PrintShop Mail: výkonné řešení pro personalizovaný tisk - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

PrintShop Mail: výkonné řešení pro personalizovaný tisk

sazba

7. listopadu 2003, 00.00 | Produkt společnosti Atlas Software patří k zavedeným řešením pro oblast variabilního
publikování. Díky kterým vlastnostem jej lze označit za špičkový?

Publikování variabilních dat je jednou z nejperspektivnějších oblastí dnešního publikačního průmyslu. Zásadní význam má především v případě one-to-one marketingu, mimo něj pak nalézá uplatnění v různých zákaznických službách (vizitky, dopisní papíry, trička, pohlednice aj.), provozovaných stále častěji online formou.

Stejně jako jiné publikační oblasti vyžaduje i variabilní publikování příslušné nástroje. V případě personalizovaného tisku z databází to bývají především odpovídající pluginy zavedených sázecích aplikací - na Grafice jsme přiblížili například odpovídající produkty společností Techno Design či Banta Integrated Media. Mimo nich pak bývají využívána řešení pro formát PDF (typu Lantana Variform či Addin XeMailing) a konečně i samostatné aplikace. Pravděpodobněji nejúspěšnějším produktem posledního uvedeného typu je PrintShop Mail (existující ve verzích pro Windows i Macintosh) společnosti Atlas Software BV. O jeho přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto článku.

Šablony

Obdobně jako většina řešení daného typu je i PrintShop postaven na využití předlohových dokumentů - šablon, ve kterých je určeno formátování pevných a proměnných položek. Tyto šablony pak PrintShop dokáže naplnit zvolenými daty z databáze a odeslat k výstupu.

Pro návrh šablon slouží odpovídající sada nástrojů PrintShopu. S jejich pomocí lze určit umístění a formátování textu i grafiky na jedné či více stránkách dokumentů (tzv. layoutech). Text je umisťován pomocí rámečků a může být formátován různým způsobem (typ, velikost, řez a barva písma, řádkový proklad, zarovnání odstavce, tabulátory aj.). Grafika, načítaná opět do rámečků, je podporována v různých formátech (EPS, TIFF, JPEG aj.). Ke společným vlastnostem textových i obrázkových rámečků pak patří zejména možnosti přesného umístění (manuálně s použitím vodítek, zadáním souřadnic) orámování či rotace (libovolný úhel ve Windows, po devadesáti stupních na Macovi). Jednotlivé objekty se na stránce mohou různým způsobem překrývat, přičemž odpovídající nástroje umožňují změnu jejich pořadí či využití průhlednosti.

atlas1f.gif

Prostředí PrintShop Mailu.

Pozoruhodnou vlastností PrintShopu je možnost využít v layoutu PDF soubory. Uvedeným způsobem lze tedy pro pevnou část dokumentu použít design, vytvořený v prakticky libovolné aplikaci: stačí jej převést (například Acrobat Distillerem) do PDF. Vyjadřovací schopnosti programu tím přestávají být omezeny na možnosti jeho vlastních nástrojů. (Omezeně lze téhož dosáhnout i při nasazení formátu EPS.)

Data

PrintShop umí zpracovávat data z databází nejrůznějších typů prostřednictvím technologie ODBC, dále je podporován i textový datový formát s oddělovači a ve Windows přímo některé další standardy (Access, Paradox, Excel aj.). Obrázky je možno přebírat buďto přímo z databáze nebo přes odkazy z externích souborů. K dispozici jsou nástroje pro procházení databází a zobrazení výsledku vložení jejího obsahu do layoutu.

Důležitou funkcí, ovlivňující výstup databázových položek, jsou podmínky. Ty umožňují vyladit jak výběr z databází, tak chování samotného layoutu. V rámci nastavení samotných textových rámečků pro proměnný obsah lze různě ošetřit výskyty prázdných položek (například u titulů apod.). Načítané obrázky lze automaticky přizpůsobit rámečku, možná je i opačná volba.

Dialog pro tvorbu podmínek.

Výstup

To, co činí z PrintShopu unikátní nástroj pro variabilní tisk, jsou bezesporu jeho výstupní možnosti. Mimo běžného PostScriptu totiž podporuje řad dalších formátů optimalizovaných pro potřeby uvedeného typu výstupu. Základní vlastností těchto formátů je přitom možnost zpracovat statická data při ripování pokud možno pouze jednou a znovu vykreslovat jen proměnné položky. Podporovány jsou takto například Optimized PostScript (využívá formulářovou technologii PostScriptu), Copypage (využívá operátor copypage PostScriptu), Fiery FreeForm, Creo VPS, Splash VI, PPML, PPML/VDX aj. Vytvořený výstup lze uložit pro reprinty či vzdálený tisk. Velmi užitečná je možnost provést před výstupem kontrolu na různé problémové prvky (objekty mimo tištěnou oblast, přetečený text, špatně vytvořené podmínky aj.).

Vzhledem k tomu, že je PrintShop Mail samostatným řešením, musí (na rozdíl od pluginů sázecích aplikací) nabídnout i odpovídající funkce pro náročnější pre-pressový výstup. Konkrétně to jsou podpora ořezových a skládacích značek či separací. Podporovány jsou rovněž technologie pro záměnu obrázků ve vysokém a nízkém rozlišení OPI a ARP. V kompetencích výstupních funkcí pak je i možnost kontroly výstupních zásobníků (například pro použití papíru různých barev v jedné publikaci) a dílem i dokončovacího zpracování či duplexního tisku (záleží na schopnostech daného zařízení). V rámci výstupu lze generovat rovněž čárové kódy různých typů či sériová čísla a využít funkci Step &Repeat (opakovaný tisk téhož motivu na stránce - například pro vstupenky, štítky, pohlednice či vizitky).

atlas3f.gif

PrintShop Mail je skutečně univerzálním řešením. (Schéma převzato ze serveru výrobce.)

Na efektivitě přidává tiskové funkci možnost její automatizace. Tu lze zajistit různými způsoby: ve Windows využitím programu přes příkazový řádek, prostřednictvím skriptování či programátorské knihovny, na Macovi pak použitím horkých složek. Uvedené schopnosti se výrazně úročí zejména v případě opakovaných úloh, kdy je možno zajistit automatizovaně i velmi rozsáhlé výstupy.

Závěrem

PrintShop Mail je pro svou intuitivnost, univerzálností i výkonnost jedním z nejzajímavějších řešení pro variabilní tisk. Jeho cena ovšem nepatří k nejnižším: licence tohoto produktu, omezující počet zpracovaných záznamů na 200000, stojí 1395 USD, plná verze je pak nabízena za celých 3995 USD. (Více informací je uvedeno zde a zde) Cena ovšem odpovídá způsobu nasazení: pro maloobjemové zakázky, nevyžadující výše popsané možnosti optimalizace a automatizace výstupu, je k dispozici řada cenově přijatelnějších řešení. Pro uživatele s vysokými nároky je ale PrintShop určitě velmi žádaným produktem: svědčí o tom i skutečnost, že bývá dodáván jako součást různých zařízení i komplexních workflow řešení pro personalizovaný tisk (produkty společností Creo, Canon, EFI, Océ, Xerox aj. - viz tento přehled). Pro ty, kdo touží poznat jeho možnosti (a potažmo možnosti variabilního tisku jako takového) blíže, jsou každopádně k dispozici odpovídající demoverze.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: