentica, která se specializuje na zabezpečení obchodní komunikace. Desktopové produkty se zaměřují na dokumenty PDF, mailové zprávy a webové stránky. Nastavení práv k dokumentům funguje třeba tak, že se omezí doba prohlížení, tisk, kopírování nebo ukládání.
Alchemedia vytváří software (Mirage Enterprise 3.0), který nevyžaduje zapouzdření dokumentů, tudíž není potřeba speciální klientská aplikace. Společnost spolupracuje s Oracle, Sybase, OpenText a dalšími, kteří hodlají zpracovat Mirage do existujících systémů pro správu dokumentů.

Cross-Media Publishing
Co říkáte nápadu, že vytvoříte jednu publikaci, kterou následně "vyexportujete" pro tisk, web a další technologie (WAP?)? Myšlenka je to pěkná, ale zatím ji nikdo správně nerealizoval. Exproty ze zlomových programů jsou pro smích, takže se čeká na důstojného nástupce. Většina se shoduje, že jím bude XML, ale kdy?
Tato kategorie má dva oceněné produkty a myslím, že nemusíte příliš hádat, kdo to je - ano Quark a Adobe.
Quark Active Publishing Server je stále ve vývoji, ale naznačuje cestu, kterou by se chtěla firma vydat. Přestože se jim prezentace na Seyboldu příliš nepovedla, nic to nemění na skutečnosti, že jde o zajímavý produkt. Bližší informace určitě časem přineseme v samostatném článku.
To samé jsme již psali o XMP, neboli Adobe eXtensible Metadata Platform, se kterým se také časem setkáte. Na rozdíl od Quark APS, je XMP otevřené a dokáže pracovat i s konkurečními produkty (Quark, Macromedia, Corel), což je zajímavé pro výrobce "doplňků" a návazných aplikací.

Catalogs
Samozřejmě se jedná o systémy pro vytváření katalogů. Doby, kdy se vše psalo na stroji a ručně zařazovalo, jsou již dávno pryč. Nyní jsou tady specializované programy, které slouží například pro tvorbu norem.
Firma Pindar Systems vytváří Catalog Management System, který je (aspoň v USA) poměrně rozšířený. Systém je postavený na databázi, přístup do něj je možný i přes webové rozhraní a výstupy je možné dělat na více zařízení (tisk, web). Další zajímavostí je možnost použítí Microsoft Projectu pro plánování.
Možná znáte firmu Woodwing Software, která vytváří zásuvné moduly do Indesignu. Právě na InDesignu 2 "rozjel" Woodwing velice ambiciózní projekt. Základem je opět databáze (Filemaker na Macu nebo libovolná ODBC na Windows), ze které se vkládají odkazy do InDesignu. Vše funguje přes XML a změny se aktualizují obousměrně! Kromě toho Smart Catalog spolupracuje také se Smart Tables a Smart Layout, což jsou další zásuvné moduly do InDesignu 2.

Output - výstup
Jediným oceněným v této kategorii je Kodak s velkoformátovou tiskárnou Kodak Professional 5260, který dokáže regulovat velikost kapky během tisku. Navíc používá šest barev (CMYKLcLm) a tisk Dynamic Contone. Systém je natolik zajímavý i pro desktop, že se k němu opět vrátíme.

Image Conversion & Correction
Práce s obrázky je důležitá a bude stále důležitější, což dokazuje i tato kategorie.
Adobe AlterCast je serverový produkt, který má jádro z Photoshopu a knihoven SVG a slouží pro optimalizaci grafiky. Uživatelské rozhraní mu dodají až další partneři a integrátoři. Opět jedna dobrá zpráva - už připravujeme první dojmy a možná i recenzi.
Aplikovaná vědecká fantastika (tedy Aplied Science Fiction) je název firmy, která vyrábí nástroj pro obnovení špatných fotografií. Digital ICE opravuje defekty materiálu, jako jsou škrábance nebo oprýskanou emulzi na filmu nebo výtisku. Digital ROC obnovuje pravé barvy na snímcích, které byly přeexponovány nebo špatně osvětleny nebo ze starých, zašlých výtisků. A konečně Digital GEM snižuje zrnitost filmů bez ztráty detailů. Společně se těmto modulům říká Digital ICE3. ASF je pouze výrobcem technologie, kterou nabízí jako OEM.
Jedním z výrobců zařízení s ICE3 je například Nikon, který dostal další cenu za SuperCoolScan 8000ED, což je víceformátový skener s rozlišením 4000 x 4000 dpi a Ddyn 4,2.

A to je vše. Možná někteří z vás čekali některé další produkty, ale na všechny se nemůže dostat, potom by to nebylo prestižní ocenění. Rozhodně jde o zajímavý průřez současným stavem technologií.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: