Samsung NX: nové objektivy 12–24 a 45 mm - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Zprávy

Samsung NX: nové objektivy 12–24 a 45 mm

24. září 2012, 10.56 | Jedním z produktů, na které kladl Samsung důraz jak na veletrhu IFA, tak na výstavě Photokina, byl pochopitelně „chytrý“ kompaktní fotoaparát Galaxy. V Kolíně nad Rýnem ale širokou fotografující veřejnost zaujal také uvedením dvojice nových objektivů pro svůj kompaktní modulární systém NX. Je to širokoúhlý objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností a objektiv s pevným ohniskem a výbornou světelností.

 

Samsung Galaxy Camera

 

Inovativní kompakt Samsung Galaxy Camera jsme si podrobněji představili už v rámci vybraných novinek na veletrhu IFA. Na mezinárodní výstavě Photokina, která má tradičně podtitul „World of Imaging“ Myoung Sup Han, senior viceprezident a ředitel divize Digital Imaging Samsung Electronics, ozřejmil vizi společnosti, díky které na trh uvedla vícefunkční přístroj Galaxy Camera slovy: „Žijeme v nové éře vizuální komunikace. Ve společnosti Samsung jsme přesvědčeni, že obraz je nejdůležitějším dostupným komunikačním nástrojem, který je schopen překračovat hranice i jazykové bariéry a kterému rozumí všichni lidé na světě.“ Tato úvaha byla určující i pro vznik kompaktního fotoaparátu Galaxy, který je z určitého hlediska zcela novým typem zařízení, když kombinuje poměrně výkonný fotoaparát s nejnovějším operačním systémem Android a 3G/4G a Wi-Fi konektivitou. Samsung tedy pokračuje ve své dlouhodobé snaze nabízet potenciálním uživatelům důmyslně a nápaditě řešené vícefunkční mobilní přístroje, a to včetně Wi-Fi řešení přenosu dat.

 

Samsung Galaxy Camera

 

Protože jsme si Samsung Galaxy Camera už podrobněji představili, připomeňme si jen to nejpodstatnější. Nejvíce pozornosti vzbuzuje použitý operační systém Android 4.1 (Jelly Bean) a podpora bezdrátového připojení, čímž přístroj výrobce směřuje na uživatele, kteří chtějí snadno pořizovat, upravovat a sdílet digitální fotografie a videoklipy, a to de facto bez omezení odkud chtějí a kdykoli chtějí. Z hlediska fotografického je Galaxy poměrně všestranně použitelný přístroj, a to hlavně díky objektivu s 21násobným optickým zoomem. Fotoaparát používá obrazový snímač typu BSI CMOS s rozlišením 16 megapixelů a je vybaven technologií „Smart Pro“. Ta podporuje několik režimů, které umožňují využít pokročilá nastavení fotoaparátu snadno a pohodlně. Příjemné je také přehledné menu s přednastavenými scénáři, které automaticky upraví nastavení fotoaparátu podle konkrétní situace. A zaujme také velká dotyková obrazovka typu HD Super Clear Touch LCD, která má úhlopříčku 12,12 cm (4,77 palce) a širokoúhlý poměr stran 16:9.

 

Samsung NX systém

 

Samsung NX

 

Přímou podporu Wi-Fi, tedy nikoli jen zajištěním kompatibility s paměťovými kartami Eye-Fi, Samsung nabídl i ve svých systémových kompatních fotoaparátech NX20, NX210 a NX1000. A na výstavě Photokina 2012 rozšířil nabídku výměnných objektivů pro kompaktní modulární systém NX. Představil širokoúhlý pankratický objektiv s rozsahem ohniskové vzdálenosti 12–24 mm a se základními clonovými čísly („světelností“) F/4,0 a 5,6 a objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 45 mm a světelností F/1,8. Řada NX tedy v současné době obsahuje celkem 11 různých objektivů, všechny se systémem i-Function a s podporou funkce i-Scene.

 

Samsung NX 12–24 mm 1:4,0–5,6 ED

 

je díky rozsahu proměnlivé ohniskové vzdálenosti vhodný jako objektiv pro každodenní fotografování a pořizování videozáznamů, hodí se pro snímky krajiny, ale také pro fotografování ve relativně stísněných interiérech a samozřejmě se výborně hodí na cesty, na dovolenou, na výlet, a to i díky nízké hmotnosti a malým rozměrům, díky nimž je snadno přenosný. Kvalitu obrazu zvyšuje jedna skleněná čočka s mimořádně nízkým rozptylem a dvě asférické skleněné čočky, které podporují ostrost a nízkou chromatickou aberaci a jejichž zařazení také přispělo ke kompaktnosti objektivu.

 

Samsung NX 12–24 ED

 

Samsung NX 12–24 mm 1:4,0–5,6 ED – základní údaje:

Ekvivalent ohniskové vzdálenosti u 35mm formátu: 18,5–37 mm

Optická konstrukce: 10 členů, 8 skupin; 2 prvky jsou asférické, 1 ED (ze skla s extrémně nízkou disperzí)

Zorné úhly: 99–60,7 °

Počet lamel clony: 7, optimalizovaný kruhový otvor

Základní clonová čísla: 4,0 a 5,6

Nejvyšší clona: 22 

Optická stabilizace obrazu OIS: ne

Minimální zaostřovací vzdálenost: 0,24 m

Maximální zvětšení obrazu: cca 0,14×

Funkce i-Scene: Protisvětlo, Krajina, Východ slunce, Západ slunce, Pláž a sníh, Noc

Průměr závitu pro snímací filtry: 58 mm

Rozměry: 63,5 × 65,5 mm

Hmotnost: 208 g

Transportní pouzdro: přibaleno

 

Samsung NX 45 mm 1:1,8


je určen pro fotografy, kteří hledají střední teleobjektiv. Jeho ohnisková vzdálenost totiž po přepočtu na 35mm formát odpovídá 69,3 mm. Díky své světelnosti umožňuje fotografovat bez použití zábleskového světla i tam, kde je relativně slabé osvětlení, třeba v divadle nebo na školní kulturní či sportovní akci. Nízké základní clonové číslo také umožňuje tvůrčím způsobem pracovat s malou hloubkou ostrosti a s příjemně rozostřeným pozadím, tedy kupříkladu vytvářet působivé portréty. Objektiv disponuje krokovým elektromotorkem pro rychlé a tiché automatické zaostřování. Má pevné kovové tělo a kovové upevnění, ale díky velmi nízké váze a malým rozměrům je skutečně snadno přenosný.

 

Samsung NX 45 mm

 

Samsung NX 45 mm 1:1,8V – základní údaje:

Ekvivalent ohniskové vzdálenosti u 35mm formátu: 69,3 mm

Optická konstrukce: 7 členů uspořádaných do 6 skupin

Zorný úhel: 34,7 °

Počet lamel clony: 9, optimalizovaný kruhový otvor

Základní clonové číslo: 1,8

Nejvyšší clonové číslo: 22 

Optická stabilizace obrazu OIS: ne

Minimální zaostřovací vzdálenost: 0,45 m

Maximální zvětšení obrazu: cca 0,13×

Funkce i-Scene: Noc, Portrét, Vylepšení, Děti, Podsvícení, Sport

Průměr závitu pro snímací filtry: 43 mm

Rozměry: 62 × 44,5 mm

Hmotnost: 115 g

Transportní pouzdro: přibaleno

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: