PMA 2004: Sony DSC-W1 - odlehčený model V1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

PMA 2004: Sony DSC-W1 - odlehčený model V1

Sony DSC-W1

17. února 2004, 00.00 | Sony rozšiřuje nabídku svých miniaturních fotoaparátů s velkoplošným displejem. Na veletrhu PMA 2004 představilo model W1, který vyplňuje mezeru mezi modely T1 a V1. V čem se od nich liší?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Ani Sony si nenechalo ujít příležitost předvést se na veletrhu PMA 2004 s nějakou tou pěknou novinkou. Kromě upgradů v řadě "P", kterým se budeme věnovat v samostatném článku, představilo model W1, kterému se budeme věnovat právě nyní. Jak typové označení napovídá, jde o model, který toho má poměrně dost společného s modely T1 a V1. Přesněji řečeno jde o jakéhosi křížence těchto dvou digitálních fotoaparátů.Konstrukce a design
Model W1 má svým uspořádáním blíže k modelu V1. To znamená, že jde o miniaturní kompakt s vysouvacím objektivem umístěným mírně vpravo od středu. Celokovové tělo, které je v případě modelu W1 dostupné ve stříbrné či černé mutaci, kombinuje matné a leštěné prvky, čímž dosahuje větší atraktivnosti. Sony W1 je bezesporu spíš stylovým fotoaparátem, takže má méně ovládacích prvků než V1 a například postrádá patici pro externí blesk. Ve srovnání s V1 je také tenčí. A zde se začínáme přibližovat modelu T1, se kterým má společný zejména obrovský LCD displej dominující zadní stěně.

Základní charakteristika
Sony i v případě modelu W1 použilo svůj osvědčení CCD snímač s rozlišením 5 MPix. Sony se obecně snaží využít své výhody výrobce snímačů a prosazuje právě 5 MPix jako jakýsi standard z pohledu náročnějšího fotoamatéra. Snímky ve formátu JPEG fotoaparát ukládá na karty MS PRO.
Výkonný snímač doplňuje objektiv Carl Zeiss Vario Tessar s 3x optickým zoomem, tedy o něco méně výkonný ve srovnání s V1čkou. K objektivu zatím víme to, že má fyzický rozsah ohnisek 7,9 - 23,7 mm (přepočet chybí) při světelnosti F2.8 - 5.2, což není nijak oslnivé. Na druhou stranu se může pochlubit velmi rychlým pohybem optiky, díky čemuž je schopen prvotní aktivace při startu pod 1 sekundu. Bohužel za tuto rychlost uživatel zaplatí v reálném provozu i poměrně hrubým ovládáním zoomu, který je až příliš rychlý. Trochu překvapivá je možnost použít předsádek (s adaptérem), což není v třídě miniaturních fotoaparátů standardem.
Fotoaparát je vybaven 5 bodovým pasivním AF systémem s inteligentním zaostřováním na objekty. AE systém vychází ze 49 bodového měření světla a nabízí od plně automatického provozu, přes scénické režimy s automatickou predikcí až po plně manuální expozici. Přesto nabídka sofistikovaných funkcí je o něco menší než v případě V1, ale zachován zůstal například živý histogram, automatický výplňový blesk či špičkový video režim.
Fotoaparát je vybaven obrovským 2,5" LCD displejem, který je rozhodně praktičtějším pomocníkem než vskutku miniaturní průhledový hledáček bez dioptrické korekce.

První dojmy
Když si vezmete W1 do ruky, je to podobný pocit jako v případě T1čky. To znamená, že fotoaparát je příjemně malý, tělo je velmi elegantní a LCD displej opravdu neuvěřitelně mohutný. Ve srovnání s T1čkou je W1 přeci jen tradičnější fotoaparát s lépe posazeným těžištěm, takže jeho držení je velmi příjemné. Na použití průhledového hledáčku zapomenete prakticky ihned. Zaprvé je nešťastně umístěný zcela v levém horním rohu, zadruhé je neuvěřitelně malý a hlavně nepoužívat LCD je v případě W1čky doslova hřích. Displej je nádherně čitelný, má antireflexní vrstvu a díky své ploše 2,5" nabízí skvělou orientaci ve scéně. Fotoaparát je příjemně rychlý. Start za cca 1 sekundu, plynulé překreslování na LCD displeji, rychlé namáčknutí, rychlé uložení snímku, pokud použijete rychlý MemoryStick. Jak jsme již konstatovali, bohužel poměrně rychlé je ovládání zoomu, u kterého jsme s maximální snahou dosáhli rozlišit pouze 9 poloh a v běžném životě jich pomocí kolébkového ovladače rozlišíte možná ještě méně. To je zatím jediný neduh, který jsme u tohoto fotoaparátu za cca 400USD zaznamenali. Naopak dobrou zprávou je, že by se měl na trhu objevit již někdy počátkem května, tedy po Interkameře.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: