Bombastické znovuzrození českého Epsonu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


fotoaparáty KLASICKÉ a příslušenství

Bombastické znovuzrození českého Epsonu?

16. října 2001, 00.00 | Po letech stagnace pod křídly firmy Eprint se Epson rozhodl přímo vstoupit na český trh a trochu s ním zatřást. Může se mu to s novými modely podařit?

Invex je místem, kde se poprvé veřejně prezentuje nová pobočka Epson Deutschland v ČR. Od jejího formálního vzniku v září letošního roku je to první veřejný počin Epsonu v České republice. Přesto nebo možná právě proto jde o začátek ve velkém stylu, kdy je na Invexu představen stánek z letošního CeBitu, který se velikostí rovná stánku Hewlett-Packard. Navíc samotné prezentování na veletrhu doprovází řada dalších aktivit.


Zástupci Epson Deutschland, úplně vlevo Tomáš Hudec, Branch Office Manager Czech Republic

Na tiskové konferenci uspořádané u příležitosti zahájení Invexu promluvili zástupci německé centrály i pan Tomáš Hudec z české pobočky. Hovořili zejména o pozici firmy Epson v západní Evropě a strategii pro český trh. Kromě toho představili nové produkty, kterých se od ukončení činnosti původního distributora, firmy Eprint, hojně urodilo.

Obecná fakta
Epson Deutschland je zástupce firmy Epson pro Německo, Rakousko, Benelux a nyní i pro země střední a východní Evropy. V současné době má 300 zaměstnanců a obrat za loňský rok činil téměř 1 mld DEM. Pro letošní rok se předpokládá nárůst obratu 13 %. Firma Epson v dubnu, květnu a červnu prodala v západní Evropě přes milion tiskáren a drží si tak druhé místo za Hewlett-Packard, který prodal 1,8 mil. tiskáren.

V České republice se Epson hodlá soustředit na budování značky, zajištění lokalizací ovladačů a komunikaci se zákazníky. Prodej i servis budou řešeny přes partnery. Jak jsme již informovali, pro Českou republiku budou tři distributoři (eD' system Czech, Expert & Partner Computer 2000 a AT Computers), pro Slovenskou republiku budou dva (BGS-Distribution a Print Trade). Servisní partner bude v každé republice jeden, přičemž v ČR to bude ASC Bohemia a na Slovensku ASC-SK.

V oblasti samotných produktů Epson plánuje navázat do tradičně silných oblastí i posílení oblasti dosud "spících". Například v jehličkových tiskárnách dosahuje podíl Epsonu 85 % a jeho pozice je zřejmě neotřesitelná. Naopak v oblasti inkoustových tiskáren má Epson pouze 6 % českého trhu, což je zřejmě jedno z nejnižších čísel v Evropě. Podíl Epsonu v oblasti laserových tiskáren je zřejmě ještě nižší.

Novinky - levné inkoustové tiskárny
V červnu letošního roku uvedl Epson celou řadu nových inkoustových tiskáren. V nejnižší kategorii jsou to dva modely, které svým zaměřením míří k domácím uživatelům. Nejnižší model C20SX je barevná tiskárna s rozlišením 720 dpi, technologií Variable-Sized Droplet a rychlostí 3,5 barevné strany A4 za minutu. Moderní oblý design je líbivější než předchozí modely a působí velmi příjemně. Její paralelní rozhraní bohužel omezuje její použití pouze na operační systémy Windows.

Další v řadě je C40UX, která již dosahuje rozlišení 1440 dpi, což je dostatečné i pro méně náročný tisk fotografií. Kromě paralelního rozhraní má tiskárna také USB, takže je ji možné připojit také k počítačům Macintosh. Vzhledově tiskárna připomíná C20SX, pouze přední kryt je průhledný, což je zřejmě úlitba uživatelům počítačů Apple.

Inkoustové tiskárny střední třídy
Přestože jsou modely C60, C70 a C80 prezentovány společně, fakticky jde o dvě různé kategorie zařízení. Stylus C60 má podobný vhled jako předchozí modely, má stále dvě inkoustové náplně a rychleschnoucí inkousty QuickDry. Na rozdíl od C20SX a C40UX Stylus C60 již disponuje "dospělým" rozlišení 2880 dpi a vyšší rychlostí, která u barevných výtisků dosahuje až 12 stránek za minutu (dle výrobce). Tiskárna je prezentována jako "všestranný pomocník pro domácí a začínající uživatele" a jistě udělá radost všem příznivcům značky Epson.

Modely C70 a C80 jsou určeny pro výrazně náročnější uživatele, kteří využijí vyšší rychlost a sytý, fotostálý tisk. Ten se dosahuje použitím pigmentových inkoustů Super Penetration Ink, které jsou navíc v oddělených zásobnících, což pomáhá snižovat náklady na tisk a zlepšuje důvěru zákazníků v ekonomiku provozu.


"Skartovačka" EPSON Stylus C80

Tiskárny Stylus C70 a C80 svým vzhledem vykročily hodně netradičním směrem. Přímo na tiskové konferenci jsme je překřtili na "skartovačky" a setkání s tiskárnami v reálu pouze posílilo náš neurčitý pocit. Jistě se najde spousta uživatelů, kterým se budou tiskárny líbit, ale jistě se najdou i ti s opačným názorem.

Inkoustové fototiskárny
Také v oblasti fototiskáren nastoupila firma Epson poměrně dramaticky, když přišla s tiskárnami Epson Stylus Photo 810 a 895 a doplnila tak řadu 790, 890 a 1290. Tiskárny Stylus Photo se od svých menších bratříčků liší dalšími dvěma inkousty. Šest základních barev způsobuje lepší prokreslení detailů a živější barvy, což je důležité zejména právě u tisku fotografií.

Tiskárny řady Photo navíc používají technologii Epson PIM, o které jsme poměrně rozsáhle informovali. Přestože na stánku Epsonu byly ukázky tisku s technologií PIM a porovnání s obrázky bez použití této technologie. Praktickou ukázku bez těchto "sámplů" nám však nikdo nebyl schopen zajistit, škoda.

Zajímavostí EPSON Stylus Photo 895 je udávané překročení rozlišení 2880 dpi. Zůstává však otázkou, nakolik je tento parametr v takto extrémní poloze směrodatný pro kvalitu výstupu.

Skenery
Na stánku Epsonu jsou prezentovány také nové skenery řady Perfection, o kterých jsme již psali (a nedoufali, že je uvidíme v praxi). K vidění jsou všechny modely od nejnižšího Perfection 640U, přes model 1250 a 1650 až po "rakev" 1640XL. Kromě modelu 640U všechny využívají technologie Dual CCD a Micro Step, které zvyšují rozlišení při menších výrobních nákladech snímače, a tedy i celého přístroje. Modely 1250 a 1650 jsou navíc dostupné také v provedení PHOTO, které označují přibalený dianástavec.


EPSON Perfection 1250

Další produkty
Kromě toho můžete na stánku Epsonu vidět jehličkové tiskárny (zejména v pokladních systémech), laserové tiskárny a plotry. Malé dedikované pracoviště má u Epsonu také Best (respektive firma Quentin), který předvádí nátisk na barevné laserové tiskárně Epson AcuLaser C8500 ve spolupráci s Best Colorproof Laser.


Velkoformátová tiskárna Epson Stylus PRO 1000CF

V sekci velkoformátových a nátiskových tiskáren jsou všechny modely vybaveny pigmentovými inkousty. Konkrétně se jednalo o typy 5500, 7500 a 10000CF. Bohužel žádný model nebyl řízen postscriptovým ripem, takže na nich "běhaly" pouze demonstrační výtisky.

Závěr
Pokud budou další kroky Epsonu stejně razantní, jako jeho přístup k Invexu, určitě může doufat v návrat ztracených pozic. Zřejmě to můžeme očekávat v oblasti malých inkoustových tiskáren, a také v oblasti profesionálního tisku. Nátiskové tiskárny jsou tradiční doména Epsonu a bylo by minimálně škoda, kdyby svou pozici opustil trvale. Velkoformátové tiskárny jsou sice letošní novinkou, ale Epson poměrně rychle získává pozici na trhu, zejména díky přesné mechanice a dobré kvalitě.

Poměrně problematické oblasti jsou z pohledu Epsonu zatím skenery a laserové tiskárny. V obou oborech zatím Epsonu na vedoucí společnosti dost ztrácí. Nicméně stará pořekadlo praví "Nikdy neříkej nikdy".

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: