PMA 2004: Fujifilm FinePix S3PRO - 6 nebo 12 MPix DSLR? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

PMA 2004: Fujifilm FinePix S3PRO - 6 nebo 12 MPix DSLR?

Fujifilm FinePix S3PRO

6. února 2004, 00.00 | Fujifilm představil třetí generaci své DSLR určené pro semi-profesionální a profesionální nasazení. Fotoaparát postavený na těle Nikonu F80 je osazen SuperCCD SR s 2x 6 mil. fotodiod. Co nového přináší?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Fujifilm se svou FinePix S2PRO byl poměrně zajímavou alternativou k tradiční nejsilnější dvojce výrobců DSLR, Nikonu a Canonu, se svým SuperCCD snímačem. Je logické, že právě u příležitosti PMA 2004 představuje jejího nástupce, protože má k dispozici novou generaci snímače. Nicméně novinek je podstatně víc.

Konstrukce
Nová S3PRO je založena na těle Nikonu F80, nicméně tělo jako takové je poměrně zásadně přepracované. V první řadě Fuji zkombinovalo tělo s vertikálním gripem a vytvořilo jeden kompaktní celek, který je více zaoblený a o něco menší než původní kombinace od Nikonu. I model S3PRO stejně jako předchůdce zachovává základní fotografické ovládání tak, jak jej Nikon stvořil a doplňuje ho o originální ovládání digitální sekce založené na dvojici LCD displejů. Hodně se pracovalo i na ergonomii těla jako takového, takže úchop je ve srovnání s S2PRO trochu jiný. Přesné rozměry zatím nejsou k dispozici.

Technologie
Základem digitální sekce je SuperCCD snímač 4. generace s označením "SR" a celkem 6,1 mil. buněk. Každá buňka je však osazena dvojicí fotodiod, které se starají o lepší jasovou dynamiku. Jde tedy o fotoaparát s efektivním rozlišením 6,1 MPix, ale s přesnějším záznamem a možností interpolace na 12 MPix. S3PRO není plnokrevnou 12 MPix DSLR jako EOS 1Ds. Logicky tedy bude konkurentem spíš fotoaparátů Nikon D100 a Canon EOS 10D. Snímač má rozměr 23 x 15.5 mm, tedy stejný jako Nikony (DX formát), takže pracuje s ořezovým faktorem 1,5x.
Fotoaparát je vybaven klasickým Nikonim bajonetem s F-moutem. Od Nikonu je převzaté i D-TTL ovládání systémového blesku, takže fotoaparát podporuje DX sérii SpeedLight.
Z konstrukčních novinek se fotoaparát může pochlubil LCD displejem s úhlopříčkou 2" a rozlišením 235.000bodů. O napájení se stará čtveřice tužkových baterií, což může být zajímavou alternativou speciálních akumulátorových článků u Nikonu a Canonu. Navíc ve srovnání s S2PRO odpadla dvojice CR článků, které přeci jen trochu komplikovaly a potenciálně prodražovaly provoz.
Novinkou je i podpora xD karet, které doplňuje i tradiční CF I/II slot. Pro přenos dat do počítače je k dispozici také duální řešení - USB 2.0 a Firewire.

Hodnocení
Přesnou technickou specifikaci, další fotografie a první praktické zkušenosti vám přineseme přímo z PMA 2004 v Las Vegas příští týden. S3PRO vypadá jako velmi zajímavá alternativa, zejména pro Nikony D100 a možná i D70, protože má Nikoní bajonet. Bohužel zatím neznáme ani cenu, ani datum uvedení na trh. Přitom, kdyby přišel fotoaparát někdy brzy na jaře a s rozumnou cenou, nabízí řadu odlišných přístupů než velká dvojka.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: