Pár tipů pro InDesign: Uživatelské poznámky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Pár tipů pro InDesign: Uživatelské poznámky

3. srpna 2007, 00.00 | Potřebujete někdy se spolupracovníky komunikovat nad obsahem dokumentu InDesignu? Nebo si třeba chcete sami pro sebe do takovéhoto dokumentu vložit poznámky ohledně jeho zpracování? V našem článku se pokoušíme nastínit způsoby, jak v těchto i dalších případech používat uživatelské poznámky různých typů.

Sazba v prostředí programu Adobe InDesign bývá poměrně často záležitostí týmu: týká se to zejména přípravy periodik, katalogů nebo složitěji strukturovaných publikací. V případě skupinové spolupráce se pak vyplatí možnost vyměňovat mezi spolupracovníky poznámky ohledně dokumentu. A i samostatný sazeč si někdy potřebuje nejlépe přímo do (či k) dokumentu poznačit různé poznámky týkající se jeho zpracování. Pro daný účel lze přímo v prostředí InDesignu i mimo něj použít různé nástroje. V našem článku bychom je rádi přiblížili trochu více.

Poznámkový aparát InCopy

První možností, která je nejvíce nasnadě, ale má určitá omezení, je použití aparátu pro redakční poznámky, poskytovaného ke spolupráci s editorem Adobe InCopy v rámci redakčních systémů různých typů. Daný aparát je dobře použitelný i pro spolupráci InDesign-InDesign, a to jak v InDesignu CS3, tak i CS2. Zatímco ovšem CS3 verze má již odpovídající pluginy přímo nainstalovány, musí si je uživatel CS2 obvykle doinstalovat zvlášť. Pluginy jsou přiloženy na instalačním CD InDesignu – více informací k dané záležitosti lze najít například v příslušné TechNote Adobe.

idpoz1f.jpg

Prvním krokem, který by měl uživatel před začátkem práce s poznámkami udělat, je, že určí svou identitu, a to pomocí příkazu Soubor-Uživatel/File-User. Jím vložené poznámky pak budou mít přiřazeno stanovené uživatelské jméno a příslušnou barvu. Další nastavení (týkají se kontroly pravopisu a hledání v poznámkách, dále pak barevného zvýraznění poznámek a jejich pozadí) lze doladit na odpovídající kartě (Poznámky/Notes) předvoleb.

idpoz2f.jpg

idpoz3f.jpg

Zásadní omezení zmíněného poznámkového aparátu je dáno tím, že poznámky lze připojovat pouze k textovému obsahu, jinak je ale technické provedení příslušných nástrojů na poměrně slušné úrovni. Ke vkládání poznámek je zapotřebí aktivovat odpovídající Režim poznámek/Notes mode (viz příslušný příkaz z nabídky Poznámky/Notes nebo klávesová zkratka Ctrl+F8/Cmd+F8). Po jeho zapnutí je k dispozici panel Poznámky/Notes, dovolující manipulaci s poznámkami. Konkrétně lze s jeho pomocí poznámky vkládat na aktuální pozici textového kurzoru, dále je možno procházet poznámkami či přecházet na jejich destinace, aktuální poznámku odstranit nebo převést na text apod. Přímo v layoutu jsou viditelné pouze značky poznámek, obsah a další informace poznámky se zobrazí poté, co se nad její indikátor přemístí textový kurzor, následně je možno klepnutím poznámku otevřít na panelu Poznámky. Přímé zobrazení a editaci dovoluje editor článků (story editor; pro aktuální textový rámeček aktivujeme klávesovou kombinací Ctrl+Y), ve kterém lze pomocí příslušného příkazu panelu Poznámky využít i dočasné ukrytí (sbalení) poznámek.

idpoz4f.jpg

Daný aparát má – mimo to, že nepodporuje obrázky – nedostatek i v tom, že jím vložené poznámky nelze vytisknout. Možný není ani převod v rámci exportu do PDF, jenž je jinak podporován v InCopy. (Řešením by zřejmě mohlo být vytvoření odpovídajícího skriptu.) I tak ale mohou poznámky daného typu výrazněji usnadnit komunikaci nad publikací vytvářenou v InDesignu. Těm, kdo by pak rádi poznámky daného typu využívali intenzivně, lze doporučit Notes Manager (cena 79 Euro) společnosti SoftCare. Tento nabízí především panel, na kterém je možno přehledně zobrazit všechny poznámky obsažené v dokumentu (panel Poznámky InDesignu zobrazuje vždy pouze aktuální poznámku), přičemž tento pohled lze třídit a filtrovat podle prakticky všech vlastností poznámek (mimo jiné dle data, uživatele apod.).

idpoz6f.jpg

Poznámky z objektů InDesignu

S jinou myšlenkou (která je poměrně nasnadě), jak řešit poznámky, přišel nedávno David Blatner na stránkách InDesign Secrets Podle jeho postupu je pro poznámky vhodné vytvořit si odpovídající objekty InDesignu. Konkrétně takto zvolil textové rámečky vyplněné žlutou barvou o 20% krytí, jež mají přiřazeny vržený stín, takže poměrně dobře imitují nalepovací lístečky, známé třeba i z poznámkového aparátu Adobe Acrobatu – samozřejmě je ale možné si nastavit v podstatě libovolný typ objektu, tedy třeba rámečky jiných než obdélníkových tvarů, spojené s šipkami či jinými ukazateli aj. U daných rámečků se vypne obtékání textem a nastaví se jako netisknutelné, vyladit je pak vhodné umístění textu poznámek, jeho formátování aj. Možné je ukotvení poznámek k danému textu, takže je pak zaručen jejich přesun se změnou textu v dokumentu.

idpoz5f.jpg

Skrytí všech takovýchto poznámek je možné přechodem do režimu náhledu (preview) stiskem klávesy W. Pro opakované použití je pak vhodné "nalepovací lístečky" uložit coby výstřižek či prvek knihovny, vytvořit si lze i odpovídající objektový styl.

Šikovná je možnost umístit všechny poznámky do odpovídající samostatné (případně netisknutelné) vrstvy, která dovoluje jejich snadné skrytí, umístění do pozadí, popředí aj. Při použití vrstev naznačeným způsobem je pak vhodné myslet i na to, že nastavení vrstev lze zachovat při převodu dokumentu do PDF (1.5 a vyšší). Ukládání poznámek do vrstev může být také základem ke skupinové spolupráci: každý uživatel vkládá do dokumentu své poznámky do samostatné vrstvy, nastavení poznámek lze přenášet výše již zmíněnými knihovnami, výstřižky či objektovými styly, jednotliví uživatelé přitom mohou být odlišeni například barvou výplně rámečku poznámky apod.

Další možnosti: Acrobat a Oppolis Software Annotator

Naznačené způsoby mají výhodu v tom, že používají zabudované možnosti InDesignu. Nicméně bychom měli připomenout i variantu, při které se dokumenty InDesignu převedou do PDF a následně je použito odpovídajícího výborně vybaveného aparátu pro skupinovou spolupráci, podporujícího kromě Adobe Acrobatu i bezplatný Adobe Reader.

Ještě jinou možnou alternativou je plugin InDesignu (a InCopy) Annotator od společnosti Oppolis Software. Ten slibuje použití poměrně sofistikovaného aparátu s nalepovacími lístečky, bublinami či kreslicími nástroji, panelem pro přehled poznámek a možnostmi práce se statutem poznámky (schváleno, zamítnuto atp.). Zakoupit lze daný produkt za cenu 60 britských liber. Podle dema vystaveného na stránkách produktu (jež nám ovšem po spuštění hlásilo, že expirovalo, a tudíž jsme jej nemohli adekvátně otestovat) soudíme, že Annotator je zatím k dispozici pouze pro InDesign CS2.

idpoz8f.jpg

Závěrem

Jak je z našeho malého přehledu vidět, možností, jak používat uživatelské poznámky v dokumentech InDesignu, je poměrně dost, nicméně žádná z nich není právě dokonalá. V diskuzi k tomuto článku tedy přivítáme jakékoli konkrétní zkušenosti či postřehy našich čtenářů spojené s daným tématem.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: