Pdf995: výkonné zpracování PDF zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


PDF - Adobe Acrobat

Pdf995: výkonné zpracování PDF zdarma

9. května 2003, 00.00 | Tvorba, editace, konverze, zabezpečení a elektronické podpisování PDF dokumentů. Všechny
tyto možnosti nabízí sada nástrojů z projektu Pdf995, a to zdarma. Je v tom nějaký háček
nebo se jedná o skutečně plnohodnotnou freewarovou konkurenci Adobe Acrobatu? Více v
naší recenzi.

Alternativ základního nástroje pro tvorbu a zpracování PDF dokumentů, Adobe Acrobatu, je dnes celá řada. Většinou nabízejí méně funkcí než Acrobat, obvykle ovšem za nižší nebo dokonce nulovou cenu. V druhém případě má uživatel k dispozici především širokou škálu řešení postavených na freewarovém interpretu PostScriptu Ghostscript. Mnohé z nich pouze umožňují komfortněji nastavit parametry převodu nebo zjednodušit jeho provádění, najdou se však i takové, které přidávají skutečně mnoho zajímavých funkcí. Za bezesporu nejkomplexnější řešení uvedeného typu lze považovat sadu utilit, označitelnou souhrnně jako pdf995. O její bližší přiblížení se pokusíme v této recenzi.

Základní charakteristiky

Pdf995 sestává v podstatě ze tří komponent: Pdf995 pro tvorbu, pdfEdit995 pro úpravy a pdfSignature995 pro zabezpečení a elektronický podpis PDF dokumentů. Ve všech případech se jedná o aplikace, určené pro prostředí Microsoft Windows. Instalační soubory jsou ke stažení zde. V základní verzi máme co do činění s produkty třídy adware: při každém jejich spuštění se ve výchozím prohlížeči systému zobrazí reklamní sdělení. Pokud si uživatel přeje tuto funkci vypnout, musí zaplatit buďto 9,95 USD za každý z nástrojů nebo 19,95 USD za celou sadu. K dispozici jsou dále i výrazné multilicenční slevy. Co ovšem uživatel, ať už zdarma nebo za zmíněnou investici získá? Na tuto otázku můžeme odpovědět popisem jednotlivých komponent sady.

pdf995

Jedná se o standardní tiskový driver Windows, jehož výstupem je PDF soubor. Tvorba PF přes tento driver je realizována prostřednictvím Ghostscriptu (v současnosti verze 7.05), který se nainstaluje s driverem (adresář pdf995). Kvalita generovaného PDF zde tedy odpovídá schopnostem tohoto interpretu, které jsou bez přehánění srovnatelné s tím, co dokáže Acrobat Distiller. Samotný dialog tiskového driveru ovšem neumožňuje nastavit takovou škálu parametrů převodu, jak je tomu v případě Distilleru nebo i některých front-endů Ghostscriptu. Situace se nicméně výrazně mění s instalací další součásti, kterou je pdfEdit995.

PdfEdit995 umožňuje i konverzi do textu, HTML či Wordu.

pdfEdit995

Kdo by pod tímto názvem očekával WYSIWYG editor PDF dokumentů ve stylu Acrobatu nebo Jaws PDF Editoru, bude zklamán. Jedná se totiž pouze o kontrolní panel, sestávající s několika karet, umožňující jednak doladit parametry samotného převodu, tak dodatečně zpracovat vytvořené soubory.

Co se převodu týče, zaujme především možnost dávkového zpracování dokumentů Microsoft Office (s převzetím odkazů a možností generování z prostředí těchto aplikací pomocí odpovídajícího tlačítka) či zkombinování více dokumentů do jednoho. Do vytvářeného dokumentu lze vložit písma, možná je dále jeho optimalizace pro Web (postupné načítání stránek). Volba Rotate dovoluje natočit stránky ve vytvářeném dokumentu o 90 stupňů, k dispozici jsou rovněž funkce pro razítko a vodoznak či očíslování stránek. V dokumentu lze také vytvořit odkazy (automaticky se převedou výrazy začínající na www. nebo http:// a dále výrazy, určené uživatelem) i bookmarky (jednotlivé stránky, uživatelem stanovené výrazy). Odpovídající volba pak umožňuje vytvořený dokument zobrazit automaticky ve zvoleném prohlížeči (Acrobat Reader, GSview aj.) nebo odeslat na zvolenou e-mailovou adresu. K dispozici jsou dále i funkce pro extrahování textových informací a také převod do HTML či Wordu (vyžaduje speciální modul).

Signature995

Třetí nástroj sady umožňuje v PDF (a také Microsoft Office, Zip a UltraPDF) dokumentech použít heslo a elektronický podpis. Rozhraní je obdobně jako v případě pdfEdit995 tvořeno jediným dialogovým panelem s několika kartami. Funkce nástroje jsou založeny na odpovídajících technologiích Microsoftu (Triple DES key). K dispozici je dále Standard Encryption Module (k samostatnému downloadu zde, 10 MB), který umožňuje uzamknout heslem některé funkce v PDF dokumentech - konkrétně to jsou tisk, kopírování textu a obrázků či modifikace. Bližší podrobnosti, týkající se použití uvedených technologií, lze najít na stránce nástroje.

Dialog signature995.

Závěrem

Pdf995 toho za málo peněz nabízí skutečně hodně. Nejvíce se nám na této sadě líbilo nasazení tiskového driveru využívajícího kvalitní Ghostscript, možnosti tvorby odkazů a bookmarků a dále využití modulu pro zabezpečení a elektronický podpis. Svými funkcemi uspokojí tato sada zejména uživatele z oblasti kanceláří a elektronického publikování, méně již z pre-pressu - je samozřejmě otázkou, s čím zde výrobce přijde v dalších verzích.

Srovnávat Pdf995 a jeho utility s Adobe Acrobatem (jak činí někteří recenzenti produktu) je možná poněkud samoúčelné, přesto se zde o něj i my alespoň ve stručnosti pokusíme. Především musíme zdůraznit, že Acrobat (ve verzi 5 nebo 6 Professional) mimo samotného převodu do PDF nabízí mnoho funkcí, kterým Pdf995 nemůže vůbec konkurovat: jsou to vizuální editace PDF dokumentů (byť jen dílčí), tvorba formulářů či použití JavaScriptu. Ti, kdo tyto funkce využívají málo nebo dokonce vůbec, pak mají v Pdf995 dostatečně výkonný nástroj pro tvorbu a sdílení PDF dokumentů za podstatně nižší cenu. O oprávněnosti tohoto našeho závěru svědčí mimo jiné i seznam významných klientů Pdf995 a ohlasy uživatelů či recenzentů, zveřejněné na stránkách produktu.

Poznámka: mimo samotné sady pdf995 poskytuje výrobce rovněž dvě další zajímavé technologie pro tvorbu a sdílení elektronických dokumentů, kterými jsou UltraPdf a OmniFormat. Jejich bližší přiblížení bude námětem některé z našich příštích recenzí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: