Adobe představila Acrobat 6 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


skenerista, osvitář

Adobe představila Acrobat 6

Adobe Acrobat Praxe

8. dubna 2003, 00.00 | Nový Acrobat přichází ve třech odlišných verzích a s bohatou nabídkou vylepšení i nových
funkcí. Mimo pre-pressu, Webu a kanceláří myslí tentokrát výrazněji i na multimédia či
technickou grafiku. Jak vypadá upgrade desetiletí? A kdy se na něj můžeme těšit?

V pondělí 7. 3. 2003 uvedla společnost Adobe Systems šestou verzi aplikace Adobe Acrobat, pilotního produktu pro práci s Portable Document Formatem (PDF). Jak bylo očekáváno, nová verze má tři odlišné podoby, zaměřené na rozdílné uživatelské skupiny. Nabídka funkcí přitom potěší nejen tradiční uživatelskou komunitu Acrobatu (tedy subjekty z oblasti kanceláří, pre-pressu a elektronického publikování), ale snaží se přitáhnout i zájem uživatelů z dalších oblastí (technické kreslení, multimédia). Podívejme se tedy blíže, jak vypadají jednotlivé verze Acrobatu 6 a co lze od nich očekávat.

Elements, Standard, Professional a k tomu všemu Reader

Segmentace Acrobatu do tří výkonnostně a tudíž i cenově rozdílných produktů, má přilákat nové uživatele především z oblasti kanceláří. Zejména na jejich potřeby jsou totiž zaměřeny verze Acrobatu Elements a Standard. Elements (v současnosti výlučně pro různé verze Microsoft Windows, nikoli tedy Maca) nabízí pouze funkce pro tvorbu PDF dokumentů, přičemž licenční podmínky (možný je nákup při objemu 1000 a více licencí, začínající na ceně 28 USD za licenci) ji směřují do oblasti velkých podniků či státní správy. Standard (299 USD; upgrade z předchozích verzí Acrobatu za 99 USD; ve verzích pro Windows i Mac OS X) přidává k funkcím Elements především anotační aparát, zabezpečení a možnost vytvoření PDF dokumentu z více různých zdrojů. Konečně verze Professional (449 USD; upgrade z předchozích verzí za 149 USD) odpovídá svými funkcemi i zaměřením tomu, co bylo dříve označováno hlavičkou Acrobat - vedle výše nabízených funkcí jsou zde tedy k dispozici nástroje pro pre-press či elektronické formuláře a nově pak rozšíření, směrovaná do oblasti technické grafiky a multimédií. Nabízené portfolio tradičně doplňuje freewarový Adobe Acrobat Reader, který se nyní oficiálně jmenuje pouze Adobe Reader a zahrnuje ve své nové verzi (obdobně jako nové podoby Acrobatu) funkce prohlížeče elektronických knih eBook Reader, doplněné nástroji pro správu autorských práv.

acroverzf.gif

Rozdíly v jednotlivých verzích Acrobatu. (Převzatu z materiálů Adobe.)

Přehled nejdůležitějších novinek

Podívejme se nyní na hlavní nové funkce a vylepšení, která Acrobat 6 přináší. V našem přehledu přitom nezohledňujeme rozdílnost jednotlivých verzí Acrobatu, které lze dohledat v přiložené tabulce.

Tvorba PDF
Adobe udělala maximum pro to, aby tvorba PDF byla jednodušší, intuitivnější a snazší než kdykoli předtím, a to při zohlednění specifik řady aplikací. Uživatelé Microsoft Office a Internet Exploreru, ale též Microsoft Projectu, Outlooku a Visio či dokonce AutoCADu mohou ze svých dokumentů vytvořit PDF stiskem jediného tlačítka. Ve Windows je navíc nabízena funkce pro "single step PDF", umožňující konvertovat a zkombinovat do PDF dokumentu dokumenty různých typů v jediném kroku, přičemž do vytvořeného dokumentu lze přidat záhlaví, zápatí a vodoznaky. Při převodu z AutoCADu a Microsoft Visio je možno zachovat vrstvy původního dokumentu, snadná je rovněž tvorba souborů ve standardních velkých stránkových formátech, užívaných například pro výkresy - obě tyto funkce zaujmou především ty, kdo využívají technickou grafiku, tedy například projektanty, konstruktéry či kresliče. (Funkce vrstev pak může mít mnoho dalších aplikací.) Odpovídající nástroje dále umožňují vytvářet soubory kompatibilní se standardem PDF/X, užívaným stále více k bezpečné výměně podkladů v grafickém průmyslu. Vytvořené soubory lze šifrovat a uzamknout heslem s využitím 128-bitového kódování, k dispozici je dále funkce elektronického podpisu.

Optimalizace a preflight
Vylepšena byla funkce pro optimalizaci PDF dokumentů, která se vztahuje především k redukování objemu. Možnosti z minulé verze Acrobatu (PDF Konzultant), založené na analýze obsahu dokumentu a volitelném odstranění prvků různých typů (komentáře, přílohy, JavaScripty, formulářové prvky apod.) jsou doplněny o nástroje pro downsampling či změnu nastavení písem v dokumentu. V kompresních algoritmech Acrobatu přibyla podpora standardů JBIG2 a JPEG200. Zejména uživatelé z oblasti pre-pressu pak uvítají funkce pro preflight, čili kontrolu a úpravy zvolených vlastností dokumentu pro bezproblémovější výstup.

Anotační aparát
Podstatně vylepšeny byly funkce poznámkového aparátu. Týká se to především skupinové spolupráce. Podporováno je zde simultánní sdílení komentářů prostřednictvím Internetu, při kterém lze sledovat činnost jednotlivých editorů dokumentu. Komentáře je možno exportovat do jediného PDF souboru a v případě Wordu 2002 i vložit do původního dokumentu. K dispozici jsou dále uživatelská a dynamicky generovaná razítka, vložení, odstranění či nahrazení textu lze indikovat jediným stiskem klávesy.

Uživatelské rozhraní
Do uživatelského rozhraní přibyla řada nástrojů, vylepšujících především možnosti prohlížení dokumentu. K dispozici jsou pravítka pro měření vzdálenosti a rozměrů a funkce zoom, umožňující zvětšení až na 6400 procent původní velikosti. Dynamic Zoom a Loupe Tool nabízí možnost dynamického zvětšení na pozici kurzoru. Okno dokumentu lze rozdělit a sledovat tak v něm současně různé části téhož dokumentu (výhodné například pro velkoformátové výkresy, vytvořené převodem z AutoCADu). Vylepšen byl rovněž systém nápovědy.

Podpora interaktivního a multimediálního obsahu
Propracovány byly funkce, umožňující využít PDF v kombinaci s některou verzí Acrobatu či Readerem k elektronickým prezentací. PDF nyní může obsahovat Flash animace či MP3 soubory, vylepšeny byly převod z prezentací Power Pointu a kontrola přechodů při zobrazování v prezentačním modu (Na celou obrazovku).

Závěrem

V přibližování nových funkcí Acrobatu (zejména teď hovoříme o verzi Professional) bychom mohli ještě dlouho pokračovat. Ohlasy těch, kdo již měli možnost seznámit se s Acrobatem 6 v beta verzi, jsou veskrze kladné, někteří dokonce hovoří o upgrade desetiletí nebo též nejdůležitější verzi Acrobatu od jeho první verze. Na druhou stranu jsou zde ovšem i hlasy, upozorňující na nestřídmé hardwarové nároky (cca 250 MB ve Windows, víc jak 400 MB na Macovi pro plnou instalaci verze Professional), omezení uživatelů Maců (absence některých funkcí, podpora pouze pro OS X) či nepříliš nízkou cenu. Svůj vlastní názor si budou nicméně uživatelé moci udělat až od konce května, kdy by se anglická verze Acrobatu měla objevit na trhu. O naše zkušenosti s tímto produktem se podělíme s čtenáři bezprostředně poté, co dorazí do redakce Grafiky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: