Jaws PDF Editor - levný nástroj pro editaci PDF dokumentů? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Příslušenství

Jaws PDF Editor - levný nástroj pro editaci PDF dokumentů?

pdf editor

21. června 2002, 00.00 | Cena Adobe Acrobatu, umožňující oproti bezplatnému Readeru provádět v PDF dokumentu základní editace, korektury a poznámky, je zatím jedním z limitujících fakturů pro jeho opravdu masové nasazení např. do administrativy. Prorazí výrazně levnější Jaws PDF Editor?

Rozšířenost formátu PDF je již poměrně vysoká, nicméně především mezi odborníky, kteří jej využívají pro přenos dat v rámci předtiskové přípravy, nebo v něm distribuují různé zalomené stránky např. časopisů. PDF dokument toho však z principu umí daleko více - ať již je to tvorba různých formulářů (viz náš nedávno ukončený seriál) nebo například poměrně komfortní a bezpečné korekturování a připomínkování textu. Pro tyto účely však PDF formát není používán tak mnoho, jak by se dalo očekávat. A jeden z hlavních důvodů je zřejmý - na rozdíl od bezplatného Adobe Readeru (který však umí PDF dokumenty opravdu jen prohlížet a tisknout) je pro vytváření a základní editaci nutný plný Adobe Acrobat, což už není nijak levný software - jedna licence stojí cca 10 000 Kč, v případě většího počtu licencí je cena za jeden kus cca poloviční. Tento limitující faktor pro masovější nasazení do úřadů a nejrůznějších sekretářských pracovišť si ostatně uvědomuje patrně i Adobe, které podle informací uvedených v časopise Seybold Report chystá na podzim uveřejnit novou aplikaci představující stručně řečeno levnější a ořezaný Acrobat. To by však v řadě případů mělo stačit, protože pro účely administrativy toho plný Adobe Acrobat umí zbytečně mnoho a Adobe Reader zase příliš málo.

"Díru" na trhu si neuvědomuje pouze Adobe, ale i spousta dalších výrobců, kteří již delší dobu nabízejí plejádu alternativních řešení k různým funkcím Adobe Acrobatu. Nejrůznější software však jsou zatím buď příliš drahé (avšak poskytující často vylepšené a rozšířené funkce než Acrobat), nebo se zaměřují jen na některé práce s PDF formátem - nejčastěji jeho tvorbu, což je oblast kde si lze dnes opravdu vybrat řešení podle svých představ. Avšak alternativní nástroje pro základní editování a připomínkování PDF dokumentů? Navíc za nízkou cenu a s jednoduchým a intuitivním ovládáním? Takové nástroje, které by se daly poskytnout skutečně těm nejběžnějším uživatelům v administrativě, navíc za nízkou cenu, zatím na trhu nejsou (pro upřesnění dodejme, že pro technicky zdatné uživatele jsou na trhu pro tyto operace nástroje i bezplatné - viz náš seriál o pdfmarks, ale podobná řešení mají skutečně jen omezenou skupinu uživatelů).

Zajímavou novinkou je ve zmiňované oblasti software Jaws PDF Editor od společnosti Global Graphics. Ta není na poli nástrojů pro práci s PDF dokumenty žádným nováčkem - mimo jiné nabízí delší dobu i PDF creator a PDF server. Nyní tak přibyl do portfolia produktů společnosti nástroj pro základní editaci PDF dokumentů. První verze Jaws PDF Editoru je zajímavá především cenou - plná licence stojí 50 dolarů, v současné době je navíc k dispozici za zaváděcí cenu 30 dolarů. To je zlomek ceny Acrobatu, ovšem i možnosti Jaws PDF Editoru zatím ani zdaleka nedosahují možností Acrobatu, avšak možná jsou již dostačující právě pro administrativní sféru, kam výrobce s programem míří.

Jaws PDF Editor pracuje zatím pouze s PDF 1.3 (tzn. je plně kompatibilní s max. Acrobatem 4) a je určen pro Windows NT, 2000 nebo XP. Na říjen však výrobce slibuje další verzi kompatibilní s formátem PDF 1.4 (tj. Acrobat 5.0) a pracující na platformě Windows 98 (podporu pro Mac OS výrobce zatím pouze zvažuje).

Jaws PDF Editor disponuje velmi přehledným uživatelským rozhraním (viz obrázek) a snadným ovládáním. Jeho možnosti jsou v současné době opravdu základní - kromě vlastností kterými disponuje bezplatný Adobe Acrobat (otevírání, tisk dokumentů), nabízí program možnost přidávání, mazání a vyjímání stránek z rozsáhlejších dokumentů, a především nástroje pro vytváření korektur a anotací v dokumentu. S jejich pomocí lze v dokumentu škrtat, zvýrazňovat, podtrhávat a přidávat poznámky. Dále může uživatel ještě v PDF dokumentu nastavovat např. úroveň zabezpečení (stejně jako v Acrobatu 4) a získat obecné informace o dokumentu a použitých fontech. Editor umí i načítat podpisy vytvořené v Adobe Acrobatu (viz náš článek Elektronický podpis v PDF), avšak zatím neumí vytvářet vlastní. Stejně tak zatím neumí Jaws PDF Editor vkládat hypertextové odkazy, vytvářet formuláře ani ořezávat stránky (o editaci textu nemluvě).

Jaws PDF Editor umí pochopitelně v PDF dokumentu i vyhledávat, což je však funkce o kterou budou uživatele používající specifické národní znakové sady (jako třeba čeština) ochuzeny. V tomto ohledu bude mít vždy nyní lokalizovaný Adobe Acrobat na českém trhu obrovskou výhodu, protože umožňuje podobné problémy překonat .

Závěr
Jaws PDF Editor je na první pohled velmi pěkný program. Lehce se nainstaluje, snadno se ovládá a podle letmého zkoušení plní své funkce dobře - v Adobe Acrobatu jsme např. zcela bez problémů otevřeli PDF dokument s poznámkami a korekturami vytvořenými v Jaws PDF Editoru. Program je prodáván za zajímavou cenu a tak uvidíme, zda-li uspěje tam, kam s ním jeho výrobce míří - do administrativy, kde by nabízené funkce mohly stačit (i když jejich trochu širší paleta by neškodila, a jistě se bude v budoucnu trochu rozšiřovat). Pro náš trh však bude u podobných programů velmi omezující nedostatečná podpora češtiny např. ve vyhledávání a budeme si muset počkat patrně na nějaké podobné řešení od Adobe, které by mohlo přijít v lokalizované podobě. Pokud vás Jaws PDF Editor zaujal, můžete jej 14 bezplatně zkoušet - program naleznete ke stažení na adrese http://www.jawspdf.com/download/index.html

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: