Quark 5.0 konečně jako beta? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Velký formát

Quark 5.0 konečně jako beta?

20. září 2000, 00.00 | O upgrade QuarkXPressu na verzi 5.0 se hovoří již hodně dlouho. Podle kuloárních zpráv to vypadá, že je mezi vydavateli konečně betaverze nového upgrade.

O upgrade QuarkXPressu na verzi 5.0 se hovoří již hodně dlouho. Ostatně při každém výraznějším upgrade konkurenčních produktů se dnes již stále častěji lidé z Quarku odvolávají právě na verzi 5, která by měla obsahovat vylepšení, po kterých uživatelé již tak dlouho volají. Jak to tedy vypadá s pětkou, jejíž "blízké" uvedení sliboval CEO Quarku Tim Gill již na jarním Seyboldu v roce 1999? Oficiální informace nejsou zatím žádné k dispozici, ale podle kuloárních zpráv z letošního Seyboldu a článků, které se v současné době objevují na Internetu to vypadá, že QuarkXPress 5.0 je v současné době konečně testován ve své funkční betaverzi vybranými vydavateli.

Zajímavý je v tomto směru článek, který publikoval ZD Net. Mimo stručného popisu novinek jsou v článku uvedeny i konkrétní screenshoty nových funkcí.

Jaké novinky by tedy QuarkXPress 5.0 měl přinést? Jednoznačně je to především vyšší podpora publikování v XML (k verzi 5.0 by měl být přidáván avenue.quark) a HTML. K dispozici budou nové palety pro přípravu převodu dokumentů do HTML (např. pro podporu hypertextových odkazů a obrazových map), HTML podporují také palety vrstev a nástroje pro tvorbu tabulek. Přímá podpora tabulek jak pro sazbu tak pro export do HTML je funkce, kterou jistě ocení řada uživatelů samu o sobě. Podle dostupných informací by měl Xpress obsahovat řadu dalších nástrojů umožňující přípravu HTML dokumentů přímo v prostředí programu - např. definovat metatagy, interaktivní tlačítka, formuláře aj. To zní samo o sobě na profesionální program pro sazbu a zlom dost odvážně a uvidíme, jakým způsobem se Quarku podaří tyto funkce do programu implementovat.

Podpora exportu PDF formátu by měla zůstat na úrovni verze 4.1 - tedy prostřednictvím Distilleru, což pravděpodobně profesionální uživatelé spíše oceňují, neboť stejně potřebují mít plnou kontrolu nad všemi nastaveními se kterými je PDF formát vytvářen.

Mezi další nové funkce bude patři možnost vytvořit si v XPressu vlastní menu s definovanými akcemi, všechna nastavení budou k dispozici v jednom okně "XPress Preferences", přibude nové samostatné okno pro skriptování v AppleScriptu.

Současně to vypadá, že Quark změnil názor v otázce přizpůsobení XPressu novému Mac OS X - ještě na Drupě bylo v plánu přizpůsobit program novému operačnímu systému (tj. podpora některých funkcí a především vzhledu), nyní byly tyto plány ale pravděpodobně přesunuty až do dalšího upgrade (podle ZD Net např. 5.1).

A kdy se můžeme tedy na nový Quark těšit? Ani na letošním Seyboldu žádná konkrétní odpověď nepadla - podle Glena Turpina, tiskového zástupce Quarku, se Quark neřídí při vypouštění páté verze programu kalendářem, ale kvalitou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: