Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

fotograf

Výsledky ankety CIPA 2001

CIPA 2001

8. října 2001, 00.00 | Přinášíme úplné výsledky čtenářské foto-video ankety CIPA 2001, ve které jste měli možnost také hlasovat. Které modely jsou nejoblíbenější? A kdo vyhrál ceny v hodnotě 70.000 Kč?

Po více jak měsíci napínavého hlasování jsme 1. října ve 23:59 ukončili možnost hlasování v anketě CIPA 2001 na Internetu a ani papírové hlasovací lístky doručené po tomto datu již nemohly ovlivnit celkové pořadí produktů v anketě. A kolik se letos sešlo hlasů v této nejrozsáhlejší Foto-Video čtenářské anketě u nás? Celkem jsme obdrželi 46 754 hlasů ve všech kategoriích. Z toho bylo platných 41 310, takže v anketu rozhodovalo zhruba 3.500 platných hlasů v každé z 12 kategorií.

Podívejme se tedy, jak dopadlo hlasování v jednotlivých kategoriích. V kategorii Negativ roku 2001 si prvenství odnáší tradiční značka Kodak GOLD, což svědčí o tom, že i čeští spotřebitelé reflektují dobře a dlouho propagovaný brend. Další místa patří také dobře zavedeným zahraničním značkám, jmenovitě Fujifilmu a Agfě.

V kategorii Kompaktní fotoaparát roku 2001 prvenství získal fotoaparát Olympus mju II zoom 170 CG před svým "stájovým kolegou" mju II zoom 80 CG. Toto pořadí ukazuje, že nejen v digitální fotografii představuje Olympus na českém trhu výrazného hráče. Koneckonců odstup prvního Olympusu a třetího Canonu je značný.

V klasických 35 mm zrcadlovkách je však situace zcela jiná. Prvenství si odnáší model Canon EOS 30, který se může pochlubit dvojnásobkem získaných hlasů ve srovnání s druhým Nikonem F65. Navíc Pentax MZ-S, který se umístil na třetím místě, ztratil na druhý Nikon pouze 0,5% hlasů, což je opravdu hodně těsný výsledek.

A jsme u objektivů. Zde se v podstatě opakuje pořadí z předchozí kategorie. První místo Canon EF 28-135 IS USM a na druhém místě Nikkor. Třetí příčku obsadil zástupce věhlasné značky Carl Zeiss. Inu Vario-sonnar T* je pojmem.

Kategorie Fotopříslušenství roku již představuje jakýsi přechod od klasické k digitální technice, protože do ní mohlo být zařazeno příslušenství pro oba typy techniky. A první místo možná trochu překvapivě opravdu patří produktu navýsost digitálnímu - paměťové kartě Pretec CF 256MB. Druhé místo uhájil pro tradiční fototechniku Sekonic Super Zoom Master L608, nicméně na třetí příčku vyšplhal UNOMAT NCL-140. Obecně je tedy vidět, že i o příslušenství k digitální fotografii je velký zájem.

První ryze digitální kategorií byl Kompaktní digitální fotoaparát roku 2001. Konkurence v této kategorii byla opravu velmi silná, přesto Olympus potvrdil svoje opravdu velmi silné postavení na českém trhu s digitální technikou svým prvním i druhým místem. Jmenovitě jde o fotoaparáty Camedia 4040Z a Camedia 700Z, které na třetím místě následuje Canon PowerShot G1. I na dalších místech bylo velmi těsno, o čemž svědčí čtvrté místo Sony DCS-S85, o kterém rozhodlo pouhých 36 hlasů.

Lítý boj se strhl i o královskou kategorii Digitální zrcadlovka roku 2001, kterou nakonec poměrně těsně vyhrál fotoaparát Minolta Dimage 7, který v posledních měsících doslova hýbe českými odbornými médii. Na druhém místě se umístil neméně mediálně propraný Canon EOS D30, následovaný stálicí Olympusem Camedia E-10. Rozpětí mezi prvním a třetím fotoaparátem je pouze 7% hlasů, což svědčí o velmi vyrovnaném výsledku.

V kategorii Filmový skener roku 2001 bylo nominováno poměrně málo produktů, nicméně výsledky hlasování ukázaly, že nominace byly adekvátní. Na prvním místě se s výrazným náskokem umístil nový Canon FS4000U. S výrazným odstupem jej následují Kodak RFS 3600 a Minolta DiMAGE Scan Multi PRO.

Poslední kategorií týkající se digitální fotografie byla Fototiskárna roku 2001. Zde na prvním místě najdeme HP photosmart 1215, následovaný Canon BJC S800 a Sony DPP-SV77. Toto pořadí svědčí o výrazné důvěře v inkoustový tisk a jeho nasazení pro digitální fotografii. Sublimační tiskárny v souboji s inkoustem prostě letos prohrály bez ohledu na značku.

Kategorie Videokamera roku 2001 byla otevřena jak analogovým, tak i digitálním kamerám. V nominacích nakonec přeci jen převládly digitální modely a konečné výsledky potvrdily, že naši čtenáři mají stejné preference. Na prvním místě Sony DCR-TRV30E, druhé místo obsadila kamera Panasonic NV-MX 300EG a třetí opět kamera Sony, jmenovitě DCR-TRV330E.

V obecné kategorii Střihový systém roku 2001 se utkaly jak střihové karty, tak i střihové programy. Vaše hlasy nakonec na první tři místa vynesly hardwarové záležitosti, jmenovitě Matrox RT 2500, Pinnacle Studio a Canopus DVRaptor RT. Nejvýše umístěným programem se stal Apple iMovie 2 na čtvrtém místě.

Poslední kategorií, ve které se hlasovalo, byla Značka roku 2001. O získání této prestižní ceny se strhl nečekaně tuhý boj a výsledek byl neuvěřitelně těsný. O pouhých 0,08% se na prvním místě umístila značka Olympus, těsně následována Canonem. Třetí místo patří Sony, což je jistě také vynikající výsledek, protože v této kategorii jsme zaznamenali hlasy pro skoro 50 značek.

K letošním výsledkům se ještě vrátíme v podrobném rozboru trendů ve srovnání s loňskou anketou o digitální fotoaparát roku 2000, nicméně pokud chcete znát přesné výsledky již nyní, najdete je na oficiálních stránkách www.icipa.cz.

A na závěr velmi důležitá informace o vylosovaných výhercích cen. Dle pravidel ankety jsme vylosovali celkem tři výherce a to v následujícím pořadí. První cenu, poukázku na nákup foto-video techniky v hodnotě 40.000 Kč, získává Jarmila Wanecká z Brna. Druhou cenu, poukázku v hodnotě 20.000 Kč, získává Josef Mrázek z Prahy a třetí cenu, poukázku v hodnotě 10.000 Kč, získává Vladimír Bláha z Čáslavi. Výherce v nejbližších dnech osobně kontaktujeme a o předání cen vás budeme informovat. V každém případě gratulujeme jak výhercům, tak i všem oceněným produktům.