Macy na CeBitu - jako šafránu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Reportáže

Macy na CeBitu - jako šafránu?

20. března 2002, 00.00 | Podívali jsme se na letošní CeBit očima uživatelů Maců - co nového a zajímavého jsme mohli vidět na této největší IT výstavě? Širší podporu od řady společností, nové produkty a přenosné počítače Apple jako vítěze designérské soutěže.

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY
Pokud budeme porovnávat zastoupení Applu na CeBitu 2002 s loňským ročníkem, letos na tom byl Apple výrazně lépe. Ačkoliv se opět neprezentoval vlastní expozicí, počítačů bylo k vidění výrazně víc a také produktů by jsme asi napočítali více, k tomu expozice Olympusu se pomalu dala považovat za jakýsi neoficiální stánek Applu – bylo jich zde rozhodně nejvíce. Také HP silně podporovalo Apple, další počítače a především programy jsme mohli vidět u tradičních firem jako je Adobe, Quark ale i Corel (viz. článek), u Microsoftu byly dva počítače s novými produkty. Občas jsme zahlédli nové iMacy i na stáncích, u kterých jsme nezjistili žádnou souvislost s Applem – asi se jim nový design tak líbíl, že iMacy použili jako upoutávky či prezentační stroje. Zklamala absence produktů pro Maca u Symantecu, přestože nedávno upgradovali celou řadu produktů pro Mac OS X.


Apple u Microsoftu

O tom, že stánek Olympusu je doslova zaplavený počítači Applu, jsme se již zmiňovali v našem článku, dneska se ještě podíváme na další drobnosti, na které se minule nedostalo. Těmi drobnostmi jsou digitální diktafony – Olympus má poměrně široké spektrum těchto digitálních zařízení, některá s „nižší“ inteligencí, některá s širšími možnostmi, několik nových modelů ostatně bylo uvedeno i na CeBITu. Ty diktafony, které jdou připojit k PC prostřednictvím USB rozhraní a používají pro záznam zvuku formát Digital Speech Standard (DSS), lze s příslušným programem, který je k dispozici pro Mac OS 9 i Mac OS X, snadno používat i na Macu. Program umožňuje přehrávat nahrané sekvence, mazat obsah diktafonu a kopírovat obsah diktafonu do počítače. Jeden z diktafonů (DM-1) je schopný fungovat i jako MP3 přehrávač, ovšem na Macu ho lze použít pouze jako diktafon, ovládací software pro audio od společnosti Steinberg je jen pro Windows. Zde najdete přehled diktafonů od Olympusu spolu s možností downloadu software pro Mac OS X.

Mimochodem, společnost Steinberg v době konání CeBITu oznámila novou verzi svého populárního programu Cubase, ovšem jelikož právě probíhal hudební veletrh Musikmesse ve Frankfurtu, byla nová verze prezentovaná tam, na CeBITu byly prezentované jiné produkty.

Na výstavišti byla mimo obvyklé výstavní plochy k vidění expozice International Forum Design, což je organizace sídlící v Hannoveru, každoročně vyhlašující několikeré ocenění v oblasti designu. Záběr je poměrně široký, od komunikace (online media, hry, marketingová a firemní komunikace, knihy), přes produktový design ve velmi širokém spektru lidských činností, dále design obalů, „veřejný design“ (interiéry, prostředky veřejného použití jako jsou zastávky a podobně či výstavní stánky), design dopravních prostředků až po koncepty. V letošním ročníku se účastnil kromě jiných společností také Apple se svými přenosnými počítači iBook a PowerBook G4 Titanium – a zvítězil. TiBook získal zlatou cenu, iBook stříbrnou. Kromě Applu získaly ceny například uhlíkové kolo s designem od Porsche, vozy Audi A4 Cabriolet, BMW Mini Cooper (neboli nové Mini, které bylo na výstavišti hojně k vidění), roadster Mercedes-Benz SL a také Porsche Carrera 911 C2 Coupé, IBM za svůj IBM Transnote či OCE za obaly ke spotřebnímu materiálu k barevné laserové tiskárně CPS700. Konkurence byla poměrně silná, a tak je potěšitelné, že v poměrně „našlápnuté“ kategorii spotřebního designu vyhrál právě Apple. Nutno podotknout, že ani v předchozích ročnících obvykle neodcházel s prázdnou – ocenění si vysloužil například i původní iMac.


PowerBook G4 a iBook jako exponáty - aneb zlatá a stříbná cena

Na CeBITu jsme narazili i na české společnosti, jednou z nich byla firma Lingea, která je výrobcem známých lexikonů a slovníků, ostatně s každým českým systémem uživatel Maca dostane i „lite“ verzi produktů od Lingei. Lingea se na CeBITu snaží proniknout na se svými produkty také na západní trh, jak s verzí pro PC, tak s Mac verzí. Pro nás je důležitá informace, že na verzi pro Mac OS X se usilovně pracuje. Podle vyjádření, které jsme přímo na CeBitu získali, vývojáři narazili na problémy, za které podle všeho může Apple, s jejichž obcházením strávili nějaký čas. Snad se tedy v dohledné době dočkáme také verze pro Mac OS X, jedná se asi o jediný produkt v této kategorii, na který můžeme spoléhat, vývoj ostatních byl již dávno ukončen.

Jednou ze společností, která postupně zlepšuje svou podporu pro Macy, je také výrobce UPS, neboli nepřerušitelných zdrojů napájení, firmy APC. Ta loni na CeBITu prezentovala chystanou Macovou podporu pro malé UPSky řady Back Up, tedy určené pro jednotlivé počítače do domácího a kancelářského prostředí. Letos je nově dostupný také balík PowerChute pro Mac OS X (zatím v betaverzi), který by měl podporovat také větší UPSky, řadu Smart Up – musí se však jednat o modely s USB rozhraním. Nejvyšší modely, které jsou určené pro síťové použití, používají k vypnutí počítače Javový applet. Podle informací, které jsme získali na CeBITu od zástupce APC, se mu podařilo tento applet (původně určený pro Solaris) spustit na Macu bez problémů. Uvidíme, kdy se objeví oficiální distribuce i pro Maca.

Graphisoft, výrobce známého CADového programu ArchiCAD a dalších programů, na svém stánku prezentoval nejnovější verzi ArchiCADu 7, release 2, ovšem k našemu mírnému údivu pod Mac OS 9. Když jsme se dožadovali ujištění, že je ArchiCAD opravdu pro Mac OS X (firemní materiály tuto informaci ještě neobsahovaly), zástupce společnosti nás přesvědčoval, že tomu opravdu tak je. Na náš samozřejmý dotaz, proč tedy tuto verzi neprezentují na Mac OS X, nám odvětil, že „to přece ještě nikdo nepoužívá....“ .


Graphisoft je mírně konzervativní v propagaci svého software pro Mac OS X

Jednou z novinek, uvedených přímo na CeBITu, je i grafická karta ve formátu CardBus od německé společnosti Village Tronic. Obsahuje 32 MB paměti a grafický čip Trident XP2 a umožňuje připojit druhý monitor buď přes VGA konektor nebo přes DVI konektor, což prostřednictvím další konverze umožňuje připojit i ADC monitory od Applu. Karta je kompatibilní s Windows i s Mac OS 9 a Mac OS X. Prostřednictvím této karty lze připojit i plně digitální displej k PowerBooku a v kombinaci s jeho vlastním vnitřním videovýstupem tak mít až tři displeje naráz.

Na CeBITu jsme pátrali po podpoře Bluetooth na Macu – zatímco na PC je dostupných mnoho produktů, na Maca jsme zatím žádný neobjevili – ani u velkých firem, ani u asijských producentů. Na náš dotaz na stánku 3Com, jedné z největších společností vyrábějících hardware pro komunikaci, jsme se dozvěděli, že momentálně zjišťují, zda se tento krok vyplatí. Doufejme, že pokud to pro Maca nedopadne dobře, uvolní 3Com alespoň podporu pro nezávislé vývojáře, jak to například udělal pro bezdrátové Wi-FI karty a Linux.

Celkově nás podpora Maců na CeBitu 2002 poměrně příjemně potěšila, jasný byl trend nástupu Mac OS X a také nové iMacy viditelně zabodovaly. Doufejme, že tento "hype" neopadne a příští rok bude podpora také na podobné nebo lepší úrovni.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: