PMA 2004: Nikon COOLWALKER - nejen pro klid o dovolené - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

PMA 2004: Nikon COOLWALKER - nejen pro klid o dovolené

3. února 2004, 00.00 | Nikon kromě jiné před PMA 2004 představil i novou datovou peněženku, kterou rozšiřuje nabídku svého příslušenství digitální fotografie. V čem se odlišuje od stávající nabídky na trhu?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Otázka limitující kapacity paměťové karty trápí nejednoho fotografa a to i přes to, že se objevují karty se stále větším objemem dat, čímž tlačí ceny menších kapacit směrem dolů. Vybavit se dostatečnou zásobou karet na dovolenou či na větší fotografickou akci by však vždy znamenalo výraznější zásah do fotografova rozpočtu. Proto se na trhu objevují i jiná - levnější řešení, přinášející řadu dalších výhod. Tímto řešením jsou takzvané datové peněženky, obsahující miniaturní harddisk s výrazně větší kapacitou oproti paměťovým kartám a především s mnohem výhodnějším poměrem cena/kapacita. V dnešní době je na trhu již celá řada těchto datových peněženek, většinou však od "třetích stran" - tedy od firem nezabývajících se produkcí digitálních fotoaparátů. Nyní přichází na trh i společnost Nikon se svým modelem COOLWALKER MSV-01, přednostně určeným majitelům digitálních fotoaparátů této značky.

Konstrukce, design
Nikon COOLWALKER ve svém stříbrném těle s přijatelnými rozměry 81 x 130 x 35 mm (š x v x h) a hmotností cca 350 g (včetně napájecího Li-Ion akumulátoru o kapacitě 2000 mAh) ukrývá miniaturní 2,5" pevný disk s kapacitou 30 GB, umožňující uložení cca 10 000 JPEG fotografií v nejlepší kvalitě pocházejících z fotoaparátu o rozlišení 6 Mpixelů. Ty se do zařízení kopírují přímo z paměťových karet typu CompactFlash typ I a II či MicroDrive pomocí slotu umístěného na dolní boční stěně. Pro kopírování z ostatních typů paměťových karet je potřeba dokoupit redukci na toto rozhraní.
Kromě zabudovaného akumulátoru postačujícího pro 1,5 hodiny provozu se o napájení přístroje stará i přiložený síťový adaptér, jenž se připojuje do konektoru na horní boční stěně. Vedle něj se nachází i audio-video výstup a rozhraní USB 2.0.

CoolWalker

Uložené fotografie jakožto i všechna menu jsou zobrazovány na 2,5" barevném LCD o rozlišení 490 x 240 bodů (118 kpix), jehož podsvícení je nastavitelné v 15 úrovních. Nikon pro snadnou obsluhu zvolil cestu minimálního množství ovládacích prvků. Jedná se o křížový ovladač s mechanicky odděleným potvrzovacím tlačítkem uprostřed a o dvě funkční tlačítka umístěná v rozích pod displejem. Zapínání přístroje spolu s indikačními LED je v levé horní části nad displejem.
Pro zvýšení odolnosti je COOLWALKER ze stran chráněn gumovým páskem. Navíc jeho pevný disk je uložen způsobem vzdorujícím nárazům.

Funkce
Jak jsme již uvedli, COOLWALKER nabízí majitelům digitálních fotoaparátů značky Nikon přímou podporu formátů produkovaných těmito přístroji. To znamená kromě standardních formátů JPEG , TIFF a QuickTime Motion JPEG i hlasové poznámky WAV připojené k těmto souborům a především surový NEF (Nikon Electronic Format) formát. Kromě vlastních obrázků tříděných podle data pořízení zobrazuje i jejich histogram či informace z hlavičky EXIF hovořící o parametrech nastavení přístroje během expozice. Uložené JPEG snímky je samozřejmě možné při prohlížení zvětšovat či otáčet. Nechybí ani zobrazení náhledů v indexovém režimu. Pro snazší orientaci lze využít vyhledávání podle data.

displej
Za velice užitečnou funkci považujeme podporu přímého tisku komunikačním protokolem PictBridge, podporovaným světovými výrobci tiskáren, jako je např. Epson, Canon či HP. Díky tomu lze bez potřeby PC okamžitě vytisknout libovolný snímek.

Další atraktivní funkcí je možnost prezentace uložených snímků na TV či pomocí projektoru. V takovém případě je pro pohodlnější obsluhu navíc dodáváno i dálkové infračervené ovládání.
Připojíme-li zařízení k PC pomocí rychlého USB 2.0 rozhraní, získáme přenosný disk o kapacitě 30 GB podporující standard Mass Storage Device.

Závěr
Porovnáme-li zařízení COOLWALKER s námi dříve popisovaným FlashTraxem od společnosti SmartDisk, zjistíme, že co do rozměrů i hmotnosti jsou obě datové peněženky přibližně rovnocenné. FlashTrax nabízí větší kapacitu disku, větší a výklopný displej (který je v klidovém stavu zavřen a tak chráněn proti poškození) a navíc některé doplňkové funkce, jako je například přehrávání souborů ve formátu MP3. Oproti tomu COOLWALKER garantuje kompatibilitu s fotoaparáty Nikon a nabízí velice užitečnou podporu přímého tisku. Nicméně k řádnému srovnání je nezbytné obě zařízení důkladně vyzkoušet, a proto se již teď těšíme alespoň na první poznatky z blížící se PMA 2004, odkud se vám budeme snažit v našem zpravodajství poskytnout maximum možných informací, včetně oficiálně stanovené ceny, která jistě také výrazně ovlivní komerční úspěšnost tohoto sympatického zařízení. A ještě jednu dobrou zprávu na závěr - tato datová peněženka bude v dohledné době dostupná i na našem trhu.

:: Stránky výrobce

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: