Apple představil MacOS 10.1 a ColorSync 4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Apple představil MacOS 10.1 a ColorSync 4

26. září 2001, 00.00 | Přinášíme aktuální reportáž z vystoupení zástupců společnosti Apple na letošním Seyboldu. Jak byl prezentován nový systém známý pod interním jménem PUMA?

Zpravodajství z veletrhu Seybold SFO 2001 sponzorují:
Před několika minutami skončila keynote společnosti Apple na veletrhu Seybold SF 2001. V průběhu více než hodinu a půl trvajícího vystoupení se na pódiu vystřídala více jak desítka osobností nejen z Applu, ale i dalších významných softwarových společností. Osobně vystoupil i Steve Jobs, který měl původně být na pařížském AppleExpu a jeho vstup měl být zprostředkován satelitní cestou. Nicméně většinu "show" v souladu s původním plánem odprezentoval Phill Shiller, který měl za úkol představil tisícům přítomných fandů novou verzi systému MacOS X - 10.1.

Hned v úvodu bychom pro upřesnění měli zdůraznit, že kromě 10.1ky keynote nepředstavila žádný nový hardware ani software od Apple. V průběhu vystoupení se na pódiu objevili zástupci Microsoftu, Adobe, NewTeku a Aliasu se svými novinkami, ale všechny měly jedno společné - podporu nové verze OS.

Prakticky půl roku po uvedení systému MacOS X na trh přichází jeho zásadní update v podobě verze 10.1, interně označované jako Puma. Uživatelé sice měli k dispozici již čtyři menší updaty, ale 10.1 poměrně zásadním způsobem mění vlastnosti celého systému. Kromě nových aplikací přidaných k systému je to zejména jeho optimalizace, implemetace nových technologií jako PDF 1.3 či ColorSync 4 a výrazné vylepšení Apple Skriptu.

Z pohledu grafiků a kreativců se dají novinky shrnout asi následovně. V první řadě se vývojářům podařilo výrazně optimalizovat nejen chod grafického rozhraní, ale i vnitřních funkcí jádra systému. Markantní je zněna například u QuickTime a OpenGL zobrazování, které je ve srovnání s původní desítkou opravdu citelně svižnější. Apple vyslyšel mnoho žádostí uživatelů a přibyly takové "základní" drobnosti jako možnost přemístění doku, kompletní ovládání systému pomocí klávesových zkratek či vestavba podpory DVD-R přímo do systému.

Z funkčních změn příjemně potěší ColorSync 4, který je výrazně implementován i do systémových aplikací. Veškeré operace s obrazovými daty jsou schopné zachovávat a zohledňovat přiřazený ICC profil. To platí již pro přenos dat například ze skeneru či digitálního fotoaparátu. Pochopitelně to platí pro zobrazování a tisk a nově například i pro emailového klienta. Kromě jiného v systému přibyly i speciální Apple Skripty, které umožňují bezproblémovou a rychlou manipulaci s profily.

Další významnou novinkou je přepracovaný tisk. Podporován je automatický tisk na USB tiskárnách stejně dobře jako TCP/IP tisk na laserových tiskárnách. Přímo se systémem přicházejí PPD soubory pro 200 nejběžnějších tiskáren a přepracovaný systémový dialog pro tisk nabízí mnoho nových funkcí. Například jmenujme přímý tisk do PDF či postskriptu z libovolné aplikace či možnost uložení individuálního nastavení tiskárny pro každou aplikaci.

Velká pozornost byla věnována podpoře DVD. K dispozici je nový DVD Player, iDVD2 i přímá podpora vypalování DVD-R v systému. Těmto novinkám budeme věnovat samostatný článek, ale již nyní vás můžeme ujistit, že DVD autoring je pod novou verzí systému ještě příjemnější než v MacOS 9. Více informací o nové verzi Mac OS X už nyní najdete na serveru MujMAC

Z aplikací určených pro MacOS X byl prezentován nový Microsoft Office X, k vidění byl Adobe Illustrator 10 či preview nového GoLivu. Pro milovníky 3D grafiky se objevil Lightwive 3D 7 či Maya optimalizovaná pro novou verzi systému. Zejména u Adobe aplikací čekáme více informací na samostatné keynote. Pokud si 10.1ku pořídíte tak jako bonus si můžete stáhnout například plnou verzi Wordu pro MacOS X v takzvaném "test drive" režimu.

Perfektní show
Závěrem nezbývá než pochválit Apple za perfektní přípravu celé akce. O systému 10.1 zasvěcení fandové věděli již delší dobu, přesto bylo celé vystoupení doprovázeno pravidelným bouřlivým aplausem. Více jak 90 minut se Applu podařilo udržet publikum ve varu a to vše prosím s jediným produktem. I možnost přemístění doku vlevo či vpravo (nahoru to nejde) stačilo pro bouřlivé ovace. Doufejme, že 10.1ka bude alespoň z poloviny tak dobrá, jak lidé z Applu tvrdili. V každém případě si Apple může připsat bezesporu nejlepší show letošního Seyboldu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Reportáže  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: