Začínáme s Photoshopem (11) - Transformace objektů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Začínáme s Photoshopem (11) - Transformace objektů

Photoshop Barčík Transformace

23. listopadu 2001, 00.00 | V díle o transformaci objektů si prozradíme, jak jednoduše měnit velikost obrázků v závislosti na faktorech, které je ovlivňují.

Manipulace objektů - tedy celých vrstev, nebo jen některých elementů - je ve Photoshopu velmi diskutovaným tématem. Program však nabízí nepřeberné množství různých variant.

Prvním typem transformace je změna měřítka - tedy Scale. Provádí se hned několika možnými způsoby.

Otevřeme si příslušný obrázek ve formátu *.psd a z menu Edit - Transform vybereme příkaz Scale, nebo můžeme přímo ve vrstvě obrázku stisknout klávesovou zkratku Ctrl + T. Po stranách se nám objeví transformační obdélník. Tažením za jeho rohy a postranní uzly měním jeho velikost. Transformaci provádíme buď proporciální, či disproporciální.

Disproporciální transformací rozumíme, že si obrázek neuchová své původní proporce, tudíž se při posouvání uzlů deformuje.

Proporciální transformace docílíme použitím pomocných kláves. Tažením uzlu se stisknutým Alt udáváme přímku, která prochází středem obdélníku a protíná protilehlý uzel - pohybují se tedy dvě strany.

Stiskneme-li k tomu ještě klávesu Shift, zajistíme stoprocentní zachování proporcí, měníme pouze čistou velikost obrázku - pohybují se všechny čtyři strany.

Jiným typem změny měřítka je číselná transformace (Numeric). Nachází se ve stejném menu jako příkaz Scale. Ve vnitřním okně Numeric zadáme pro Scale přesné rozměry - v procentech, pixelech, centimetrech, palcích a potvrdíme. I zde se dá povolit nezachování, resp. zachování proporcí zašktrnutím, nebo odznačením checkboxu Constrain Proportions.

Poslední možnost nabízí klasický příkaz Image Size. Vyvoláme jej poklikáním pravým tlačítkem myši na ikonku Photoshopu, která se objeví v levém horním rohu každého otevřeného dokumentu. Zde můžeme měnit nejen proporce, ale rovněž globálnější nastavení, jakým je rozlišení obrázku.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: