PMA 2004: Konica Minolta DiMAGE Z2 - Zoro opět v plné síle - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

PMA 2004: Konica Minolta DiMAGE Z2 - Zoro opět v plné síle

Konica Minolta Z2

18. února 2004, 00.00 | I řada "Z" se dočkala své druhé generace a nových vlastností není zrovna málo. Na to, že Z2 má být cenově dostupnou ultrazoom elektronickou zrcadlovkou toho nabízí opravdu hodně.

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

O nové DiMAGE A2 jsme již informovali a nešetřili jsme chválou. Podobně tomu bude i u modelu Z2, který sice nepřináší propastně nové technologické změny, ale nabízí vynikající poměr výkon cena. Je toho poměrně hodně, v čem Konica Minolta posunula tuto poměrně drobnou elektronickou zrcadlovku kupředu.

Po konstrukční stránce se skoro nic nezměnilo. Proto jen ve zkratce připomeneme, že jde o EVF fotoaparát s rozměry 109 x 78 x 80 mm a hmotností 305 gramů s netradičními tvary. Fotoaparát opět používá systém sklopného zrcadla pro obraz v elektronickém hledáčku a na první pohled je velmi podobný modelu Z1.

Novinky
Nicméně uvnitř Minolta nakupila pěknou sbírku novinek. Vše začíná již u snímače. Použit je nový CCD s velmi malou úhlopříčkou 1/2,5" a efektivním rozlišením 4 mil. bodů (nárůst ze 3,2 MPix). Snímač nabízí citlivost 50 - 400 ISO a snímky lze ukládat v JPEGu na MMC či SD kartu. Novinkou je USB 2.0, které ocení zejména uživatelé video režimu. V tom jde pracovat s neuvěřitelným rozlišením 800 x 600 bodů při 15 snímcích za sekundu či s "obyčejným" 640 x 480 bodů při 30 snímcích za sekundu. Délka záznamu videa i se zvukem je limitována pouze kapacitou karty a dělá ze Z2ky nejvýkonnější digitální fotoaparát ve video oblasti vůbec!

Nový je i objektiv, který nese označení GT, reakce na vyšší hustotu snímače, a nabízí rozsah 38 - 380mm při světelnosti F2.8 - 3.7. Navíc se objektiv může chlubit použitím APO optických členů a novým prediktivním Rapid-AF systémem. Ten využívá hybridní měření a stejně jako v případě A2ky přináší rychlejší a přesnější zaostřování. Mimochodem v super makro režimu pracuje od 3 cm a nechybí možnost použití předsádek. Vylepšená je i podpora systémových externích blesků a řada firmwarových novinek.

První dojmy
Když vezmete Z2ku do ruky, máte pocit, že držíte Z1čku a asi se někdo pletl. Stejné tělo, stejný design, ale elektronika změn doznala. Fotoaparát výrazně rychleji startuje, opravdu citelně rychleji ostří a nový video režim je opravdu úžasný. Je sice pravda, že v režimu 800 x 600 bodů se pracuje pouze s poloviční rychlostí záznamu, ale i tak se nabídka video režimů rozšiřuje tak, že to Z2ku posunuje trochu jinam. Škoda jen, že hledáček zůstal beze změn, protože ve srovnání s A2kou nyní nabízí výrazně slabší obraz. Jedinou jeho výhodou je velmi rychlé překreslování, které dodává plynulejší obraz než běžné EVF modely. To se může hodit nejen u SVGA videa, ale i v režimu UHS, kdy fotoaparát pracuje s rychlostí 10 snímků s rozlišením 1 MPix za sekundu.

První hodnocení
Konica Mnolta DiMAGE Z2 je bezesporu důstojným nástupcem modelu Z1, který se u nás o Vánocích velmi dobře prodával. Hodně bude záležet na tom kdy a za jakou cenu se fotoaparát dostane na trh, protože konkurence v segmentu levných 10x optických zoomů přibývá, ale technologicky se má tento model o co opřít.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: