Bohatý inkoustový Invex 2001 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Stolní tiskárny

Bohatý inkoustový Invex 2001

Invex 2001 inkoustový tisk

18. října 2001, 00.00 | A je zde další Invexový sumář, tentokrát zaměřený na oblast tisku. Jaké zajímavé inkoustové tiskárny představili jednotliví výrobci? Příjdou si na své spíš domácí uživatelé či profesionálové z pre-pressu?

Stejně, jako se postupně zmenšuje a zeštíhluje samotný Invex, tak se také mění paleta výrobců inkoustových tiskáren. Ještě na loňském Invexu byla nabídka poměrně rozsáhlá, ale letos je vše jinak. Přesto stále platí, že Invex nevynechal žádný důležitý hráč na tomto trhu.


Kanceláře budoucnosti v podání HP

Nabídka letošního Invexu se prakticky zeštíhlila na tři výrobce, jejichž výrobky bylo možné nalézt také na stáncích ostatních firem. Samozřejmě se jedná o značky Canon, Epson a Hewlett-Packard, které představovaly aktuální nebo téměř aktuální novinky. Chyběl tak snad jen Lexmark, který byl na loňském Invexu poměrně agresivní.

Speciální kategorií je velkoformátový inkoustový tisk, kterému vyhradíme samostatný článek. Nabídka LFP řešení je možná o něco chudší, než "běžných stolních inkoustů", ale zase je více výrobců i zástupců.

Canon
Firmy vezmeme v abecedním pořadí, abychom nikoho neurazili, takže první je Canon. Ten představuje kompletní "eskovou" řadu (uvedenou nedávno) a pár zbývajících produktů, které zůstaly ze staré řady BJC. Pokud patříte mezi nerozhodné, tak vám Canon na jistotě nepřidá. Nabízí celkem deset typů klasických inkoustových tiskáren, dvě mobilní, tři multifunkční a jednu nátiskovou. Vybrat si z takového repertoáru správnou tiskárnu není zcela triviální.

Pro nenáročné domácí uživatele jsou určeny tiskárny S100 a S300. První zmíněná je opravdu spíše pro uživatele, kteří potřebují občas vytisknout jednu stránku textu nebo barevné grafiky. Canon S300 je již pro běžné domácí uživatele, kteří využijí dvě oddělené inkoustové náplně a lepší rozlišení, jehož je dosaženo technologií mikrokapek inkoustu. Obě tiskárny mají rozhraní USB a můžete je připojit k PC nebo Macu.


Canon S300

Pokud tisknete o něco víc, potěší vás tiskárny S400, S450, S4500 a S500. Všechny mají oddělené inkoustové náplně, což pomáhá snižovat náklady na tisk. Všechny tiskárny navíc používají stejné inkoustové náplně, což je výhodné jak pro obchodníky, tak pro zákazníky, kteří nemají zmatek v číslech náplní. Hlavní rozdíl spočívá ve zlepšujících se parametrech jednotlivých modelů. Zatímco S400 používá rozlišení 1440 x 720 dpi a tiskne rychlostí 4 barevné strany za minutu, S500 již má rozlišení 2400 x 1200 dpi a rychlost 8 barevných stran za minutu. Jedinou výjimkou v této skupině je tiskárna S4500, která je naprosto stejná, jako model S450, pouze dokáže tisknout na formát A3.

Poslední skupinu tvoří opět čtyři modely (S600, S630, S6300 a S800), které jiní výrobci řadí do skupiny bussiness, tedy "profesionální" tiskárny. Také tyto tiskárny mají oddělené inkoustové náplně, technologii MicroFine Droplet a vysoké rozlišení (všechny 2400 x 1200 dpi). Tiskárny se opět liší rychlosti tisku - S600 má 10 barevných stran za minutu, S630 už dokonce 12 barevných stran za minutu. Mírně se odlišuje S800, u které se udává pouze 4 barevné strany za minutu, ale zato ve vysoké kvalitě, takže ekvivalentní rychlost v módu draft je opravdu vysoká. Model S800 má navíc šest barevných náplní, což zvyšuje kresbu a rozlišení obrazu.

Pokud často cestujete, určitě oceníte modely BJC-55 nebo BJC-85. Obě tiskárny jsou velmi kompaktní, takže se snadno vejdou do tašky vedle notebooku. Obě mají rozlišení 720 x 360 dpi, dokáží tisknout barevně a jsou vybaveny rozhraními IrDA i USB. Obě lze navíc připojit k počítačům Apple Macintosh, což je jistě pozitivní. První uvedená (BJC-55) je vybavena baterií pro snadný tisk na libovolném místě, u druhé tiskárny je baterie volitelná.

Pokud chcete pořídit nový fax, který netiskne na termální papír, můžete si vybrat mezi inkoustovým nebo laserovým tiskem. Pro příznivce inkoustu má Canon tři, respektive pět modelů. Zařízení budou vhodná zejména pro jedince s fóbií na počítače. Vzhledem připomínají klasický fax, což není nic divného, vždyť vycházejí z klasických faxů od Canonu. Model FAX B155 je černobílý, ostatní modely jsou barevné. Pro příznivce jablíček bude nepříjemné, že zařízení jsou pouze pro platformu Windows.

Posledním vystavovaným přístrojem v oblasti inkoustů je BJC 8500, což je barevná nátisková tiskárna se šesti oddělenými zásobníky, vysokým rozlišením a formátem A3+. Jako postscriptový RIP lze použít Best Colorproof, PosterJet nebo PosterShop. Nicnémě BJC 8500 patří do trochu jiné kategorie, než o které tady píšeme.

Epson
Firma Epson byla na loňském Invexu zastoupena ještě firmou Eprint a vystavovala spolu s partnery. Nyní je tady přímé zastoupení a partneři jsou téměř neviditelní, i když jsou stále přítomní. Například laserový nátisk se předvádí ve spolupráci s firmou Quentin na ripu Best Colorproof, ovšem inkoustový nátisk předváděl Epson pouze se standardními ovladači. To je rozhodně škoda, protože Epson 5500 je výborné nátiskové řešení a jistě by mnohé zajímala i spolupráce s alternativními ripy třetích výrobců.


EPSON Stylus C40UX

Většinu informací jsme již přinesli v samostatném článku, který se týkal zahájení Epsonu v České republice. Pozornost jistě zaslouží fotorealistické tiskárny Epson Stylus PHOTO 810 a 895, které pracují s technologií Epson PIM a mají opravdu úctyhodné rozlišení 2880 dpi.

Vaší pozornosti rozhodně také doporučujeme tiskárny Epson Stylus C70 a C80, které mají hodně netradiční design. S odstupem času začínáme náš názor na ně přehodnocovat, ale faktem je, že se svým vzhledem nehodí na každý stůl. Řada produktů Epson je rozhodně menší než u konkurence, takže si snáze vyberete. Zřejmě bude stačit nadefinovat své požadavky a tiskárna se najde sama.

Hewlett-Packard
Firma HP oznámila novinky v oblasti inkoustového tisku asi měsíc před Invexem. Jednalo se o téměř kompletní obměnu řady domácích tiskáren, nové multifunkční zařízení (hp psc 950) a nové tiskárny třídy bussiness. Přesto i na Invex "zbyly" dvě novinky.


hp photosmart 1315

První novinkou je fototiskárna hp photosmart 1315. Jedná se o nástupce modelu 1215, který získal cenu CIPA 2001 v kategorii Fototiskárna roku 2001. Model 1315 má na rozdíl od předchozího několik vylepšení při stále dobré ceně. Prvním vylepšením je další čtečka paměťových karet. Ke klasickým slotům pro CompactFlash a SmartMedia přibyl také MemoryStick od Sony. Další novinka je poměrně bombastická. Díky novému ovladači lze fotografie z libovolné paměťové karty přenášet do počítače, což znamená, že photosmart 1315 vám ušetří peníze za čtečku. A konečně poslední novinkou je barevný LCD-displej, který slouží pro zobrazení náhledů fotografií na kartě a výběr správného snímku, navíc samozřejmě slouží i pro komunikaci tiskárny s uživatelem. Nakonec zbývá dodat, že ovladače jsou pro Windows, Mac OS 9.1 i OS X a cena včetně DPH nepřesáhne 14 000 Kč.


hp photosmart 100

Další přírůstek je spíše tiskárnička, která funguje pouze pro formáty fotografií, přičemž zvládne formáty 9 x 13 a 10 x 15 cm. Její design je velice kompaktní, ruší pouze napájecí kabel. Také tato tiskárna má tři čtečky paměťových karet, jednoduchý displej bez možnosti náhledů a jednu(!) inkoustovou náplň. Samozřejmostí je také USB vstup, takže ji lze připojit k počítači. Jedinou nevýhodou je absence baterie, takže ji nelze používat v terénu, což bychom u takovéhoto modelu skoro očekávali.


hp photosmart 100 - všimněte si jedné inkoustové náplně a tří kartových slotů

Závěr
Pokud vás zajímá inkoustový tisk, tak se určitě na Invex vypravte, protože uvidíte všechny dostupné modely na jednom místě a můžete snadněji porovnávat. Navíc uvidíte absolutní novinky, na které si v obchodě ještě chvíli počkáte.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: